Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

FBI: 100 Milyon Dolarlık Horizon Bridge Hırsızlığının Arkasında Kuzey Koreli Hackerlar Var

FBI’a göre Haziran’da gerçekleşen hırsızlığın arkasında her ikisi de Kuzey Kore ile ilişkili olduğu düşünülen Lazarus Group ve APT38 var.

24 Ocak 2023 08:51

Güncellenme: 24 Ocak 2023 13:59

FBI’ın yaptığı açıklamaya göre Horizon Bridge’den Haziran ayında 100 milyon dolar çalınması sürecinin arkasında Kuzey Koreli iki hacker grubu bulunuyor.


Kripto varlıkların Harmony blok zinciri ve diğer blok zincirleri arasında ilkem görmesine imkân veren bir hizmet olan Horizon Bridge’in ether (ETH), tether (USDT) ve wrapped bitcoin (wBTC) varlıkları çalınmıştı. FBI’a göre Kuzey Kore menşeili olan hacker grupları Harmony saldırısında “TraderTraitor” adlı zararlı yazılımı kullanmışlar.


FBI, iki hafta önce bu saldırıda çalınan 60 milyon dolar değerindeki ETH’in aklanması için Railgun gizlilik protokolü kullanıldığını belirtti. Bu miktarın bir kısmı diğer hizmet sağlayıcılara gönderildi ve bitcoin’e çevrildi. Bazı varlıklar donduruldu ve diğerleri de FBI’ın belirlediği adreslere aktarıldı.  


Geçtiğimiz yılkı bu hırsızlık olayında en az bir sektör analiz şirketi de benzer bulgular edinmiş ve işin arkasında Kuzey Koreli gruplar olduğunu açıklamıştı.


ABD’li yetkililere göre Kuzey Kore çaldığı ve akladıkları kripto kaynakları ülkenin balistik füze ve kitle imha silahları geliştirme programında kaynak olarak kullanmayı amaçlıyor. 


Lazarus Group daha önce Axie Infinity ile bağlantılı Ronin köprüsünden de 600 milyon dolardan fazla kripto para çalmasıyla adını duyurmuştu. 


Daha Fazla Oku

    hackLazarusFBI

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jesse Hamilton

Jesse Hamilton, CoinDesk'in Washington merkezli Küresel Politika ve Düzenleme ekibinde yönetici editör yardımcısı. 2022'de CoinDesk'e katılmadan önce, Bloomberg News ve Businessweek'te Wall Street düzenlemelerini de kapsayan on yıldan fazla bir süre çalıştı. Kripto hakkında ne yapılacağına karar vermeye çalışan federal kurumlardakii ilk dedikodular hakkında yazdı. Irak'ta savaş muhabirliği ve gazetelerde polis muhabirliği yaptığı zamanlar da dahil olmak üzere, muhabirlik kariyerinde birçok ulusal ödül kazandı. Jesse, gazetecilik ve tarih okuduğu Western Washington Üniversitesi'nden mezun oldu. Kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
BTCTurk Hacklendi, Binance Süreç için Destek Veriyor

22 Haziran 2024 19:32

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk