Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Haftanın Özeti: CFTC vs SEC

CFTC, Perşembe günü yaptığı açıklamada 2022 mali yılında uyguladığı yaptırımların yüzde 20’sinden fazlasının kripto sektörü ile ilgili olduğunu söyledi.

22 Ekim 2022 13:26

Güncellenme: 24 Ekim 2022 12:35

Bu hafta oldukça hareketli bir hafta geçirdik İngiltere Başbakanı Truss’ın İstifasından tutun da savaştan dolayı uygulanan yaptırımlardan sonra Avrupa Birliği ülkelerinin enerji verimliliğini sağlamak için kripto sektördeki oyunculara etiket oluşturma girişimi için hazırlıklarına şahit olduk. Kısa kısa gündeme bir göz atalım.


CFTC vs SEC


Hangi ABD düzenleyicisinin dijital varlıkları denetlemesi gerektiği konusundaki tartışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Tartışmanın yaşanmasının sebebi ise varlık sınıfının emtia mı yoksa menkul kıymet olarak mı tanımlanacağı üzerine. Her iki düzenleyici de stabil coin de dahil olmak üzere dijital paraların çoğunda tam kontrol istiyor.


Şaşırtıcı bir şekilde, SEC Başkanı Gary Gensler geçen ay CFTC'nin bitcoin'i ve diğer menkul kıymet olmayan token’ları düzenlemesinden mutlu olacağını dile getirmişti.


Ama ne olursa olsun CFTC önde gelen endüstri düzenleyicisi olma hırsında ilerlemeye devam ediyor. Perşembe günü yaptığı açıklamada 2022 mali yılı için 82 yaptırım uyguladığını ve bunun yüzde 20’sinden fazlasının kripto sektörü ile ilgili olduğunu belirtti.


Ayrıca bu hafta CFTC’nin iki yeni başkan yardımcısından biri Rostin Behnam oldu. ABD’li kanun yapıcılar kripto para düzenlemesi için CFTC’ye yetki vermeyi düşünüyor. Yeni başkan yardımcısı CFTC’nin bitcoin gibi menkul kıymet olmayan token’ların işlemleri için spot piyasanın düzenlenmesi gerektiğini söyledi.


Avrupa Birliği, Enerji Verimliliği Etiketi için Hazırlanıyor


Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaşla beraber bazı yaptırımlar sonrası Rusya, Avrupa’ya doğalgaz akışını kesti ve bu durum AB ülkelerinde büyük bir krize yol açtı. Enerji tüketiminin yüksek seyrettiği kripto sektörü de bundan payını alabilir. Ama bu durumun enerji tüketiminin yüzde 99 azaldığı proof-of-stake (PoS) konsensusuna geçen blokzincirleri daha az etkileyeceğini söyleyebiliriz.


AB yaşanan enerji krizinden dolayı blok zincirler için bir enerji verimliliği etiketi geliştirmeye hazırlanıyor. Asıl amaç ise enerji sistemini daha verimli hale getirmek ve yenilenebilir enerji kaynaklarının payını artırmak. Etiketler proof of stake’e geçen çevre dostu blok zincirler için faydalı olabilir. Hatta farklı blokzincirler de PoS’a geçmeyi düşünmeye başlayabilir. Hatta AB’nin kripto madenciliğine karşı tutumu şimdiye kadar hep pozitif yöndeydi fakat kripto enerji tüketimi beş yıl içinde yüzde 900 arttı ve bunun yüzde 10’u proof-of-work (PoW) madenciliğine ait.


Mastercard & Kripto


Mastercard büyük bir dönüşüme adımını atıyor ve artık müşterilerine kripto hizmetleri sunmak için Paxos ile bir ortaklığa başladı. Buradaki asıl hedef ise bankalarla iş birliği yaparak müşterilerin daha kolay bir şekilde kripto paralara ulaşmasını sağlamak. Bu şekilde finansal sisteme daha çok insan dahil edilerek geniş kitlelere ulaşılacak.


Geçen ay, Mastercard kullanıcıların kendi NFT avatarlarını özelleştirmesine izin veren bir banka kartı çıkatmıştı.Warner Bros, Yüzüklerin Efendisi'ni Sunar


Yoksa NFT’ler DVD koleksiyonlarının yerini mi aldı? 


Warner Bros 2001 yılında sevenleriyle buluşan ikonik filmi Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği’nin NFT'lerini piyasaya sürüyor. NFT’ler dijital bir deneyim yaşatacak, her biri filmin 4K kopyası olarak sahne arkası ve filmden ilham alınmış özel artırılmış gerçeklik (AR) koleksiyon varlıklarından oluşuyor.Warner Bros, Web3 şirketi olan Eluvio ile NFT’leri geliştirdi. Söz konusu NFT’ler blokzincirde tüm verileriyle birlikte yer alıyor. İki koleksiyondan ilki Premiere Mystery Edition her biri 30 dolardan satılacak 10 bin parçadan, Premier Epic Edition adındaki ikincisiyse 100 dolardan satılacak ve 999 adet parçadan meydana gelecek.


NFT sahipleri film çekimlerini görüntüleme lisansına da sahip olacak; tıpkı eski zamanlarda DVD’lerde olduğu gibi.


Truss’ın İstifası

                                                                                                              

İngiltere Başbakanı Liz Truss’ın Downing Street'te altı hafta sonra istifa etmesi birçok kripto para yasası düzenlemesini yarı yolda bıraktı. İstifa İngiltere Merkez Bankası’na güveni sarstı çünkü son dört ay içerisinde iki başbakan ve dört maliye bakanı değişti. Şunu anlıyoruz ki İngiltere’de politikacılar panik modunda ve bu da tahvil alımını ve para basımını artırıyor.


Celsius’a 17 Milyon Dolar İade Ediliyor


Celsius Haziran 2021’de varlıklarını tutan Prime Trust’la arasındaki sözleşmeleri feshettiğinde toplam 119 milyon dolarlık varlığı karşı tarafın elindeydi. Celsius Ağustos ayında şirkete dava açtı ve Prime Trust’ın varlıklardan 17 milyon dolarlık kısmını transfer etme yükümlülüğünü yerine getirmeyi reddettiğini söyledi. Varlıklar BTC, CEL, ETH ve USDC’den oluşuyor.


Prime Trust mahkemede Celsius'a 17 milyon dolarlık kripto varlıkları iade etmeyi kabul etti ve yakın zamanda Celsius'un belirli bir cüzdanına gönderileceğini açıkladı.


Do Kwon Yine Kendi Gibi 


Terra ekosisteminin kurucusu Do Kwon Twitter’da paylaşımlarıyla oldukça farklı bir duruş sergiledi. Salı günü Unchained podcast’inde konuşan Kwon “Eğer değiştirme şansım olsaydı Twitter üzerinde daha az agresif ve daha az şaka yapan biri olurdum” dedi.


Terra ekosistemi çöktükten sonra yaptığı ikinci röportajında iki hafta içinde pasaportunun iptal edilmesi hakkında, “Zaten kullanmıyorum. Bunun nasıl bir fark yarattığını göremiyorum” dedi. Endişesiz bir tavır sergilemeye çalışması oldukça merak uyandırsa da yine her zamanki çizgisini bozmadı.Kırmızı bültenle aranmasına rağmen sokaklarda kendini gizlemeden gezdiğini, kimsenin aslında fiilen aramadığını belirten Kwon, Laura Shin ile yaptığı röportajda “Yaşadığım yer her bilindiğinde, orada yaşamam neredeyse imkansız hale geliyor” dedi. Bu süreç içerisinde ortaklarıyla sürekli görüştüğünü fakat bulunduğu ülkeyi belirtmek istemediğini dile getirdi.


Bloomberg ise Güney Koreli savcılarının yorumlarından Do Kwon’un şu an Dubai’de olduğuna dair bir haber paylaştı. Savcılar ise bu haberi yalanlamadı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Elif Gökçe Yetişkol

Daha önce Harvard Business Review Türkiye'de teknoloji, fintech, finansal yönetim gibi konularda haberler yapan Elif Gökçe Yetişkol lisans eğitimini hem İstanbul Bilgi Üniversitesi hem de London School of Economics'te tamamlamıştır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Coinbase, Konsolide Vadeli İşlemler için Onay Aldı

28 Eylül 2023 18:05

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk