Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Dogecoin Yüzde 25 Yükselişte, Kripto Piyasasıysa Yatay Seyir İzliyor

Yarın sonuçlanacak Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısı piyasaların odak noktasında. Bitcoin 20 bin 600 doların üzerinde seyrederken, Elon Musk’ın Twitter satın alımından beri fiyatı fırlayan Dogecoin’in yükselişi tam gaz devam ediyor

1 Kasım 2022 10:38

Güncellenme: 1 Kasım 2022 11:30

Son bir haftadır psikolojik eşik 20 bin doların üzerinde seyreden Bitcoin düne kıyasla yüzde 0,6’lık büyüme kaydederek şu sıralar 20 bin 621 dolardan işlem görüyor.


Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük ikinci kripto parası Ethereum da blokzincirindeki konsensus değişimi sonrası büründüğü görece yatay seyrini son bir haftadır kırmışa benziyor. Uzun süredir 1,300 dolar seviyesinde mekik dokuyan Ethereum, kripto piyasasındaki yeşil görünümle birlikte çıkışını sürdürüyor ve düne kıyasla 0,39’luk yükselişiyle 1,595 dolardan işlem görüyor.


Dogecoin'den bir haftada yüzde 146'lık yükseliş


Diğer büyük kripto paralarda da yukarı yönlü hareketlilik söz konusu. Binance Coin (BNB) yüzde 6,19’luk, XRP ise yüzde 0,38’lik yükseliş kaydetmiş durumda.

Son bir haftadaki olağanüstü fiyat hareketliliğiyle piyasa değeri bakımından en büyük altıncı kripto para konumuna gelen Dogecoin’e ise ayrıca parantez açmakta fayda var. Milyarder teknoloji girişimcisi Elon Musk’ın Twitter’ı 44 milyar dolara satın almasının ardından fiyatı birdenbire fırlayan Dogecoin (DOGE) sadece son 24 saatte yüzde 25’lik değer kazanmış durumda. Musk’ın Twitter satın alımına ilişkin detaylar son dört gündür gündemi işgal ederken, kripto paraların spekülatif doğasıyla dalga geçmek üzere yaratılan Dogecoin’in fiyatıysa adeta uçmuş durumda. CoinDesk analisti Glenn Williams, makroekonomik indikatörlerden etkilenen Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto paraların aksine DOGE’un gücünü Elon Musk’ın sivri kişiliğinden ve Dogecoin topluluğundan aldığını söylüyor.


Faiz artırımında Fed hız keser mi?


Makroekonomi tarafındaysa gözler Fed’in bu haftaki faiz kararında. Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co.’nun günlük piyasa bülteninde “Yatırımcılar sonraki toplantılarda Fed’in faiz artırımlarında hız kesebileceğine yönelik sinyaller görmeyi bekliyor. Fed’in bu beklentiyi ne ölçüde karşılayacağı varlık fiyatlarının kısa vadeli seyrini belirleyen unsur olacaktır” ifadeleri yer alıyor.


Bugünün en önemli makroekonomik verisiyse ABD ISM imalat endeksi olacak. Önceki ay 50,9 değerini alan endeksin büyümeyi daralmadan ayıran 50,0 sınırına gerilemesi bekleniyor. Ünlü & Co. bülteninde konuya ilişkin “50 seviyesinin altında bir rakam oluşması elbette ki resesyon endişelerini canlandırabilecek bir unsur olabilir. Ancak 40 seviyesinin altına inilmedikçe bunun ekonomide genele yayılan ciddi bir bozulma sinyali vermeyebileceğini göz önünde bulundurmak gerekir” analizi yapılıyor.


Bitcoin’le pozitif korelasyonu son 12 aydır dikkat çeken Nasdaq’da ise Bitcoin’in aksine düşüş söz konusu: Teknoloji odaklı borsa dünü yüzde 1,03’lük düşüşle kapatırken, diğer endekslerde de aşağı yönlü hareketlilik var: Dow Jones yüzde 0,39 ve S&P 500 de 0,75’lik değer kaybettiler.


Euro Bölgesi’nde ise dün açıklanan tüketici fiyat endeksi yüzde 10,7’lik artış gösterdi. Piyasa beklentisiyse yüzde 10,2’ydi. Ünlü & Co. bülteninde “Dolayısıyla bölgede büyüme sıkıntılı iken enflasyon riskinin giderek artış göstermesi doğal olarak EUR açısından şartları zorlaştıran bir unsur olarak çalışıyor. Bu kapsamda paritenin yeniden 50 günlük hareketli ortalamasına (0,9885) doğru geri çekildiğini gördük. Oldukça önemli bir destek olarak gördüğümüz bu noktanın üzerinde kalınamaması teknik açıdan EUR için şartları zorlaştıracaktır” ifadeleri yer alıyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Coinbase, Konsolide Vadeli İşlemler için Onay Aldı

28 Eylül 2023 18:05

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk