Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin-Ether Korelasyonu 2021’den Bu Yana En Zayıf Seviyede

Bazı gözlemciler, Ethereum’un proof-of-stake’e geçmesiyle birlikte kripto paraların altında yatan arz ve talep ekonomisinin farklılaşmaya devam edeceğini söylüyor.

16 Mayıs 2023 14:21

Güncellenme: 17 Mayıs 2023 23:17

Piyasa değerlerine göre en önemli iki kripto para olan bitcoin (BTC) ve ether (ETH), 2022’nin büyük bir bölümünde birlikte hareket etmişlerdi. Aralarındaki uyumlu ilişki bu yıl oldukça zayıfladı ve bu değişim, piyasada yaklaşmakta olan bir rejim değişikliğine işaret ediyor.


Kaiko verilerine göre, BTC ve ETH fiyatlarındaki değişiklikler göz önüne alındığında 30 günlük korelasyon yüzde 77’ye denk geliyor. Böylece iki ay önce yüzde 96 olan bu değerin 2021’den bu yana gördüğü en düşük seviyeye ulaşılıyor.


Ether geçmişte de BTC’den ayrılsa da bu ayrılmalar hep kısa süreli gerçekleşmişti, şimdi gerçekleşen ayrılma ise uzun süreli olabilir. OrBit Markets’in trading başkan yardımcısı Pulkit Goyal, gelişmeler doğrultusunda bitcoin’in artık ether ve kripto pazarını demirleyemeyeceğini söylüyor.


Uzmanlara göre rejim değişikliği çok yakın

Goyal, şu ifadeleri kullanıyor: “Şu an yaşananlar uzun vadeli bir rejim değişikliğinin başlangıcı olabilir. Ethereum proof-of-stake yapısına geçtikçe iki token’ın altında yatan arz ve talep ekonomisi farklılaşmaya devam edecek. Bitcoin ‘dijital altın’ statüsünü sağlamlaştırırken ether gelişmekte olan bir Pazar olarak görülecek.”


Bitfinex analistleri de durumu şöyle açıkladı: “Proof-of-stake yönetişim mekanizmasına geçiş sonrasında ether’in aynı alanda farklı bir varlık sınıfı olarak görülmesi mümkün. Bitcoin makroekonomik faktörler ve kurumsal yatırımlardan daha fazla etkilenirken ethereum bu unsurlarla daha az ilişkili kalıyor. Korelasyondaki ayrılma da kripto piyasası adına olumlu bir hareket oluyor çünkü artık bu iki varlık, aynı alanda da olsa farklı varlık sınıflarına hitap edebilir.”


Ayrıca yaşanan gelişmeyle Binance dahil büyük borsalarda listelenen BTC-ETH çiftlerindeki trading aktivitesi artabilir.


Daha Fazla Oku

    btcETHBitcoinEthereumEther

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Haftanın Liderleri WLD, GRT ve FIL Oldu

23 Şubat 2024 17:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk