Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

ABD’li Yetkililer, Kuzey Kore’li Hacker Grubu “Lazarus’u” 625 Milyon Dolarlık Kripto Hırsızlığıyla İlişkilendiriyor

Axie Infinity’nin Ronin blok zinciri kısa süre önce büyük bir saldırıya maruz kaldı.

15 Nisan 2022 11:49

Güncellenme: 15 Nisan 2022 11:52

ABD Hazine Bakanlığı Axie Infinity ile bağlantılı olan Ronin köprüsünden 600 milyon dolardan daha fazla kripto paranın çalınması konusunda Kuzey Koreli hacker grubu Lazarus’u suçluyor.


Hazine Bakanlığı geçtiğimiz günlerde yaptırım uygulanacaklar listesine yeni bir Etherium adresi daha ekledi. Cüzdan profilleri alanında çalışan Nansen  bu adresi “Ronin Köprüsü Hırsızlığı” olarak etiketledi. Bu yazı hazırlanırken söz konusu cüzdanda 148.000 ETH bulunuyordu. CoinDesk de bu cüzdanın söz konusu hırsızlıkla ilişkili olduğunu doğruladı. 


Kripto analitiği şirketi Chainalysis, bu adresin Ronin saldırıyla ilişkili olduğuna dair bir Tweet attı. İzleme yapan şirketlerden olan Elliptic de çalınan paraların yüzde 14’ünün sisteme bir şekilde sokulduğunu tahmin ettiğini belirtti. 


Ronin Network yayımladığı bir blog yazısında FBI’ın Lazarus ile hırsızlık arasında bir bağlantı olduğunu belirlediğini ve bunun üzerine Hazine Bakanlığı’nın yaptırım uyguladığını açıkladı. 


Blog yazısında “Risklerden kaşınmak için Ronin Bridge’i aktif hale getirmeden önce ilave güvenlik tedbirlerini hayata geçiriyoruz” denildi ve kısa süre içinde sistemin açılacağı ve daha sonra kapsamlı bir olay sonrası analizi yapılacağı taahhüdünde bulunuldu. 


Ana zincir olarak Etherium’a bağlı olan ancak oynadıkça kazanılan oyunlardan Axie Infinity’nin geliştirici olan Sky Mavis’e daha hızlı ve uygun maliyetli işlemler yapmak üzere sisteme müdahale etme imkanı sağlayan bir yan zincir olan Ronin, geçtiğimiz aylarda hacklenmişti. Sistemden 173.600 ETH ve 25,5 milyon USDC çalınmıştı. O dönemde bunların karşılığı yaklaşık 625 milyon dolardı. Bu olay, kripto dünyasındaki en büyük hırsızlıklardan biri olarak görülüyor. 


ABD Hazine Bakanlığı’ndan bir sözü bakanlığın FBI ile işbirliği yaparak Lazarus Group’u ve Advance Persistent Threat 38’i (para çalmak için zararlı yazılım ürettiğinden şüphelenilen bir diğer Kuzey Kore’li ekip) araştırdığını belirtti.


“Bu cüzdanın sahibinin belirlenmesi benzer faaliyetlerde bulunanlara yaptırım uygulanacağının da bir sinyali oldu. Bu, Hazine Bakanlığı’nın tüm kötü niyetli siber oyunculara ve kriminal oluşumlara müsamaha göstermeyeceğinin de göstergesi. Kara para aklama, sahte ürün veya para birimi, toplu halde para kaçırma veya narkotik süreçlerine bilerek, bilmeyerek veya dolaylı biçimde dahil olan ve bun sayede Kuzey Kore hükümetini veya onun adına hareket eden kişi ve kurumları destekleyen herkes için ikincil yaptırımlar söz konusu olabilir.”

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nikhilesh De

Nikhilesh De, CoinDesk'in düzenleyicileri, yasa koyucuları ve kurumları kapsayan küresel politika ve düzenlemelerden sorumlu yönetici editörüdür. BTC'de 50 dolar ve ETH'de 20 dolar'dan fazla varlık sahibi. 2020'de Kriptopara Gazetecileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından Yılın Gazetecisi seçildi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Ethereum ETF’leri Onaylandı, Peki Ether’in Fiyatı Artacak mı?

23 Temmuz 2024 11:55

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk