Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin Inscription’ları ve Ağ Tıkanıklığı, Toplulukta Bölünmeye Yol Açıyor

Geliştirici Luke Dashjr, “Ordinal Inscription”ların düzeltilmesi gereken bir “hata” olduğunu söylüyor.

6 Aralık 2023 11:51

Güncellenme: 6 Aralık 2023 12:06

Bitcoin’in (BTC) fiyatı 45 bin dolara doğru yol alırken, blok zincirinde yer alan onaylanmamış işlemler ağ tıkanıklığına yol açıyor ve Bitcoin inscription’larına yönelik tartışmalar bir kez daha alevleniyor.


Blok zincirinin core geliştiricilerinden Luke Dashjr, “Ordinal inscription’lar blok zincirine spam göndermek için çekirdekte yer alan bir güvenlik açığından yararlanıyor” diyor.Dashjr'ın ima ettiği spam, ordinalllerin oluşturduğu işlem sayısını ifade ediyor.On-chain veriler, blok zincirinde 260 binden fazla onaylanmamış işlem olduğunu ve bu durumun işlem ücretlerini artırdığını gösteriyor. Bellek kullanımı da 300mb seviyesini aşıyor.


Dashjr, sözlerine şöyle devam ediyor: “Bitcoin Core 2013’ten bu yana kullanıcıların işlemlere veri boyutu sınırı koymalarına izin veriyor (‘-datacarriersize’). Inscription’lar ise verilerini gizliyor ve bu sınırı aşıyor.”


Binance, ordinallerin popülerlik kazandığı mayıs ayında onaylanmamış işlemlerin 400 bine ulaşmasıyla bitcoin para çekme işlemlerini geçici olarak duraklatmak zorunda kalmıştı.Bununla birlikte, ordinaller eleştiri yağmuruna tutulsalar da onların blok zincirinin evrimi olduğunu savunan bir kitle de bulunuyor.


Bitcoin merkezli Sora Ventures’ın yönetici ve kurucu ortağı Jason Fang, Satoshi’nin açık kaynak yaklaşımının ordinal inovasyonunu teşvik ettiğini öne sürüyor.


“Inscription’lar durdurulamaz. Bu yenilik madencilere daha yüksek kâr sağlıyor.”


Geçen yıl başlayan kripto kışının zirve yaptığı sıralarda madenciler getiri elde etmenin yolunu arıyordu ancak birçoğu düşük fiyatlar sebebiyle bozguna uğradı.


Daha Fazla Oku

    BitcoinOrdinalinscriptionbtc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Reynolds

Sam Reynolds, CoinDesk'in Asya'daki Taipei merkezli piyasalar ekibinde bir muhabirdir. Daha önce Blockworks ve Forkast News için çalıştı. Kripto gazeteciliği kariyerinden önce, IDC'nin araştırma ekibinde teknoloji ve yarı iletken analistiydi ve BBC ve Bloomberg'de yer aldı. Az miktarda BTC ve ETH sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Analistler Ralliye Yeni Katılan Bitcoin Boğalarının Geç Kaldıklarını Söylüyor

1 Mart 2024 13:45

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk