Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

100 Milyon Dolarlık Horizon Bridge Hack'in Arkasındaki Kuzey Koreli Hacker Grubu

Blockchain analitik firması Elliptic, saldırıyı devlet destekli bir Kuzey Kore hack organizasyonu olan Lazarus Group'a kadar takip etti.

30 Haziran 2022 08:33

Güncellenme: 30 Haziran 2022 11:54

Blockchain araştırma firması Elliptic'in raporuna göre, Kim rejimi tarafından desteklendiğine inanılan Kuzey Koreli bir hack grubu olan Lazarus Group, muhtemelen geçen haftaki Harmony Bridge hackinin arkasında .


Saldırı, 24 Haziran sabahı, kripto varlıklarının Harmony blok zinciri ile diğer blok zincirleri arasında ether, tether ve sarılmış bitcoin dahil olmak üzere 100 milyon dolar değerinde kripto paranın hacklanmesi ile sonuçlandı 


Kuzey Koreli bilgisayar korsanları giderek daha sofistike hale geldiler ve 2021'de çoğu ether olmak üzere tahminen 400 milyon dolar çalarlarken 2022'nin toplamı bu rakamı çoktan aştı.


Elliptic'e göre, saldırganlar, saldırının ardından çalınan varlıkları 85.837 ETH'ye dönüştürdü ve 27 Haziran'dan itibaren ETH'nin bir kısmını, yasadışı yollardan elde edilen kriptoları aklamak için yaygın olarak kullanılan bir karıştırıcı olan Tornado Cash aracılığıyla göndermeye başladı ve şimdiye kadar, çalınan toplam fonların yüzde 41'i olan yaklaşık 35.000 ETH Tornado Cash'e gönderildi.


Harmony Bridge hack'i, muhtemelen merkeziyetsiz finans tarihindeki en büyük hack olan ve Mart ayında gerçekleşen 635 milyon dolarlık Ronin Bridge hack olayı da dahil olmak üzere Lazarus Group'a atfedilen diğer hack olayları ile paralellik gösteriyor.


Elliptic'in analizi ayrıca, Ronin Bridge fonlarının programlı olarak aklanmasını taklit eden Tornado Cash'e otomatik para yatırmanın yanı sıra Asya-Pasifik ile ilişkili olan hırsızlık zamanlaması da dahil olmak üzere, Lazarus Grubuna işaret eden Harmony Bridge hack'indeki diğer faktörlere de işaret ediyor.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 65 Bin Doların Üzerine Çıkmaya Çalışıyor

18 Temmuz 2024 17:45

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk