Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

IOSCO'ya Yeni Başkan

Menkul kıymetler üzerindeki global standart belirleyici son zamanlarda kriptoya odaklandı ve CFTC'nin yeni başkan yardımcısı Rostin Behnam, ABD politika tartışmasının merkezinde yer aldı.

20 Ekim 2022 15:28

Güncellenme: 20 Ekim 2022 17:15

Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü’nün (IOSCO) Çarşamba günü yaptığı basın açıklamasına göre, Belçikalı düzenleyici Jean-Paul Servais yeni başkanı olarak atandı ve CFTC’nin iki yeni başkan yardımcısından biri olarak da Rostin Behnam görev alacak.


Ashley Alder'in yerini alacak olan Servais, aynı zamanda Belçika'nın Finansal Hizmetler ve Piyasalar Otoritesi'nin (FSMA) başkanlığını yürütüyor. Daha önce IOSCO'nun yönetim kurulu başkan yardımcısıydı.


Yeni başkan kripto dünyasına yabancı değil; Ağustos ayında FSMA, kripto paraların nasıl sınıflandırılması gerektiğini belirlemek için çalışmalarda bulundu. Servais ayrıca 2020’de Belçika Senatosu'nda kripto para birimleri hakkında bilgi vermişti.


Kriptonun iki yıl içinde trilyonları hem çektiğini hem de kaybettiğini gören tüm düzenleyici kurumlar gibi IOSCO da son zamanlarda kripto sektöründeki çalışmalarını artırıyor.


ABD CFTC, gelecekteki kripto politikası konusundaki tartışmaların merkezinde yer alıyor, çünkü kanun yapıcılar dijital varlık işlemlerini düzenlemesi için CFTC’ye yetki vermeyi düşünüyor.


Behnam, CFTC’nin Bitcoin gibi menkul kıymet olmayan kripto token’ların işlemleri için spot piyasanın doğrudan düzenlenmesi gerektiği çağrısında bulundu. Kongre'den geçen mevzuat sonunda bunun gerçekleşmesini sağlayabilir.


Temmuz ayında stabil coin'in düzenlemesi hakkında rehberlik yayımlayan IOSCO, geçen hafta menkul kıymet düzenleyicilerine yabancı kripto reklamlarının kaldırılmasını talep etme çağrısında bulundu. Ayrıca Mart ayında kurulan IOSCO'nun fintech ekibi, Haziran ayında küresel kripto kuralları geliştirmeye odaklanacağını söyledi.


Servais basın açıklamasında, "IOSCO bugünün sermaye piyasalarının sorunsuz işleyişini sağlamakta ve yatırımcıları korumakta giderek daha önemli bir rol oynamaktadır ve IOSCO'nun yönetimindeki altı verimli yılından sonra Ashley'nin mirasını geliştirmeyi dört gözle bekliyorum" dedi.


Kurul ayrıca Japonya'da bir düzenleyici olan Ariizumi Shigeru'yu başkan yardımcısı olarak atadı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Camomile Shumba

Camomile Shumba, İngiltere merkezli bir CoinDesk regülasyon muhabiridir. Shumba daha önce Business Insider ve Bloomberg'de staj yaptı. Camomile, Harpers Bazaar, Red, BBC, Black Ballad, Journalism.co.uk, Cryptopolitan.com ve South West Londoner'da yer aldı. Shumba, multimedya gazeteciliği alanında yüksek lisans derecesi yapmadan önce East Anglia Üniversitesi'nde birleşik derece olarak siyaset, felsefe ve ekonomi okudu. Lisans eğitimini yaparken, fark yaratma konusunda ödüllü bir radyo programı yaptı. Şu anda herhangi bir dijital para biriminde veya projede varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Darkest Hour

3 Haziran 2023 13:55

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk