Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Öğren

Bitcoin NFT'leri: Ordinal NFT'ler Nedir ve Nasıl Mintlenir?

Bitcoin üzerindeki NFT'ler, çoğu kişinin aşina olduğu Ethereum NFT'lerinden farklıdır. İşte bilmeniz gerekenler.

27 Mart 2023 11:57

Güncellenme: 30 Mart 2023 16:30

Değiştirilemez token’lar (NFT), yaygın olarak Ethereum tabanlı token’lar olarak bilinir. Ancak son zamanlarda Ordinal NFT'ler veya Bitcoin Ordinals olarak da bilinen Bitcoin NFT'leri daha çok konuşuluyor.


Ocak 2023'te Bitcoin'in ana ağında ‘Inscription’ adı verilen ve sadece Bitcoin’e özgü dijital eserlerin kullanıma sunulmasıyla Ordinal NFT'lerin oluşturulmasını sağlandı. Aslında bunlar temel olarak Bitcoin üzerinde oluşturulan NFT’lerdi. Yeni proje NFT destekçilerinin de NFT karşıtlarının da ilgisini çekmeyi başardı. CoinDesk'in Ordinals ile ilgili içerikleri bu projenin Bitcoin’in gelişiminde nasıl bir canlanmaya yol açtığını, Bitcoin'in güvenlik bütçesini nasıl kazara düzeltmiş olabileceğini ve potansiyel olarak tüm kripto ekosistemini nasıl ayağa kaldırabileceğini kapsıyor.


Bu, Bitcoin'e yapılan görünüşte zararsız bir ekleme için büyük bir övgü. Tüm bu gelişmeler, sizde “Bunlar nasıl çalışıyor?”, “Ordinal NFT'lerin diğer NFT'lerden farkı nedir?”, “Kendi Ordinal NFT'mi nasıl edinebilirim?” gibi meraklar uyandırmış olabilir. 


Bunun için başka bir yere bakmanıza gerek yok. Hepsini bu yazıda anlatacağız.


Ordinal NFT'ler nasıl çalışır?

Ordinal NFT'ler çalışmak için inscription’ları kullanırlar. Inscription’lar, Casey Rodarmor tarafından geliştirilen Ordinal protokolü aracılığıyla Ordinal teorisi tarafından desteklenmektedir. Ordinal teorisi, satoshi'lerin (Bir tam Bitcoin'in 1/100.000.000 oranında olan en küçük Bitcoin birimi) "izlenebilmelerini, aktarılabilmelerini ve anlamlı bir hale gelmelerini sağlayan bireysel kimlikler" vermeyi amaçlar.Temel olarak Ordinal protokolü, her satoshi'ye sıralı bir sayı atar. Bu numara atandıktan sonra her bir satoshi, bir Bitcoin işlemi aracılığıyla resimler, metinler veya videolar gibi verilerle yazılabilir hale gelir. Bu işlem yapıldıktan sonra rastgele veriler kalıcı olarak Bitcoin blokzincirinin bir parçası olur ve Ordinal özellikli Bitcoin cüzdanları ile online Ordinal görüntüleyiciler aracılığıyla görüntülenebilir.


Diğer NFT'lerden ne farkı var?

Ordinal NFT'ler ile diğer NFT'ler arasındaki en temel farklardan biri veri depolamayla ilgili.


Çoğu NFT, ERC-721 Non-Fungible Token Standard’ı aracılığıyla Ethereum blokzinciri kullanılarak oluşturulur. ERC 721, Ethereum ekosisteminde düzgün bir şekilde tanınabilmesi için bir NFT'nin nasıl oluşturulması gerektiğini özetleyen bir standarttır. ERC-721 NFT oluşturulduğunda, bir meta veri dosyası (tam olarak diğer veriler hakkında bilgi sağlayan veriler anlamına geliyor. Bu nedenle "meta" deniliyor) NFT hakkında bilgi sağlar. Bunu gözünüzde canlandırmanın en kolay yolu bir NFT'nin başka bir öğenin sahipliğini kanıtlayan bir sözleşme olduğu ve bunun meta verilerde ayrıntılı olarak açıklandığını düşünmektir. En yaygın NFT'ler söz konusu olduğunda, ki bu da dijital sanattır, gerçek JPG veya sanat dosyası genellikle Ethereum blok zincirinde depolanır ve meta veriler bu dosyaya ait bir bağlantı içerir. Bu, blokzincirine yerleştirilmediği için gerçek dosyanın veya resmin değiştirilebileceği anlamına gelir.


Bitcoin'in Ordinal NFT'leri ise NFT'yi açıklayan başvurulabilir bir meta veri dosyasına sahip olmaması açısından farklıdır. Bunun yerine tüm veri dosyası, Bitcoin işlemlerinin tanık imzası alanında bulunur. Bu, Ordinal NFT'lerin tamamının blokzincirinde yaşadığı ve nefes aldığı anlamına gelir.


Bunun önemli olup olmadığı gerçekten kullanıcıya bağlıdır. Ancak Ordinal NFT'ler, NFT'lere ek bir değişmezlik düzeyi getirir.


Ordinal NFT'ler nasıl mint’lenir?

Ordinal NFT'ler gerçekten yenidir. Bu nedenle erişilebilirlikleri sınırlıdır. Şu anda kendi Ordinal NFT'nizi mintlemenin iki ana yolu var.


İlk yol, bir Bitcoin node’u başlatmak ve node üzerindeki Ord'u çalıştırmaktır. Ardından Ordinal NFT'ler yapmak için sahip olduğunuz bir cüzdana satoshi yazmaya başlayabilirsiniz. Bu yöntem teknik olarak karmaşıktır ve teknoloji meraklıları ile NFT'leri gerçekten sevenler için daha uygundur.


Bir Ordinal NFT kaydetmenin diğer yolu kodsuz bir yazma aracı kullanmaktır. Bu çok daha sıradan bir deneyim. Minting sürecinize biraz güven katmaktan çekinmezseniz gayet de iyi çalışıyor. Bir Ordinal NFT'ye sahibim ve onu Gamma adlı bu kodsuz araçlardan birini kullanarak bastım. Bitcoin'e aşina olanlar için nispeten basittir. Ancak bazı kısımlarda biraz zor olabilir.


Ben şöyle yaptım:


Başlamadan önce, inscription’ınızın işlem ücretini ödeyebilmeniz için 50$ değerinde Bitcoin’iniz olduğundan emin olun. Sahip olduğunuz cüzdan Taproot adreslerine Bitcoin gönderebilmelidir. İşte Taproot'u destekleyen cüzdanların ve hizmet sağlayıcıların iyi bir listesi. Aradığınız şey "Bech32m’e Gönder" kolonunun içinde. Bu nedenle doğru sütunu taradığınızdan emin olun.


Bech32m sütunundaki “Evet”, cüzdanın Taproot adreslerine Bitcoin gönderip gönderemeyeceğini gösterir. Coinbase ve Binance gibi popüler borsaların Taproot'u desteklemediğini unutmayın.


Bitcoin işlem ücretinizi cüzdanınızda güvence altına aldıktan sonra Ordinal NFT'nizi basmaya başlayabilirsiniz. İşte Gamma kullanarak ilk Ordinal'imi mint'lemek için kullandığım adımlar. OrdinalsBot gibi bir şey de kullanabilirsiniz ve aşağı yukarı aynı olacaktır.  • Bir görüntü dosyası veya sadece düz metin olarak yazı tipinizi seçin.


  • İstediğiniz dosyayı masa üstünüzden seçerek veya metni belirtilen yere yazarak yükleyin.
  • NFT'nizin basılması için ne kadar beklemeye istekli olduğunuza bağlı olarak bir işlem ücreti oranı seçin. Çeşitli ücret oranı seçenekleri için sağlanan tahmini minting sürelerini not edin.


  • Burası sürecin zor kısımlarından biri. Bir sonraki adım, Ordinal NFT'nin gönderileceği Bitcoin adresini belirlemek. Adresin bir Taproot adresi veya Ordinal uyumlu bir adres olması gerekir. 


Bu adım için Sparrow Cüzdan kullanmanızı tavsiye ederim. İşte Ordinal NFT'ler için Sparrow Wallet'ı kurmanız için bir kılavuz.


Sparrow Cüzdan adresinizi ayarladıktan sonra bu adresi Gamma web sitesindeki ‘Alıcı Bitcoin adresi’ alanına bırakın. Bu adresin ilk dört karakterinin "bc1p" olduğundan emin olun. Bu önek, adresin bir Taproot adresi olduğunu gösterir.


1- Belirtilen adrese belirtilen miktarda Bitcoin göndererek Ordinal NFT mint’i için işlem ücretinizi ödeyin. Bu adresin de ‘bc1p’ ile başlamasına dikkat edin. Burada dikkatli olmak çok önemli. Ne yaptığınızı gerçekten bilmiyorsanız ve coin kontrolüne pek aşina değilseniz bu Bitcoin ödemesini Ordinal NFT'nizi alan cüzdandan farklı bir cüzdandan yapmanızı tavsiye ederim. Dikkatli olmazsanız yanlışlıkla, sahip olduğunuz önceden yazılmış bir satoshi gönderebilirsiniz ve artık bu NFT'ye erişimi kaybedersiniz.


2- Bekleyin. Bu, seçtiğiniz ücret oranına bağlı olarak birkaç gün sürebilir. Mint durumunu kontrol etmek için bir bağlantı alacaksınız.


3- Ordinal görüntüleyici aracılığıyla NFT'nizin keyfini çıkarın.


Her zaman olduğu gibi Bitcoin üzerindeki davranışlarınızın farkında ve dikkatli olun. Ordinaller yenidir ve titiz olabilirler. Ve bitcoin üzerinde yaptığınız her şey kolayca izlenebilir. 


Bu nedenle yaptığınız her şeyin muhtemelen sizinle bağlantılı olabileceğinin farkında olun.


Mutlu Ordinal’ler!


Daha Fazla Oku

    Ordinal NFTnftBitcoin

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


George Kaloudis

George Kaloudis, CoinDesk'te araştırma analistidir. Bitcoin konusuna odaklı çalışıyor. CoinDesk'e katılmadan önce beş yıl yatırım bankacılığı yaptı. Varlık temelli borçlanma satın alamlar ve devralmalar ve sağlık teknolojilerinde uzman. Emeklilik hesabında GBTC tutuyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Mt. Gox Geri Ödemeleri Erteledi, Bitcoin Boğaları Kayıplara Karıştı

21 Eylül 2023 15:01

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk