Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Şirketler

Alameda Research’ın 400 Milyon Doları SBF Bağlantılı Bir Şirketten Çıktı

2022'nin başında kurulan Modulo, Sam Bankman-Fried ve diğer FTX çalışanlarının yaşadığı Bahama apartman topluluğunda faaliyet gösteriyordu.

20 Aralık 2022 12:17

Güncellenme: 20 Aralık 2022 12:27

Financial Times, Aralık ayının başında Sam Bankman-Fried'in girişim yatırımlarını listeleyen bir elektronik tabloyu yayınladığında birkaç satır oldukça dikkat çekti. Eski FTX CEO’sunun hedge fonu Alameda Research'ün Modulo Capital adlı bir şirkete toplam 400 milyon dolar yatırım yaptığı ortaya çıkıyordu.


Yaşanan bu olay, Sam Bankman-Fried'in en büyük risk sermayesi bahislerinden biri olmasına rağmen, Modulo'nun kimliği bir tam bir gizlilik içeriyordu ve şirketin bu hali bir çok spekülasyona yol açtı. 


Adı neredeyse O harfinin üzerindeki vurgu işareti dışında aynı olan Brezilyalı bir fon yöneticisi miydi yoksa?


Hayır öyle değildi. Konuya yakın bir kişinin CoinDesk'e verdiği bilgiye göre, bu şirket, iki eski Jane Street tüccarı ve bir geliştiricinin bu yılın başında kurduğu çok stratejili bir koruma fonu.


Ancak Modulo'nun Bankman-Fried ile Alameda'nın diğer girişim yatırımlarından daha fazla ortak noktası bulunuyor.


Jane Street, Bankman-Fried ve Ellison'ın kripto sektöründe bu kadar gelişip büyümeden önce çalıştığı New York merkezli bir ticaret şirketi. 


Sam Bankman-Fried'in, eski FTX ABD Başkanı Brett Harrison’ın da içinde olduğu eski Jane Street personelini yönetici veya çalışan olarak işe aldığı biliniyordu.


Bunun yanında, halka açık dosyalar Modulo'nun Bahamalar'da yerleşik olduğunu ve Sam Bankman-Fried ile diğer FTX ve Alameda çalışanlarının yaşadığı lüks apartman kompleksi Albany’de hizmet verdiğini gösteriyor.


Konuya yakın iki kaynak, Modulo'nun geleneksel finansal varlıklarla birlikte kripto ticareti de yaptığını açıklarken Modulo'nun Alameda'yı tek yatırımcısı olarak kabul etmeden önce finansman sorununu çözebilmek amacıyla birkaç geleneksel finans kuruluşuna başvurduğunu sözlerine ekledi ve Alameda'nın Modulo'ya 400 milyon dolar yatırım yaptığını doğruladı.


Alameda'nın yatırımları, alacaklılar şirketin kardeşi FTX'i içeren sancılı bir iflas sürecinin geri ödemesini beklerken, yoğun bir incelemeye tabi tutuluyor.


FTX'in yeni CEO'su John J. Ray III, geçtiğimiz hafta içinde ABD Meclis Mali Hizmetler Komitesi’ndeki oturumda açığın tahminen 8 milyar olduğunu tam anlamıyla bir kayıt sistemlerinin olmamasının paranın izini sürmeyi zorlaştırdığını söyledi.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Tracy Wang

Tracy Wang, CoinDesk'in New York'taki kıdemli bir muhabiridir. Kripto para birimlerini ele almadan önce kurumsal yatırımcılar, riskten korunma fonları ve milyarderler hakkında haberler yaptı. Yale Üniversitesi'nden Ekonomi derecesi ile mezun oldu. Aynı zamanda ABD Deniz Kuvvetleri'nde Yedek Subay olarak görev yaptı. BTC, ETH, MINA, ENS, çeşitli sabit paralar ve bazı NFT'lere sahiptir. Tracy'ye Twitter'da @0x_bae adresinden ve Telegram'da @tracycwang adresinden ulaşılabilir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk