Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Ethereum'un Shanghai Yükseltmesi Tamamlandı

Shapella olarak da bilinen blok zincirindeki yükseltme, 22:27 UTC'de tetiklendi ve şu anda ağda para çekme istekleri işleniyor.

13 Nisan 2023 08:20

Güncellenme: 13 Nisan 2023 08:33

Ethereum’un Shapella olarak da bilinen Shanghai hard fork'u tamamlandı ve ether’lerini stake eden kullanıcıların para çekme işlemleri başlamış oldu.


Shanghai yükseltmesi 22.27’de tetiklenirken 22.42’de sonlandırıldı.


Beaconcha.in’in verilerine göre, Shanghai yükseltmesinin etkin hale getirilmesinden yaklaşık 30 dakika sonra yaklaşık 285 para çekme işlemi, yaklaşık 5.413 ETH (10 milyon dolar değerinde) için gerçekleşti.


Büyük bir merakla beklenen hard fork, Ethereum topluluk üyeleri tarafından tarihi bir an olarak nitelendirildi  


Proof of stake’de, kullanıcılar, veri bloklarının güvenliğini sağlamaya ve onaylamaya destek olmak amacıyla bir garanti yöntemi olarak kripto para birimini "stake" ediyorlar.


Shanghai hard forku’nun tetiklendiği anlarda ETH'nin fiyatı büyük oranda sabit kaldı. 


Yükseltme için düzenlenen canlı yayında, Ethereum blok zincirinin kurucu ortağı Vitalik Buterin, “Bugün Ethereum protokolünün geçişinin en zor ve hızlı bölümlerinin sona erdiği bir gün. Daha önemli bir takım şeyler yapılması gerekiyor, ancak bunlar güvenli ve daha yavaş bir hızda yapılabilir” dedi.


JPMorgan (JPM), yükseltme saati yaklaşırken, bu hafta içinde bir milyonun üzerinde ether staking ödülü anlık olarak kullanıma sunulduğu için, ether’in yükseltme sebebiyle muhtemelen bir miktar satış baskısı göreceğini öne sürüyordu.


Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki analistler, “Sorunlu varlıklara ait stake edilmiş ether bakiyelerinden ek satışlar da gelirse, satış baskısı önümüzdeki haftalarda daha büyük olabilir” görüşünü savunmuş,  JPMorgan, Ethereum'un gelecek birkaç hafta içinde bitcoin'den (BTC) düşük bir performans sergilemesini tahmin ettiğini de belirtmişti.


Bank of America (BAC), ise yükseltmenin ether satış baskısını direkt olarak artırmasını beklemezken, daha düşük likidite, döviz girişleri, türev faaliyetleri ile daha önce gerçekleştirilen yükseltmeyle bağlantılı olarak fiyat hareketinin neden olacağı etkinlik alanında yükselen bir dalgalanma tahmininde bulunmuştu.


Coinbase (COIN), yükseltmeden sonra gerçekeleşecek ether satışlarının nispeten sınırlı kalması gerektiğini düşünüyordu. Bu kaynaktan gerçekleşecek doğrudan satış, toplam günlük ortalama ether ticaret hacminin sadece yüzde1-2'si seviyesinde olabilir. Coinbase, söz konusu aralığın alt sınırda kalmasının doğru olacağını öne sürüyor.


Analistler uzun süredir Shanghai hard fork'unun fiyat rallisi mi yoksa bir çöküş mü yaratacağı konusunda farklı görüşler ileri sürüyorlardı. Yükseltmenin elde edeceği başarı piyasanın duyarlılığını mı artıracak, yoksa stake'ler ETH'lerini tamamen itfa edip varlıklarını boşaltmak için acele mi edecekler?


İzleyip göreceğiz.

Daha Fazla Oku

    EthereumshapellaShanghaiyükseltmestake

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Binance Yöneticisi Tigran Gambaryan'ın Kefalet Talebi Nijerya Mahkemesi Tarafından Reddedildi

19 Mayıs 2024 21:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk