Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Metaverse NFT İşlem Hacmi Tüm Zamanların En Yükseğinde

Yeni bir rapora göre, sanal arazi ticareti, geçtiğimiz çeyrekte 147 bin işlemle 311 milyon dolarlık işlem hacmi yaratarak büyük bir artış gösterdi.

24 Mart 2023 10:43

Güncellenme: 24 Mart 2023 11:16

Perşembe günü yayınlanan bir DappRadar raporuna göre, bu yıl şu ana kadar toplam 311 milyon dolara ulaşan değiştirilemez token (NFT) ticareti, 2023 yılının ilk çeyreğinde sanal dünyalar üzerinde artış gösterdi.


Yine rapora göre sanal arsa ticareti, uzaya hâkim olan Yuga Labs'ın Otherside ve MG Land gibi platformları sayesinde geçtiğimiz çeyrekte 147 bin işlemle tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.


Otherside metaverse'ündeki araziye bağlı olan Otherdeed NFT'leri, önceki çeyreğe göre yüzde 237 artışla, ilk çeyrekte işlem hacminde 222 milyon dolarlık gelir kayda geçti. Rapora göre, bir Otherdeed NFT, 186 ETH'ye (yaklaşık 2,85 milyon dolar) satıldı ve son çeyrekte sanal arazi için kayda geçen en yüksek satış oldu. Bu ayın başlarında Yuga Labs, Otherdeed NFT sahipleri için "İkinci Gezi"nin resmi tarihini duyurmuştu ve bu da büyük ihtimalle yükselişe katkı sağladı.


DappRadar'ın blok zinciri analisti Sara Gherghelas, ticaret hacmindeki artışın bir başka nedeninin de NFT pazar yeri Blur'un "airdrop sezonları ve çiftçilik" olduğunu söyledi. "NFT balinaları, [sanal] araziyi ve özellikle de NFT koleksiyonu olan MG Land projesini yetiştirmeye karar verdi."


Sandbox, Axie Infinity ve Decentraland da son çeyrekte en iyi sanal dünya merkeziyetsiz uygulamaları (dapp'ler) listesine girdi, ancak onların da üzerine 14 milyon dolarlık işlem hacmiyle daha az bilinen Createra Genesis Land yerleşti. Createra Genesis Land, Ocak 2023'te A16z’nin öncülük ettiği 10 milyon dolarlık bir bağış topladı ve kullanıcı oluşumu metaverse’lere fırsat vermeye odaklanıyor.


Rapora göre, Decentraland'ın yaklaşan Metaverse Moda Haftası, geçen hafta Decentraland'daki eşsiz aktif cüzdan sayısını ve platformdaki işlem hacmini yüzde 63 artırdı. Bu sırada, 2021 yılında açılan ve Kasım 2022'de Yuga Labs tarafından alınan bir dijital moda mağazası 10KTF de son çeyrekte pek çok koleksiyonundaki ticaret hacminde büyük bir yükseliş gördü.


Gherghelas, "10KTF ile ilişkili her şey, bu çeyrekte işlem gören en yüksek NFT koleksiyonları oluyor" dedi. "10KTF'nin Yuga tarafından alındığı açıklandıktan sonra bu büyük artışa şahit olduk."


DappRadar'ın sağladığı verilere göre, 2023 yılının ilk çeyreğinde blok zinciri oyunlarına ve metaverse projelerine 417,5 milyon dolarlık yatırım yapıldı.


Metaverse ve Web3 oyunlarına artan ilgi tüm kripto endüstrisinde gözlemlendi. Sony gibi geleneksel teknoloji devlerinden Polygon gibi blok zinciri ekosistemlerine kadar, oyunlaştırılmış deneyimler ve sanal alanlar yaratmak için para harcanmaya devam ediyor.


Daha Fazla Oku

    metaversenftYuga LabsOtherside10KTF

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Starknet Vakfı 'Yakında' 1,8 Milyar STRK Token Tahsis Edecek

8 Aralık 2023 21:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk