Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Fed Kararı Öncesi Wall Street’in ‘Korku Göstergesi’ Sakin Ama Bitcoin Düşüyor

Bir gözlemci, "Şahin Fed politikasının zirve düzeyde satın alındığını düşünmüyorum" dedi.

25 Temmuz 2022 15:17

Güncellenme: 25 Temmuz 2022 15:32

Wall Street’in ‘korku göstergesi’ olarak bilinen Chicago Opsiyon Borsası Volatilite Endeksi (VIX) ABD merkez bankasının politika faizi kararı öncesinde yatırımcı endişesinin olmadığını gösteriyor. Buna rağmen bitcoin düşüyor. 


Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi, 24 saat içinde %3,5 düşüşle 21.900 dolar seviyesine geldi. Fiyatlar, 23 Temmuz itibariyle son 7 günde %8.5 arttı. Bitcoin, marttan bu yana en büyük haftalık kazancını kaydetti. Fed vadeli fon işlemleri, yatırımcıların 75 baz puan artırmasını beklediğini gösteriyor. Piyasa aktörleri, 100 baz puanlık bir faiz artışı olasılığını da azımsamıyor.


VIX endeksi Asya piyasalarının erken saatlerinde 21 Nisan'dan bu yana en düşük seviyesine gerileyerek 22.41'e geriledi. S&P vadeli işlemleri ise çok az değişti. Normalde riskli varlıklarla uyumlu hareket etme eğiliminde olan bitcoin, Wall Street'teki hissi yakından takip ettiği varsayılır.


Fed'in faiz kararı öncesinde sakinliği gösterdiği ve S&P 500 vadeli işlemlerinin çok az değişti. Riskli varlıklarla uyumlu hareket etme eğiliminde olan ve Wall Street'teki hissi yakından takip eden Bitcoin’deki değer kaybı sürpriz oldu.


Bitcoin'de yenilenen zayıflık, Fed'in agresif parasal sıkılaşmata bağlı kalacağının bir işareti olabilir. Mobius Capital Partners'dan Mark Mobius gibi birçok yatırımcı, bitcoin'i borsalar için öncü bir gösterge olarak kabul ediyor.


VIX yukarı doğru hareket ettiğinde, yatırımcılar önemli ölçüde daha fazla satış seçeneği veya çağrılara göre düşüş, yükseliş bahisleri satın alıyor demektir. Yükselen bir VIX, daha yüksek bir endişe seviyesini temsil ederken, azalan bir VIX, istikrarı ve sakin bir piyasayı gösterir.Uzmanlar uyarıyor

Fed'in şahin senaryoya bağlı kalması durumunda yatırımcılar kaba bir terpki verebilir. 


Mott Capital Management'ın kurucusu Michael Kramer, Pazar günü yayımlanan bir piyasa bülteninde, "VIX 23 ile şu anda bu yıl en düşük seviyesinde ve tuhaf bulduğum bir FOMC toplantısına gidiyor. Konumlandırma, varlıkları potansiyel bir Fed şokuna karşı savunmasız hale getirir" dedi.


Kramer, "Bu rehavet, piyasanın Fed'in vazgeçmeye, boyun eğmeye ve varlık fiyatlarını desteklemek için eski yöntemlere geri dönmeye yakın olduğuna kendini ikna etmesinden kaynaklanıyor olabilir. Bu haftaki toplantı, Fed'in enflasyonla mücadele konusunda ne kadar ciddi olduğu ve ekonominin zayıflığı veya resesyon konusunda piyasanın fikrini değiştirebilir" dedi.


Fed'in yılın geri kalanında daha küçük artışları tercih edeceğine ve sonunda rotayı tersine çevirebileceğine dair beklentiler, enflasyonun zirve yapmış olabileceğine dair işaretlere ve ekonominin yakında durgunluğa girebileceği endişelerine dayanıyor.


Genesis Global Trading'in piyasa içgörüleri başkanı Noelle Acheson, "Piyasa, Fed'in kötü ekonomik verileri görmezden gelmesini yadsıyor gibi görünüyor. Bunun olacağını bilmiyoruz. Şu ana kadarki tüm sinyaller enflasyona odaklandıklarını gösterdi ve muhtemelen enflasyon kesin zirve belirtileri gösterene veya ekonomi çok daha kötü bir durumda olana kadar kararlılığın devam edeceğini göreceğiz” dedi. 


Fed, enflasyo yıllık hedefi olan %2'ye doğru önemli ölçüde düşene kadar parasal sıkılaşmayı bırakmama sözü verdi. Merkez bankasının tercih ettiği enflasyon ölçüsü olan çekirdek enflasyon endeksi mayıs ayı için %6,3 seviyesinde geldi. ABD merkez bankası, değişken gıda ve enerji bileşenini içeren ve Amerikalıların harcama alışkanlıklarını temsil eden tüketici fiyat endeksini de eksen kabul edebilir. Haziran ayında, ABD tüketici enflasyonu bir önceki yıla göre %9.1 artarak 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı.


Ukrayna’nın gıda ihracatına ve Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa gönderme yapan Acheson, "Yeniden başlayan buğday sevkiyatları ve fiyatların işgal öncesi seviyelere geri döndüğü haberleri yardımcı olacak olsa da, diğer emtialarda aşağı yönlü hareketler devam edecek. Şimdiye kadar tüketici enflasyonu ve çekirdek enflasyonundaki artışlar geniş tabanlıydı ve bu da yapışkanlığı ima ediyor” dedi.


Konut sektöründe çatlaklar ortaya çıkarken, güçlü işgücü piyasası ve ücret artışı sayesinde geniş makro ekonomik yapı dirençli görünüyor. Kansas City İşgücü Piyasası Koşulları Endeksi, son olarak 30 Haziran'da 1990'ların sonundan bu yana en yüksek seviyesinde olduğunu bildirdi. Atlanta Fed'in ücret artışı takipçisi, Haziran sonunda 1997'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Veriler, Fed'e sıkılaştırmaya devam etmesi için alan sağlıyor, yani dolar satın alıp riskli varlıkları satmayı içeren şahin Fed politikası, kripto para birimleri de dahil olmak üzere piyasaları alt üst etmeye devam edebilir.


Kötü günler geride kalmış olabilir

Sıkılaştırma ticaretinin dayanakları var gibi görünüyor ama diğer faktörler de kriptoda sınırlı olumsuzluk yaratabilir.


Acheson, "Küresel ekonomik kırılmalar genişledikçe hikayelerin ayrışması da belirginleşebilir. Ayrıca Ethereum’da birleşme, DeFi ticareti gibi kripto piyasasının performansını önümüzdeki aylarda borsa performansından uzaklaştırmak için ilerleme işaretleri var."


Coinbase Global kurumsal araştırma başkanı David Duong, dolardaki yükseliş pozisyonunun abartılı göründüğünü ve Fed'in bu hafta vereceği sinyale bağlı olarak tersine dönebileceğini söyledi.


Bank of America’nın yakın zamanda yayımlanan fon yöneticisi anketi, long ABD doları, long petrol ve short hisse senedi işlemlerini yoğun ticaretler olarak gösterdi. Bu türden bir aşırı riskten kaçınan veya düşüş eğilimi gösteren pozisyonlar, genellikle trendin daha yüksek bir şekilde tersine döndüğünü gösterir. Birkaç gösterge de son zamanlarda bitcoin'de ayı piyasasının sonuna işaret ediyordu.


Bununla birlikte, boğa canlanmasının zaman alacağını belirten Dong, “Kripto için en kötüsü muhtemelen sona ermiş olsa da, bitcoin gibi dijital varlıkların ciddi bir şekilde toparlanmaya başlayabilmesi için bazı şeylerin istikrara kavuşmasına aya ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Bu birkaç ay alabilir" dedi.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
SocialFi Meme Coin’lere Meydan Okuyor

15 Mayıs 2024 11:25

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk