Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Bitcoin Ordinals 3 Milyon Inscription'ı Aştı Ancak Bunların Çoğu Metinlerden Oluşuyor

Kuruluşundan bu yana, blok zinciri ağına inscription yaratıcıları tarafından 8 milyon doların üzerinde ücret ödendi.

3 Mayıs 2023 17:45

Güncellenme: 3 Mayıs 2023 19:50

Dune Analytics verilerine göre, Bitcoin blok zinciri üzerinde geliştirilen non-fungible token’ların sayısı (NFT’ler) 3 milyonu aştı. Varlıkların çoğu metin içeren NFT’lerden oluşuyor.


Inscription olarak adlandırılan token’lar, Ordinals Protokolü üzerinde yer alıyor. Protokol, kullanıcıların dijital sanata dair referanslarını Bitcoin blok zincirine veri olarak yerleştirmesine olanak tanıyor.


NFT’lerde yaşanan bu sıçrama, kullanıcıların doğrudan ağ üzerinden aktarılabilir token’lar geliştirmelerini sağlayan BRC-20 token standardının tanıtımı sonrasında yaşandı. Bu gelişme aynı zamanda kullanıcıları Bitcoin üzerinde inşa edilen dijital sanat eserleri ve meme token koleksiyonları konusunda teşvik etti. Meme token kategorisinin piyasa değeri Salı günü 137 milyon dolara yükseldi.


Yine de, veriler çoğu inscription'ın metin tabanlı olduğunu gösteriyor. Bu da dijital sanat veya meme coin’lerden çok daha ucuza mal olduğu anlamına geliyor. Bunun sebebi ise ağ ücretlerinin veri miktarına bağlı oluşu.


Pazartesi günü ise Bitcoin blok zincirinde 371 bini metin tabanlı olan 372’den fazla benzersiz inscription oluşturulduğu görülüyor. Ancak, oluşturulan inscription'ların yalnızca 316’sı görüntü tabanlıydı, geri kalanı uygulamalar ve token’ları içeriyordu.


İçerik üreticiler, inscription'ları oluşturmak için toplamda 28 BTC ücret ödedi ve toplanan ödenek, Ordinals etkinliğinde üretilen 284 BTC’ye eklendi. Şu anki fiyatlar doğrultusunda bu ödenek 8 milyon doları aşıyor.


Bitcoin ekosisteminde kullanılan bu token’ların fiyatı inscription sayısı arttıkça yükseliyor.


Bitcoin ağındaki akıllı sözleşmeler için layer-2 protokolü olan Stacks’in STX token’ları ise ilgili finansal ürünlerin oluşturulmasını sağlıyor. North Rock gibi kripto fonları, Stacks’in Ethereum benzeri blok zincirlere göre daha düşük ücretler, daha hızlı işlemler ve daha gelişmiş güvenlik olanakları sunduğunu söylüyor.


CoinDesk Piyasa Endeksi’nin (CMI) verilerine göre, Stacks’in STX token’ları son 24 saatte yüzde 12 artış gösteriyor.


Daha Fazla Oku

    BitcoinbtcnftOrdinals

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Binance Yöneticisi Tigran Gambaryan'ın Kefalet Talebi Nijerya Mahkemesi Tarafından Reddedildi

19 Mayıs 2024 21:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk