Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Bitcoin Madenciliği Şirketlerinin CEO'ları Yarılanma Öncesinde Oldukça İyimser

Bernstein raporunda, bitcoin'in gösterdiği üstün performans sebebiyle madenci hisselerinin geride kaldığı belirtildi.

16 Nisan 2024 13:47

Güncellenme: 16 Nisan 2024 14:23

Broker şirketi Bernstein, dün yayımladığı araştırma raporunda bitcoin (BTC) madencilerinin kripto para biriminden daha düşük performans göstermiş olabileceğini, ancak CEO'larının ödül yarılanması açısından iyimser olmaya devam ettiğini söyledi.


Analist Gautam Chhugani ve Mahika Sapra, madencilerdeki düşük performansın bitcoin’in madencilik hisselerinden "bireysel likidite" çekmesinden kaynaklandığını söyledi. Analistler, spot bitcoin borsa yatırım fonlarındaki (ETF'ler) güçlü hareketlerin ve yarılanmanın madenci gelirleri üzerindeki etkisine ilişkin endişelerin de durumu değiştirdiğini ekledi.


Dört yılda bir gerçekleşen yarılanma, madenci ödüllerinin azaltıldığı ve bitcoin arzındaki büyüme hızının yavaşladığı zaman olarak açıklanabilir. Önümüzdeki yarılanmanın 19-20 Nisan’da gerçekleşmesi bekleniyor.


Riot Platforms (RIOT), CleanSpark (CLSK), Marathon Digital (MARA), Cipher Mining (CIFR) ve Hut 8 (HUT) CEO'larıyla röportaj yapan Bernstein, şirketlerin bu döngüde nispeten rahat bir finansal konumda olduklarını ve bu nedenle yarılanmaya daha hazırlıklı olduklarını söyledi.


Rapora göre CEO'lar, madencilerin dolar gelirlerinin tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıktığına işaret ederek yarılanma öncesi rahat olduklarını belirtiyor. Ayrıca bilançolardaki nispeten düşük borçlara da dikkat çekiyorlar.


Bazı CEO'lar madenci konsolidasyonu potansiyelini vurguluyor.


"CleanSpark CEO'su, endüstrinin önde gelen 4 madenciye konsolide olmasını bekliyor ve RIOT, MARA, CLSK ve CIFR'nin lider olduğuna inanıyor. MARA CEO'su da endüstri konsolidasyonuna giden yolu vurguluyor ve CLSK'yi satın alma yarışında kendilerini baş rakip olarak tanımlıyor."


Raporda, dikkate değer bir diğer değişikliğin de Bitcoin blok zincirinde uygulama ve layer-2 geliştirmesi olduğu ve bunun da madencilere artan gelir akışları olarak sonuçlanan ağ ücretlerinde bir artışa yol açtığı belirtildi.


Ayrıca, Riot ve CleanSpark'ın yıl sonuna kadar kapasiteyi iki katına çıkarmayı planladığı ve bu sayede yarılanmanın olası etkilerini dengelemeyi amaçladığı vurgulandı.


Daha Fazla Oku

    Bitcoin madenciliğibtcyarılanma

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Will Canny

Will Canny, finansal hizmetler sektöründe kanıtlanmış bir geçmişe sahip deneyimli bir piyasa muhabiridir. Şimdi CoinDesk'te bir sözleşme muhabiri olarak kripto ritmini takip ediyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk