Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Kripto Kredi Şirketi Genesis’in İflasına İlişkin Haber, Piyasanın Yükselişini Durdurdu

Yılbaşından beri istikrarlı bir şekilde yükselişini devam ettiren kripto piyasasında ibre, Bloomberg’ün dün akşam saatlerinde yaptığı bir haberle tersine dönmüş durumda

19 Ocak 2023 10:50

Güncellenme: 19 Ocak 2023 11:02

Geçen yılın batan şirketlerinden Three Arrows Capital’a 2,4 milyar dolarlık borç veren ve alacaklı duruma düşen kripto kredi şirketi Genesis’in para çekme işlemlerini durdurduğu ve finansallarında sıkıntı yaşadığı sektör tarafından halihazırda biliniyor. Nitekim Kasım ayında iflasını açıklayan o dönem dünyanın en büyük ikinci kripto para borsası konumundaki FTX’in çöküşünün ardından Genesis, kripto brokerlik şirketi Gemini’ın 900 milyon dolarlık fonunu içeride kilitlemişti.


Hem Genesis hem de CoinDesk’in çatı kuruluşu konumundaki Digital Currency Group, sektörün elinde en yüksek miktarda Bitcoin fonu tutan şirketi. Gemini’ın kurucu ortağı yakın zamanda Digital Currency Group’un CEO’su Barry Silbert’ı “art niyetli oyalamalar” yapmakla suçlamıştı. Silbert’ın iflas başvurusu yapmamak adına bir süredir fon arayışına çıktığı da ayrıca birkaç defa haberleştirilmişti.


Genesis’in iflas başvurusu yapmaya hazırlandığına dair Bloomberg tarafından yapılan haber ise kripto piyasasının morallerini bir anda altüst etmiş durumda. Yaklaşık iki haftadır aralıksız yükseliş trendini sürdürerek yüzde 25 değer kazanan piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası yüzünü, Genesis’le ilgili iflas haberinin ortaya çıkmasının ardından aşağı yöne çevirmiş vaziyette. Dünden beri yüzde 2,1’lik düşüş kaydeden Bitcoin şu sıralar 20 bin 814 dolardan işlem görüyor.


Keza Ethereum da düne kıyasla yüzde 3,4 değer kaybederek 1,528 dolardan el değiştiriyor. Piyasa değeri bakımından diğer büyük kripto paralarda da kırmızı bir görünüm söz konusu: Binance Coin (BNB) yüzde 3,68’lik, XRP yüzde 1,04’lük, Cardano (ADA) yüzde 5,46’lık, Dogecoin (DOGE) yüzde 6,92’lik, Stellar (XLM) yüzde 4,97’lik ve Polygon (MATIC) ise yüzde 5,74’lük değer kaybetmiş durumda.


Son 24 saatte en çok değer kaybeden kripto para yüzde 16,91’lik düşüşüyle Steem (STEEM) olurken, Samoyedcoin (SAMO) yüzde 13,77’lik, SafePal (SFP) yüzde 11,14’lük, NKN yüzde 11,06’lık, Shiba Inu (SHIB) yüzde 10,58’lik ve Livepeer (LPT) ise yüzde 10,52’lik değer kaybetmiş vaziyette.


Daha Fazla Oku

    GenesisDigital Currency GroupGeminiFTXThree Arrows Capital

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Kronos Research, Hacker’la Uzlaşmak Adına Yüzde 10’luk Pay Teklif Etti

28 Kasım 2023 10:30

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk