Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Apple’ın Yeni Headset’i Metaverse Evrenini Değiştirebilir

Apple’ın “dijital içeriği fiziksel dünyayla sorunsuz bir şekilde harmanladığını” söylediği Vision Pro Headset, merkeziyetsiz dijital geleceğin sınırlarını genişletebilir.

6 Haziran 2023 10:16

Güncellenme: 6 Haziran 2023 10:28

Apple, karma gerçeklik headset’i olan Vision Pro’yu piyasaya sürdü ve zaten içerisinde bulunduğu dijital teknoloji dünyasında kendisini öne çıkardı. Microsoft’un Hololens’i, Meta’nın Oculus’u ve Magic Leap’i gibi dişli rakipleri geride bırakan Apple, cihazı “dijital içeriği fiziksel dünyayla sorunsuz bir şekilde harmanlayan, devrim niteliğinde bir üç boyutlu bilgisayar” olarak nitelendiriyor.


Şirketin mevcut donanım serisinin bir uzatısı olan şık cihaz, kullanıcının gözleri, elleri ve ses girişleri tarafından kontrol ediliyor. En etkileyici özelliği ise cihazın “dijital içerikle, fiziksel olarak varmış gibi hissettirecek şekilde etkileşime girebilmesi.” Bu, yüksek çözünürlüklü cihazın dijital içerikleri kullanıcının fiziksel alanına sorunsuz bir şekilde yansıtabileceği anlamına geliyor.


Apple’ın CEO’su Tim Cook, yaptığı basın açıklamasında şunları söylüyor: “Vision Pro zamanın çok ötesinde ve daha önce geliştirilmiş hiçbir şeye benzemiyor. Kullanıcılarımız için inanılmaz deneyimlerin, geliştiricilerimiz için de heyecan verici yeni fırsatların önünü açıyor.”Cihazın etkileyici birçok özelliği bulunuyor: 23 milyon pikselden oluşan iki ekran, özel bir Apple silikon çip ile üç boyutlu bir arayüz sunuyor. Ayrıca uygulamaları geleneksel ekranların sınırlamalarından kurtaran ve gerçek dünyaya yerleştiren uzamsal işletim sistemi VisionOS tanıtılıyor. Apple, cihazın yeni oyun türlerini mümkün kılmasının yanı sıra kullanıcıların 100’den fazla Apple Arcade oyununu oynayabileceğini söylüyor.


Diğer headset’lerde yaşanan ürkme hissini engellemek adına cihaz, “Apple’ın “EyeSight” olarak adlandırdığı özelliği içeriyor. Özellik sayesinde kullanıcı gerçek dünyada yer alan insanları da görebiliyor.


Bazıları ürünün mevcut cihazlardan fikir aldığını söylese de böyle bir ürünün piyasaya sürülmesi, dijital geleceğimizin gelişimi için büyük önem taşıyor. 


Apple, pazarlama stratejisinde “sanal gerçeklik” veya “metaverse” kelimelerini kullanmaktan kaçınsa da bu teknolojinin yepyeni bir paradigmayı temsil ettiği ve Web3 dünyasındaki inşaları yeniden şekillendireceği açık.


Dijital bir gelecek için Blueprint

Metaverse, daha önce belki kasıtlı belki kasıtsız bir şekilde belirsiz bir kavram olarak lanse edilse de teknolojinin dijital alan fikrine odaklandığı her zaman biliniyordu. İlk olarak 1992 yılında bilim kurgu yazarı Neal Stephenson tarafından ortaya atılan terim, markalar ve sanal dünya oluşturma platformları aracılığıyla yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı.


Birçok blok zinciri şirketi ve fonu, metaverse teknolojisinin gelişimine katkıda bulunmaya devam ediyor. Ancak kavramsal metaverse konusu, engellerle dolu bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Web3’ün önde gelen isimlerinden Animoca Brands’in metaverse finansmanını azaltması bu durumu kanıtlıyor.


Apple’ın sanal teknolojiye girişi ise durgunluğuna devam eden bu alan için önemli bir değişim yaratabilir. Apple, dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında olsa da şimdiye kadar blok zinciri teknolojisi veya Web3’ün geleceği hakkındaki tartışmalar söz konusu olduğunda sessizliğini korumuştu. AppStore bazı blok zinciri oyunlarını desteklese de uygulama içi satın alımlarda uygulanan yüzde 30’luk Apple Vergisi, Web3 ve NFT alanlarının mağazada uygulanamamasıyla sonuçlanmıştı.


Tim Cook, Eylül 2022’de Bright’a verdiği röportajda, “İnsanların bir şeyin ne olduğunu anlamasının önemli olduğunu düşünüyorum. Ortalama bir insanın size metaverse’ün ne olduğunu açıklayabileceğinden emin değilim” ifadelerini kullanarak metaverse’e karşı şüpheciliğini dile getirmişti.


Cook, artırılmış gerçeklik (AR) hakkında daha iyimser bir yaklaşıma sahip olsa da “Tüm hayatımızı bu şekilde yaşamak istediğimizi sanmıyorum. Sonuçta bu, her şeyi derinden etkileyecek bir teknoloji” şeklinde konuşmuştu.


Kavramları kullanmaktan kaçınsalar da Vision Pro, Apple’ın metaverse evreninin geleceği hakkında belirleyici bir gelişme. Şirket bu alanda gerekli framework’ü oluşturarak sürükleyici dijital deneyimlerin nasıl görünebileceği ve nasıl görünmesi gerektiği konusunda çıtayı belirlemiş durumda. Bu gelişme, şirket bünyesi dışındaki geliştiriciler için de birçok olasılığın kapısını aralıyor.


Örneğin şirket, gerçekleştirdiği Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı sırasında Web3’ün merkezinde yer alan bir kavram olan dijital kişilikler (digital personas) konusunu ele aldı. Piyasaya sürülen cihaz, kullanıcının yüz ve el hareketlerini taklit eden doğal görünümlü ve dinamik bir dijital avatar oluşturmak için makine öğrenimini ve cihazdaki ön sensörleri kullanıyor.


Disney ortaklığı

Şirket, yeni cihazını piyasaya sürmenin yanı sıra The Walt Disney Company işe bir ortaklık kurduğunu duyuruyor. Ortaklık sayesinde kullanıcılar Disney platformunda yer alan sporlar, diziler ve filmlerle etkileşime girebilecekler.


WWDC sunumu sırasında Disney’in CEO’su Bob Iger, “Platform, kullanıcılarımıza Disney’i daha önce imkansız olan şekillerde sunmamızı sağlayacak” ifadelerini kullanıyor.


Disney medyasının Apple'ın yeni cihazına entegrasyonu, muhtemelen 2022'nin ortalarında ilk kez lanse etmeye başladığı metaverse stratejisinin bir devamı. O zamanlar blok zinciri olarak Polygon’u seçtiğini ve sürükleyici sanal deneyimlere başlamak adına gerekli yöneticileri ayarladıklarını açıklayan Disney, mart ayı gibi bu girişimden vazgeçti. Hatta daha sonra şirket metaverse ekibi de dahil olmak üzere 7 bin çalışanı işten çıkardı.


Şimdi yaşanan bu gelişme ise Apple’ın kaynaklarıyla da olsa Disney’in sanal teknolojiye olan ilgisinin yenilendiği anlamına geliyor.


Ana akımı etkilemek

Vision Pro gelecekteki dijital serüvenimize liderlik etme potansiyeline sahip olsa da bazı uzmanlar cihazın mevcut haliyle ana akım tüketim için tasarlanmadığını belirtiyor. En azından ilk dönemde bu gelişimin 3,500 doları ödemeye istekli kişilerle sınırlandığını söylüyorlar.


Ancak uzmanlar, gelişmenin birçok endüstriyi etkileyecek büyük bir teknolojik sıçrama olduğunu da kabul ediyor. Cihazın Web3 geliştiricilerine benzer işlevlere sahip yeni giyilebilir cihazlar yaratmaları açısından ilham verip vermeyeceği henüz kesin değil. Apple’ın Web3 platformlarının ve uygulamalarının kendi ekosistemine katılmasına izin verip vermeyeceği de belirsiz.


Journey’nin metaverse sorumlusu Cathy Hackl, Vision Pro’nun eğlence ve etkileşimi bir sonraki seviyeye taşıyacağına inandığını belirtiyor.


Daha önce hem Oculus hem de Magic Leap’te çalışan Hackl, CoinDesk’le görüşmesinde cihazın “şimdiye kadar yaratımış en gelişmiş teknoloji ürünü” olduğunu söylüyor.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    appleVision Proweb3metaverse

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
SEC, Bitcoin L2 Stacks Geliştiricisi Hiro’nun Soruşturmasını Düşürdü

15 Temmuz 2024 10:10

3
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk