Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Güne Bakış: Bitcoin, ETF Onaylarının Ardından Yüzde 15 Düştü

19 Ocak 2024 - Kripto piyasalarındaki son fiyat hareketleri ve gelişmeler.

19 Ocak 2024 16:39

Güncellenme: 19 Ocak 2024 18:07

Son FiyatlarÖne Çıkanlar

JPMorgan'a göre bitcoin (BTC), geçen hafta listelenen ilk ABD spot BTC ETF'lerinden bu yana yüzde 15'in üzerinde düşüşle 41.300 dolara geriledi ve Grayscale Bitcoin Trust'tan (GBTC) 1,5 milyar dolalık çıkış yaşandı. 


Analistler, "Görünüşe göre geçen yıl boyunca GBTC fonunu nihai ETF dönüşümü için konumlandırmak üzere NAV'a göre önemli bir indirimle satın alan GBTC yatırımcıları, daha ucuz spot bitcoin ETF'lerine geçmek yerine bitcoin alanından tamamen çıkarak ETF dönüşümü sonrası kâr elde etmeyi seçti" dedi. JPMorgan daha önce, tröstün NAV'ye olan indiriminden yararlanmak için ikincil piyasada GBTC'ye 3 milyar dolara kadar yatırım yapıldığını belirtmişti. Bu tahmin doğruysa, GBTC'den kâr elde ederek alandan çıkmak isteyen yatırımcılar 1,5 milyar dolar daha çekebilir ve bu da önümüzdeki haftalarda bitcoin fiyatları üzerinde daha fazla baskı oluşturabilir.


Coinbase (COIN) analistleri, ether'in (ETH) spot ETH ETF listeleme umutlarıyla yükselmeye hazır olabileceğini söyledi. ETH, geçen hafta ABD'de bitcoin ETF'lerinin onaylanmasının ardından Mayıs 2022'den bu yana en yüksek fiyatına ulaştı. Coinbase, haftalık bültende BlackRock ve VanEck gibi BTC ETF'lerinin arkasındaki firmaların birçoğunun ETH için de benzer ürünler planladığını bildirdi. ETF umutlarının yanı sıra, Ethereum mainnet’inin ölçeklenebilirliğini artırmayı amaçlayan Dencun yükseltmesi, yatırımcıların ETH'ye olan ilgisini artırabilir. Kurumsal kripto şirketi ETC Group, yıllık raporunda Ethereum'un DeFi için en baskın blok zinciri olarak devam eden statüsü ve kullanıcıların stake ederek elde edebilecekleri ekstra getiriler göz önüne alındığında, ether'in yükseliş görünümüne sahip olduğunu söyledi.


ARK Invest, çarşamba günü ProShares Bitcoin Strategy ETF'de (BITO) 15 milyon dolar değerinde hisse daha sattı ve bir gün önce sattığı 15,8 milyon dolarlık değeri daha da arttırdı. ARK, BITO hisselerini 15 milyon dolar değerinde kendi spot bitcoin ETF'si (ARKB) ile değiştirdi. ProShare'in bitcoin ürünü, Ekim 2021'de ABD'de listelenen BTC vadeli işlem piyasasına bağlı ilk ETF oldu. ARK, ABD'deki spot bitcoin ETF'lerinin onaylanmasını öngörerek geçen yılın sonlarında Grayscale Bitcoin Trust'taki hisselerini BITO için sattı. Onay geldikten sonra da kendi ürününe yöneldi.


Günün Grafiği


  • Grafik, bitcoin'in aylık net pozisyon değişimini yani uzun vadeli sahipler tarafından tutulan arzdaki 30 günlük değişimi gösteriyor. Glassnode, uzun vadeli yatırımcıları coin'leri 155 gün veya daha uzun süre tutma geçmişine sahip cüzdanlar olarak tanımlıyor.

  • Metrik, bu ayın başlarında negatife döndü ve uzun vadeli sahiplerin satış gerçekleştirdiğini gösterdi. Çarşamba günü ise Aralık 2022'den bu yana en düşük seviye olan -33.951 BTC'ye düştü.

  • Kaynak: Glassnode

Daha Fazla Oku

    güne bakışBitcoinether etfArk

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jamie Crawley

Jamie, çeşitli mecralarda iki yıl boyunca kripto ve blockchain hakkında geniş kapsamlı yazılar yazdıktan sonra Şubat 2021'de CoinDesk'e muhabir olarak katıldı. Kriptodan uzak olan Jamie, hevesli bir koşucu ve sporla ilgili her şeyin hayranı. Küçük miktarlarda BTC, ETH, ADA ve LTC'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk