Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Günün Görünümü: Piyasalarda Fed Kararı Endişesi

Kripto fiyatları Fed’in temmuz toplantısı öncesinde düşmeye devam ediyor.

26 Temmuz 2022 09:44

Güncellenme: 26 Temmuz 2022 10:00

Piyasada tüm gözler Fed’in açıklayacağı faiz kararına çevrildi. Yatırımcılar, ABD merkez bankasının bu hafta içinde duyurması beklenen 75 baz puanlık faiz artırımı için geri sayıma başladıkça, riskli varlıklardan çekilmeye devam ediyor. ABD doları neredeyse tüm riskli varlıklar karşısında değer kazanıyor. Bitcoin 21.000 dolar’ın hemen üzerine hadar çekildi. 


Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi, haber yayına hazırlandığı sırada son 24 saatte yaklaşık %4 düşüşle 21.150 dolar seviyesinden işlem görüyordu. 


Yatırımcıların, Fed ve diğer merkez bankalarının ekonomiyi sert bir resesyona sokmadan enflasyonu dizginleyebileceğine olan inançları azaldıkça, Bitcoin hafta sonundan itibaren düşmeye başladı. Bitcoin, geçen Çarşamba günü 24.000 doları aştığından bu yana dört gün üst üste düştü ve artık dibe vurduğuna dair görüşler öne çıktı.


Piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para olan Ether, aynı dönemde %8'den fazla düşüşle 1.500 doların altına indi. Geçen hafta Merge umuduyla çok hızlı yükselen ether’in zirvesi, 1.600 doların hayli üzerindeydi. Diğer büyük altcoinler AVAX ve MATIC de bir noktada %10'un üzerinde düşüşle kırmızıda kaldı.


Oanda Kıdemli Analisti Americas Edward Moya, "Yatırımcılar muhtemelen 75 baz puanlık bir artışla sonuçlanacak ve enflasyonla mücadele taahhüdünü yeniden teyit edecek kararı bekledikçe kripto para birimleri genel olarak zayıf kalıyor. Yükselen jeopolitik gerilimler, dolar için altta yatan bir destek sağlayabilir, bu da risk iştahını aşağı çekebilir ve bu da kriptoları zağırlaştırır" dedi.


Kriptolardaki düşüş, Pazartesi günü yatay işlem gören hisse senedi endekslerinden biraz saptı. Teknoloji odaklı Nasdaq, bindelik bir düşüş gördü. Ancak ağır bir teknoloji bileşenine sahip olan S&P 500 daha fazla geriledi. Geleneksel güvenli liman yatırımı altında da, son birkaç aydaki kademeli düşüş devam etti.


Yatırımcılar, para politikasının yanı sıra, beklenen ekonomik daralmanın ciddiyetini ve hızını ölçmek için Amazon, Alphabet ve Facebook'un ana şirketi Meta Platforms'tan elde edilen kazançlara da bakacaklar. Yatırımcılar, en azından Fed'in enflasyonu dizginleme konusunda ilerleme kaydettiğini gösterecek bir şekilde yumuşak ve kademeli bir iniş umuyor.


Pazartesi günü ayrıca, iflas etmiş kripto kredi kuruluşu Voyager Digital'i temsil eden avukatlarla, FTX'in Voyager müşterilerine ‘bir beyaz atlı prens olarak’ erken likidite sunma teklifini ve kripto endüstrisini en azından yakın gelecekte rahatsız etmesi muhtemel fiyaskolardan birine ilişkin en son yönünü sundu. Voyager, bu ayın başlarında Kısım 11 iflas koruması için başvuruda bulundu. 


Yine de tüm işaretler düşüşü işaret etmiyor. CoinDesk Kıdemli Piyasalar Muhabiri Omkar Godbole'un haberindeki gibi, Bitcoin'in Pazartesi günkü düşüşü, Wall Street'in korku göstergesi olarak bilinen Chicago Board of Options Exchange'in volatilite endeksinin 21 Nisan'dan bu yana en düşük seviyesine inmesi ile geldi. Endeksteki düşüş, Fed kararı öncesinde piyasalardaki sakinliğe işaret ediyor. Bu arada, Facebook ana Meta Platforms'un eski çalışanlarından oluşan 1. katman blok zinciri Aptos Labs, FTX Ventures tarafından yönetilen A Serisi bir finansman turunda 150 milyon dolar topladı.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin’in 63 Bin Dolara Yükseldiği Sırada TON ve RNDR %13'ten Fazla Arttı

10 Mayıs 2024 18:13

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk