Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Shanghai Yükseltmesi, Kurumsal Yatırımcıları Staking’e Yöneltti

İlk verilere göre kurumsal yatırımcılara yönelik en büyük staking platformları, geçtiğimiz aydan üç kat daha fazla mevduat kayda geçti.

24 Nisan 2023 09:36

Güncellenme: 24 Nisan 2023 10:53

İlk belirtiler, Ethereum’un kusursuz Shanghai yükseltmesinin kurumsal yatırımcıların staking’e olan ilgisini artırdığını gösteriyor.


Ethereum blok zinciri geliştirici firması ConsenSys’te analiz olan Michiel Milanovic CoinDesk’e, kurumsalın en üst düzey ether (ETH) staking hizmeti sağlayıcılarının Nisan ayında, geçtiğimiz ayın tamamına oranla üç kat daha fazla girdi kaydettiğini söyledi.


Ethereum’un merakla beklenen teknoloji güncellemesi (Shanghai ya da Shapella yükseltmesi) 12 Nisan’da faaliyete geçti ve daha önce staking kontratlarında kilitli olan 35 milyar dolar değerindeki 18 milyon token’ın çekilmesine izin verdi. Yükseltme sonrasında, ETH’nin fiyatı 11 ayın en yüksek seviyesi olan 2.100 dolara fırladı, böylelikle çekimlerin ciddi bir satış baskısına ve fiyat çakılmasına yol açacağı endişeleri de boşa çıkmış oldu. Token, kripto piyasasındaki büyük çaplı düşüşle birlikte son zamanlarda 1.900 doların altına düştü.


Çekimlere izin vermek, daha önce bazı yatırımcıları zor durumda bırakan staking için ETH kilitleme durumuyla ilgili likidite risklerini de azalttı. Milanovic, “Uzun dönem doğrulayıcıların ilk ETH çekişlerinin ardından, bunun staking oranlarında doğal bir artışa yol açacağını tahmin ediyoruz” dedi.


Kurumsal seviyede bir staking hizmeti sağlayıcısı Kiln’in bir anketine göre, yatırımcıların yüzde 68’i Shanghai’dan sonra ya staking’e başlama ya da stake ettikleri miktarı arttırma niyetinde. Anket Şubat ayında, Shanghai yükseltmesinden önce yapılmıştı.


Kiln’in kurucu ortağı ve operasyon direktörü Thomas De Phuoc, firmanın staking’e yönelik bir ilgi artışıyla karşılaştığını, geleneksel finans (TradFi) firmalarının bile buna dahil olduğunu söyledi.


Phuoc şunları dile getirdi: “Satış ekibimiz, geleneksel kurumlar da dahil olmak üzere geçtiğimiz yılın aynı döneminde hat üzerinde yaklaşık yüzde 60 daha fazla işlem kayıt altına almıştı.” “An itibarıyla, ABD ya da Avrupa’daki bazı aracı firmalarla görüşme halindeyiz.”


Kripto girişim fonu Dragonfly’ın analistinin Dune panosuna göre Kiln, Shanghai yükseltmesinden bu yana 47 milyon dolar değerinde (24,640 ETH) yeni mevduat kayda geçti.


Dune verilerine göre rakip platform Staked.us ise, çekilen 51 milyon dolarlık (26,667 ETH) staking ödüllerinin iki katından fazla olan 111 milyon dolarlık (58,592 ETH) girdi kaydetti.


Milanovic, yine de kesin sonuçlara varmak için henüz erken olduğunu, çünkü tüm staking sağlayıcılarının çekimlere hemen izin vermediğini ifade etti.


Daha Fazla Oku

    EthereumstakingShanghai hard fork

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Piyasaya Ether ETF Beklentisi Hakim, Bitcoin 71 Bin Doları Aştı

21 Mayıs 2024 21:24

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk