Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Günün Görünümü: Kırmızının Tonları

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri endüstride devam eden yoğun stres eşliğinde düşüyor

1 Temmuz 2022 09:51

Güncellenme: 1 Temmuz 2022 10:00

Bitcoin'den devam eden bir geri çekilmeyi haklı çıkarmak için kötü haberler arayan yatırımcılar için Perşembe günü yeterli oldu.


ABD'de çarşambayı perşembeye bağlayan saatlerde spot bitcoin yatırım fonları (ETF) ile ilgili ret haberleri geldi. Bunlardan biri, CoinDesk'in ana şirketi Digital Currency Group'un yan kuruluşu olan Grayscale Investments ile ilgiliydi. Şirket buna açtığı dava ile yanıt verdi


Singapur merkez bankası, kuruma yanltıcı bilgiler sunduğu gerekçesiyle zor durumdaki kripto hedge fonu Three Arrows Capital'e kınama cezası verdi. Kripto vadeli işlem borsası CoinFLEX, para çekme işlemlerini durdurmaya devam etti. Kripto para borsası FTX’in zor durumdaki kripto kredi platformu Celcius’u almaktan, bilançosundaki ‘boşluk’ nedeniyle vazgeçtiği iddia edildi. Firmanın blogunda yayınlanan bir açıklamaya göre firma, kargaşanın ardından “varlıkları saklama ve koruma” seçeneklerini araştırıyor. FTX ise BlockFi’yi satın almaya yakın.


Öte yandan, uzun süredir tartışılan MiCA yasası Avrupa Komisyonu'ndan geçti. Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi, piyasaların yatırımcıları korumasını ve stablecoin ihraççıları için sert kurallar oluşturmasını istiyor.


Son iki haftanın büyük bölümünde inatla 20.000 dolar eşiğinin üzerinde kalan BTC, dört gündür cesaret kırıcı ekonomik tablo ile sarsıldı. Dün 19.000 dolar’a kadar gerileyen en büyük kripto para birimi, yazı yayına hazırlandığı sırada 19.450 dolar seviyesinden işlem görüyordu.


Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Americas Edward Moya, "Olumsuz kripto manşetleri ardı ardına geldi ve müdahalelerin ileriye doğru oldukça sert olacağına dair yeni endişeler, moralleri gerçekten düşük tuttu" dedi.


Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para olan Ether (ETH) de düştü. ETH, son zamanlarda gördüğü yaklaşık %7 düşüşle 1.000 doların biraz üzerinde işlem görüyor. Diğer büyük altcoinler, bir noktada %40 ve %19'un üzerine düşen sorunlu protokoller Terra (UST) ve Celsius (CEL) dahil olmak üzere kırmızının çeşitli tonlarını aldı. Hem MATIC hem DOGE yaklaşık %8 aşağı indi.


Kriptoların düşüşü, mütevazı kayıplarla kapanan büyük hisse senedi endekslerinden birkaç adım daha ileri gitti. Dijital varlıklar ile kurduğu korelasyon dikkat çeken teknoloji odaklı Nasdaq yüzde 1,3 düşerken, Dow Jones ve S&P 500 baz puandan daha az geriledi. The Wall Street Journal'a göre S&P, yılın ilk yarısını 1970'den beri gördüğü en büyük düşüşle kapattı. Bitcoin bu yıl %60'ın üzerinde değer kaybetti.


Kripto yazılım sağlayıcısı Shipyard Software'in CEO'su Mark Lurie, düşüşte daha derin bir anlam gördü ve ABD Sermaye Piyasaları Kurulu’nun ETF’leri reddetmelerinden daha çok ABD merkez bankasının durgunluk pahasına bile enflasyonu dizginlemek için gösterdiği kararlılığa vurgu yaptı. Bu haftanın başlarında, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, para arzı daraldıkça resesyon olasılığını yeniden kabul ederken, parasal şahinliğe olan bağlılığını yineledi.


Lurie, CoinDesk'e, "Powell, dün Fed'in bir durgunluk riskine rağmen enflasyonu ehlileştirme kararlılığının sinyalini verdi. Bu zaten geniş piyasada fiyatlandırıldı ve çoğu kurumsal kripto yatırımcısı şimdiden daha fazla düşüş ve uzun bir durgunluk bekliyor. Ancak perakende genellikle biraz daha umutlu ve sonunda mesajı alıyor olabilir" dedi.


Ancak Lurie, Fed'in amacına karşı temkinli olmaya devam ediyor: "Ufuktaki en büyük soru, maliyetler netleştiğinde Fed'in kararlılığını sürdürüp sürdüremeyeceğidir."


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Scroll’daki DeFi Yolculuğunuz Session One ile devam ediyor

21 Haziran 2024 23:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk