Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Güne Bakış: BTC 62,5 Doların Altında, Altcoin'ler Kazançları Sıfırlıyor

16 Nisan 2024 - Kripto piyasalarındaki son fiyat hareketleri ve gelişmeler.

16 Nisan 2024 17:35

Güncellenme: 16 Nisan 2024 22:34

Son Fiyat Hareketleri

Öne Çıkanlar

Bitcoin (BTC) yüzde 6 düşüşle 62.500 doların altına gerilerken, ether (ETH) 3.000 doların biraz üzerinde kalmaya devam ediyor. Dünyanın en büyük ve en likit dijital varlıklarının bir ölçüsü olan CoinDesk 20 Endeksi ise %8 düştü. CoinDesk'in bitcoin fiyat trendlerinin yönünü ve gücünü günlük olarak bildiren Bitcoin Trend Göstergesi (BTI), yükselişten nötre dönerek yukarı yönlü momentumun zayıfladığına işaret etti. LMAX Digital'a göre, bitcoin 59.000 doların üzerinde kaldığı sürece "ufukta yeni rekor seviyelerle" oldukça yapıcı olmaya devam ediyor. Son 24 saatte dogwifhat (WIF) yüzde 18, Ethena Labs’in ENA token’ı yüzde 14, Immutable X yüzde 16 değer kaybetti. Sırasıyla %12 ve %9 düşen SOL ve AVAX, yıl başından bu yana elde ettiği kazançları sıfırladı.


Dördüncü en büyük kripto borsası OKX, X Layer adlı yeni layer-2 blok zincirinin halka açık ana ağ olarak yayına girdiğini bildirdi. Daha önce X1 olarak bilinen X Layer, geliştiricilerin sıfır bilgi teknolojisinden yararlanarak kendi zincirlerini oluşturmalarına olanak tanıyan özelleştirilebilir bir kit olan ve Polygon tarafından sağlanan Zincir Geliştirme Kitini (CDK) kullanıyor. Haber, geçtiğimiz yıl boyunca birkaç büyük kripto para borsasının kendi layer-2 ağlarını sunmaya başlamasının ardından geldi. Coinbase, ağustos ayında Optimism'in OP Stack'i ile inşa edilen "Base" blok zincirini piyasaya sürdü. Kraken'ın da kendi layer-2 blok zincirini geliştirmeye çalıştığı bildirildi.


Broker şirketi Bernstein, dün yayımladığı araştırma raporunda bitcoin madencilerinin kripto para biriminden daha düşük performans göstermiş olabileceğini, ancak CEO'larının ödül yarılanması açısından iyimser olmaya devam ettiğini söyledi. Analist Gautam Chhugani ve Mahika Sapra, madencilerdeki düşük performansın bitcoin’in madencilik hisselerinden "bireysel likidite" çekmesinden kaynaklandığını söyledi. Analistler, spot bitcoin borsa yatırım fonlarındaki (ETF'ler) güçlü hareketlerin ve yarılanmanın madenci gelirleri üzerindeki etkisine ilişkin endişelerin de durumu değiştirdiğini ekledi. Dört yılda bir gerçekleşen yarılanma, madenci ödüllerinin azaltıldığı ve bitcoin arzındaki büyüme hızının yavaşladığı zaman olarak açıklanabilir. Önümüzdeki yarılanmanın 19-20 Nisan’da gerçekleşmesi bekleniyor.


Günün Grafiği


  • Grafik, ABD dolarının (USD) Çin yuanı (CNY) karşısındaki döviz kurunu gösteriyor.

  • USD/CNY paritesi, Japon yenindeki düşüşün Çin yuanı da dahil olmak üzere Asya para birimleri üzerinde baskı oluşturmasıyla birlikte beş ayın en yüksek seviyesine yükseldi.

  • Haber platformu LondonCryptoClub'ın kurucularına göre, yuan'ın değer kaybetmesi, Çin’in yatırımcıları kripto para birimini kullanmaktan vazgeçirmek için bitcoin'i baskı altında tutmaya çalıştığı anlamına geliyor. Bu durum, Çinli yatırımcıların sermayeyi denizaşırı ülkelere transfer etmelerini engellemek için bir önlem olarak görülüyor.

  • Kaynak: TradingView

Daha Fazla Oku

    güne bakışBitcoinbtcOKXaltcoin

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk