Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Yazarlar

FTX’e Dair İkinci Rapor Bomba Detaylarla Dolu

Yeni iddialar Sam Bankman-Fried’i ve arkadaşlarını güçlü bir komplonun merkezine koyuyor.

28 Haziran 2023 12:19

Güncellenme: 30 Haziran 2023 10:44

David Z. Morris

David Z. Morris, CoinDesk'in Baş Insights Köşe Yazarıdır. Fortune, Slate ve Aeon için 2013'ten beri kripto hakkında yazıyor. Bitcoin'in sosyal dinamiklerine bir giriş olan "Bitcoin Sihirlidir" kitabının yazarıdır. O, Iowa Üniversitesi'nden Medya Çalışmaları alanında doktora derecesine sahip eski bir akademik teknoloji sosyoloğudur.

Twitter'da Takip Et:

@davidzmorris

John J. Ray III ve FTX’in yeniden yapılandırma komitesindekilerin kaleme aldığı ikinci rapor 26 Haziran’da görücüye çıktı ve hayli şaşırtıcı bilgiler içerdiği görüldü. Rapor müflis kripto para borsası FTX ve onunla alakalı fon şirketi Alameda Research’ün müşterilerin paralarını politik kampanyaları desteklemek ve girişim sermayesi yatırımları yapmak için kullandığına dair şüphemizi somutlaştıran bilgiler içeriyor. Bu şüpheli işlemler arasında Sam Bankman-Fried’in ailesi ve arkadaşları tarafından kontrol edilen kurumlara yapılan ödemeler ortaya koyuluyor. Bu da geniş ölçekli ve organize bir suçun varlığına delil teşkil edebilir. 


Daha da bombası, raporda FTX yöneticilerinin 8 Ağustos 2022’den itibaren borsanın 8 milyar dolarlık açığı olduğunu bildiklerini iddia ediyor. Bu, Caroline Ellison ve FTX CEO’su ve kurucu ortağı Sam Bankman-Fried gibi bazı yöneticilerin önümüzdeki dönemde yapacağı açıklamaları etkileyebilir.


Daha da önemlisi raporda Sam Banman-Fried’in yolsuzluk sürecinde bizzat yer aldığı söyleniyor. 


Daha detaylara inmeden önce iki önemli not: Öncelikle bütün bu suçlamalar FTX’in iflas sürecini yönetenlerce yapılıyor. Bu iddialar şu anda Ekim’de yapılması planlanan Sam Bankman-Fried davasında dile getirilir mi bilinmez. İkincisi, bu yazıda “müşteri paraları” derken “karışık fonlar” kavramını da kapsam içine alıyorum zira bu karışan fonların büyük kısmının müşterilerin paraları olması ihtimali yüksek.


Spagetti gibi karmakarışık

Raporun detayları ilginç olsa d ana eksenine baktığımızda FTX’in müşteri paralarına dair bir spagetti misali karmakarışık durumunu görüyoruz. Yapılan işlemlerin önemli bir kısmının son varış noktası “henüz net belirlenemedi” olarak ifade edildiğine göre raporu hazırlayan ekibin işi henüz bitmemiş sayılır. 


Birkaç detaya bakalım… Örneğin FTX müşterilerinin paralarından 20 milyon dolar sözde kâr amacı gütmeyen ve Sam Bankman-Fried’in kardeşi Gabe Bankman-Fried tarafından kurulan Guarding Against Pandemics (GAP) kurumuna gönderilmiş. Her ne kadar bu yardımın yapıldığı daha önceden de biliniyor olsa da raporda ilk kez bu yardımın kaynağının karışmış fonlardan oluşan bir hesap olduğu belirtiliyor. Bu, Bankman-Fried ailesinin yolsuzluklardan haberdar olduğuna dair iddiayı destekler nitelikte bir kanıt. 


Rapor boyunca SBF’in yakın arkadaşlarının ve akrabalarının çalıntı fonlara karşı iştahlı oldukları görülüyor. Diğer bir sözde kâr amacı gütmeyen kurum olan ve müşteri paralarıyla finanse edilen FTX Foundation sakat bir ideolojinin savunucusu olan Efektif Alturizm derneğine 400.000 dolar bağış yapmış. 


Ayrıca (yine sözde) “girişim yatırımları” söz konusu. Bunlar gerçek yatırımlardan çok çalınan FTX paralarının çevrilmesi ve izinin kaybettirilmesi için yapılan işlemler gibi görünüyor. Yeni raporda FTX müşterilerinin paralarından 450 milyonluk bir bölümün Modulo Capital şirketine yatırım olarak verildiği görülüyor. 


Modulo Capital Bankman-Fried’e yakınlığı bilinen Duncan Rheingans-Yoo ve Xiaoyun “Lilly” Zhang tarafından kurulmuş. New York Times’a göre Yoo, üniversitede ikinci sınıfta okuyor ve Zhang (Caroline Ellison gibi) Bankman-Fried ile geçmişte romantik bir ilişki yaşamış. 


Bariz deliller

Son olarak para meselelerinde FTX yöneticilerine verilen devasa borçlar görülüyor ve bunların birçoğunun politik bağışlara aktarılması hedefleniyor. Alacaklıların hazırladığı bu raporda “Alacaklılar tarafından belirlenen delillere göre bu borçlar isme verilmiş” deniliyor. 


Geçen Kasım ayında yazdığım bir yazıda bu borçların “somut delilin dik alası” olduğunu söylemiş ve net bir suç motifini olduğunu belirtmiştim. Rapor da bu bulguları destekliyor. Raporda FTX’in kriminal aktivitelerine dair birçok detay sunuluyor. 


Bir örnek vermek gerekirse raporda, “FTX üst yöneticilerinden Caroline Ellison Ağustos 2022’de yaptığı bir tespitte borsanın müşterilere 8 milyar dolar borcu olduğunu ve bu paranın var olmadığını” belirtiyordu.  Bu açık duyurulmadı. Bu 8 milyar dorlarlık açık sahte bir hesapla kapatıldı ve bu hesabın “Koreli bir arkadaşa” ait olduğu söylendi. 


Böyle bir açığın olduğu bilinse de herhangi bir resmi makamın veya raporun bunun Ağustos ayı itibariyle bilinir olduğunu vurguladığını hatırlamıyorum. Bu bilgi, FTX’in finansal anlamda çok sağlam olduğunda dair birçok sunum ve konuşma yapan Sam Bankman-Fried için hiç de iyi bir haber değil. 


Ancak raporda SBF için çok daha kötü olan bir diğer detay daha var. Raporda FTX ile Alameda Research arasında “Ödeme Aracılık Anlaşması” yapıldığı ve bu anlaşma ile FTX’deki müşteri paralarının Alameda banka hesaplarına geçirilmesine dair bir kurgu oluşturulduğu iddia ediliyor.


Alacaklılar bu anlaşmanın belgelerinin Nisan 2021’de oluşturulduğunu tespit etseler de anlaşma sanki 1 Haziran 2019’da yapılmış gibi geri tarihli düzenlenmiş. Bu da FTX müşteri paralarının eskiden beri Alameda üzerinden geçtiği izlenimi oluşturmak için yapılmış olabilir.  Aslında bu kurgu banka kontrollerini aşmak ve yolsuzluğun boyutunu genişletmek için kullanılmış.


Kısacası bu ödeme anlaşması kriminal bir komplonun belgesi niteliğinde.


Alacaklıların raporuna göre bu tarihi eskiye götürülmüş, sahtekarca anlaşma Sam Bankman-Fried’in kendisi tarafından imzalanmış: “Dikkat çeken detay şu ki Sam Bankman-Fried genelde sözleşmeleri ve anlaşmaları DocuSign üzerinden elektronik olarak imzalasa da bu anlaşmayı kendi eliyle ve ıslak imzayla imzalamış.”


Bu Bankman-Fried’in savunması açısından çok önemli riskler teşkil ediyor. Öncelikle anlaşmanın elle, ıslak imzayla imzalanması DocuSign’ın üst veriler üzerinden bu anlaşmanın 2019’da imzalanmadığını göstermesi riskinden kaçınılmış olabilir. Bu Bankman-Fried’in komplo ve yolsuzluk peşinde olduğu izlenimi verebilir.


İkincisi, fiziksel imza atılması, birinin Bankman-Fried’in bu imzayı atmasına şahit olması anlamına gelebilir. Ayrıca ıslak imzanın SBF’ye ait olup olmadığı belirlenebilir. Bu da Bankman-Fried’in elektronik imzasının taklit edildiğine ve bu belgeden haberi olmadığına dair saçma savunmasını boşa çıkarabilir. 


Özetlemek gerekirse raporda yer alan bu ve diğer birçok olgunun Bankman-Fried davasında kullanılıp kullanılmayacağı henüz kesin değil ancak bazılarının kullanılma ihtimali yüksek.


Sam Bankman-Fried’ın suyunun ısındığını biliyorduk ama artık kızgın yağda kavrulduğunu söylemek yanlış olmaz. 
Daha Fazla Oku

    FTXSam Bankman-FriedYolsuzluklar

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

David Z. Morris, CoinDesk'in Baş Insights Köşe Yazarıdır. Fortune, Slate ve Aeon için 2013'ten beri kripto hakkında yazıyor. Bitcoin'in sosyal dinamiklerine bir giriş olan "Bitcoin Sihirlidir" kitabının yazarıdır. O, Iowa Üniversitesi'nden Medya Çalışmaları alanında doktora derecesine sahip eski bir akademik teknoloji sosyoloğudur.

Twitter'da Takip Et:

@davidzmorris

David Z. Morris, CoinDesk'in Baş Insights Köşe Yazarıdır. Fortune, Slate ve Aeon için 2013'ten beri kripto hakkında yazıyor. Bitcoin'in sosyal dinamiklerine bir giriş olan "Bitcoin Sihirlidir" kitabının yazarıdır. O, Iowa Üniversitesi'nden Medya Çalışmaları alanında doktora derecesine sahip eski bir akademik teknoloji sosyoloğudur.

Twitter'da Takip Et:

@davidzmorris

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk