Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

BRC-20 Token’larının Piyasa Değeri 137 Milyon Dolara Yükseldi

BRC-20 standardı, ERC-20’yi andırsa da BRC-20’nin akıllı sözleşmelerle etkileşime girebilme özelliği onu ERC-20’den farklı kılıyor.

2 Mayıs 2023 13:18

Güncellenme: 2 Mayıs 2023 14:45

Ordinals ile geliştirilen ve Bitcoin’in blok zincirinde saklanan BRC-20 token’lara olan ilgi fırlamış görünüyor. Token’ların toplam piyasa değeri gittikçe yükseliyor.


Yazının yazıldığı sıralarda 8,800’den fazla BRC-20 token’ın piyasa değeri 137 milyon dolar. Ordinals geliştiricisi Ordspace’in verilerine göre, geçen haftayla karşılaştırıldığında 17,5 milyon dolardan yüzde 682’lik inanılmaz bir artış görünüyor. (Platform, salı günü erken saatlarde kısa bir süreliğine toplam piyasa değerinin 2,93 milyar dolar olduğunu gösteriyordu fakat Ordspace, bu rakamın doğru olmadığını ve bunun bazı token’lardaki düşük likiditeden kaynaklanmış olabileceğini açıkladı.)


Domo takma adlı bir on-chain analist, Bitcoin blok zincirindeki fungible token’ların aktarılmasını kolaylaştırmak için mart ayının başlarında BRC-20 token standardını oluşturmuştu. Deneysel buluş, Ordinals Protokolü’nün yayımlanmasından birkaç hafta sonra gerçekleşmişti ve şu an kullanıcıların dijital sanat referanslarını Bitcoin blok zincirinde küçük işlemlerle yönetebilmelerine olanak tanıyor.


Dynamo DeFi takma adlı analist ve yield farmer, gelişmeyle alakalı şunları söylüyor: “Bitcoin Ordinals, birçok sonuç doğurdu. Bunlardan biri de BRC-20 standardının geliştirilmesi oldu. Artık BT’de fungible token oluşturmak mümkün. Geliştirilmesinden bu yana BRC-20 token’ları tüm Bitcoin faaliyetlerinin yaklaşık yüzde 6’sını oluşturuyor.”


Popüler ERC-20 standardına benzese de BRC-20, akıllı sözleşmelerle etkileşime girebilme becerisi sayesinde Ethereum kullanılarak oluşturulan standarttan farklılık gösteriyor.


Kripto borsası Binance ise, “BRC-20, EVM zincirlerinden alışkın olduğumuz gibi bir token standardı değil. Daha çok, bir komut dosyasını Bitcoin’de saklamanın ve token’ları kullanıcılar arasında aktarmanın kolay bir yolu olarak düşünebiliriz.” ifadelerini kullanıyor.Şu anda en aktif BRC-20 token’lar, internette meme haline gelen mizahi kripto paralar. Bunlar arasında ORDI, OG ve PEPE yer alıyor.

BRC-20 token’larının piyasa değerindeki artışa dikkat çeken Boolean Fund girişimcisi Mark Jeffrey, BRC-20 token’larının piyasaya sürülmesinin kripto borsalarına olan ihtiyacı ortadan kaldırdığını söylüyor:


“BRC-20’ler sayesinde, Bitcoin blok zinciri borsa haline geliyor. Binance ve Coinbase’e gerek kalmıyor. Sadece bir Bitcoin cüzdanıyla işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.”Daha Fazla Oku

    BitcoinbtcOrdinals

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin’in Binance.US Platformundaki Fiyatı Düşüş Yaşadı

9 Haziran 2023 17:28

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk