Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Öğren

Ethereum Blokzincirinin Shanghai Hard Fork'u Nedir ve Neden Önemli?

Önce Mart ayı için planlanan ancak sonradan 12 Nisan’a ertelenen ağ güncellemesi, geliştiriciler için hisseli ether çekimlerini ve gaz fiyatlarındaki indirimleri ele alacak. Bu dönüm noktası, enerji açısından daha verimli bir ‘proof-of-stake’ blokzincirine geçişle beraber Ethereum ekosistemi için yeni bir çağ başlatacak.

5 Nisan 2023 14:26

Güncellenme: 5 Nisan 2023 16:33

Ethereum, geçen yıl Eylül ayında proof-of-stake sistemine geçmişti. 12 Nisan’da, bunun ardından ilk büyük güncelleme yapılacak. ‘Hard fork’ olarak da bilinen ‘Shanghai’ güncellemesi tamamlandığında 16 milyon stake edilmiş ether (ETH) ağın işletilmesine yardımcı olan doğrulayıcılar tarafından çekilebilir hale gelecek.


Shanghai’nin odak noktası doğrulayıcı çekme işlemlerinin kilidini açacak Ethereum İyileştirme Önerisi-4895'i uygulamak olacak. Ancak diğer yandan, güncellemenin tam değişiklik listesi henüz tamamlandı ve birçok Ethereum uygulama geliştiricisi ve zincir kullanıcısı tarafından fark edilecek ek güncellemeler de içeriyor. 


EIP-4895 nedir?

Shanghai’ın yıldızı EIP-4895, doğrulayıcıların ağın güvenliğini sağlamaya destek oldukları için şimdiye kadar ‘stake ettikleri’ 16 milyon ETH'yi çekebilmelerini sağlayacak.


Ethereum, the Merge olarak adlandırılan son büyük güncellemesinde consensus mekanizmasıproof-of-work (PoW) yerine proof of stake (PoS) olarak değiştirdiğinde ağ, blokzincirine blok eklemek için madenciler yerine doğrulayıcıları kullanmaya başladı. 


Doğrulayıcıların blok doğrulama sürecine katılabilmeleri için zincirle 32 ETH stake etmesi gerekiyor. Her stake edilen ETH, bir çeşit piyango biletine döşüyor. Öyle ki, doğrulayıcı ne kadar çok ETH stake ederse, bir sonraki Ethereum işlemleri bloğunu ‘önermek’ ve bazı ağ ödüllerini kazanmak için seçilme olasılığı o kadar artıyor.


PoS blokzincirine katılmayı kabul etmeden önce doğrulayıcılar, stake ettikleri ETH'lerinin ve tahakkuk eden ödüllerin zincirde bir sonraki güncellemeye kadar kilitli kalacağı konusunda bilgilendirildiler. Doğrulayıcılar, Ethereum'un Birleşmeye doğru ilk adımında PoS ‘Beacon Chain’i piyasaya sürdüğü Aralık 2020'den beri ETH'yi stake ediyor ve ödülleri biriktiriyor. Şimdi bu doğrulayıcılar, nihayet hisselerini nakde çevirebilecekler.


Shanghai Hard Fork’u neden önemi?

EIP-4895 güncellemenin odak noktasında. Çünkü stake yapanlar son iki yılda kazandıkları ödülleri nakde çevirmek isteyebilir veya kripto piyasalarındaki belirsizlik göz önüne alındığında fonları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak isteyebilirler.


Ancak kilitli fonlara erişim bir yana, PoS blokzinciri faaliyete geçtiğinden beri tam olarak kullanılamıyor. Blokzinciri bugün düzgün çalışsa da stake yapanlar Ethereum'u çalışır durumda tutmak için fonlarını kilitli tutmayı taahhüt etmek zorunda kalmışlardı. Şimdi, stake edilen ETH'nin kilidini açacak mekanizma ile proof-of-stake blokzinciri tam olarak hayata geçecek. Bu da stake yapanların sonunda fonları üzerinde kontrol sahibi olabileceği ve ödülleriyle ne yapmak istediklerine karar verebileceği anlamına geliyor.


Bir doğrulayıcı ETH'sini nasıl geri alabilir?

Bir doğrulayıcı çalıştırıyorsanız, Shanghai yayına girdikten sonra ETH'nizi geri almak için iki seçeneğiniz var. İlki, doğrulayıcınızdan kazandığınız tahakkuk eden ödülleri otomatik olarak geri alacak bir ‘geri çekme kimlik bilgisi’ oluşturmak. İkinci seçenek, doğrulayıcınızın gönüllü olarak kendisini blokzincirinden çıkardığına dair bir mesaj göndermesini sağlayarak Beacon Chain'den tamamen çıkmak ve 32 ETH'nin tümünü geri almak.


Ethereum Vakfı geliştiricisi Marius Van Der Wijden, CoinDesk'e verdiği röportajda geri almak istediğiniz ETH'ye ne kadar sürede erişebileceğinizle ilgili olarak, “Tek seferde kaç kişinin geri çekileceğine bağlı” demişti. Bir slot’a yalnızca 16 kere kısmi para çekme talebi konulabilir (her 12 saniyede bir gerçekleşir) ve blokzincirinde hem tam hem de kısmi para çekme işlemleri için tek bir sıra vardır. Ancak, staking'in Ethereum ve üzerinde ticaret yapanlar için yeni bir bölüm açacağı göz önüne alındığında tüm doğrulayıcıların blokzincirinden ayrılma olasılığı zayıf.


Kripto yatırımcıları ETH'lerini satmak için acele mi ediyor?

Yeni bir kilidi açılmış ETH çağı başlarken kripto trader’ları da piyasanın nasıl hareket edebileceğine dikkat kesilmiş durumda. Bazı trader'lar stake edilen ETH'nin kilidi açıldıktan sonra bir miktar satış baskısı olacağına inanırken, diğer trader'lar Shanghai’nin daha fazla staking'i teşvik edeceğini söylüyor.


Şu anda, Shanghai yayına girdikten hemen sonra çekilebilecek, birikmiş yaklaşık 1 milyon ETH’lik ödül bulunuyor. Trader'lar, kilidi açılmış ETH'nin anında paraya çevrilip çevrilmeyeceğini ve ETH fiyatını aşağı çekip çekmediğini izleyecekler.


Shanghai hard forku’nda başka neler var?


Shanghai’da yer alan daha küçük dört Ethereum Ağında İyileştirme Önerisi (EIP), kullanıcıların Ethereum blokzincirinde işlem yapmak için ödediği bir tür vergi olan gaz ücretleri ile ilgili. Gaz ücretleri, yüksek aktivite zamanlarında pahalı olabilir ve Ethereum geliştiricileri, blokzinciri geliştiricileri için yüksek gaz ücretlerini düşürecek mekanizmalar eklemeyi hedefliyor.


EIP-3651, doğrulayıcılar ve blok oluşturucular tarafından kullanılan bir yazılım olan ‘COINBASE’ adresine daha düşük gaz maliyetiyle erişmeyi öneriyor. (Not: Bunun kripto borsası Coinbase ile kesinlikle alakası yok.) ConsenSys Ürün Müdürü Matt Nelson'a göre kod değişikliği, Maksimal Çıkarılabilir Değer (MEV) ödemelerinin yanı sıra diğer kullanıcı deneyimlerini iyileştirebilir.


Nelson, konu hakkında CoinDesk'e şöyle konuştu: "Bu EIP, COINBASE adresine erişim maliyetine ilişkin bir önceki hatayı düzeltiyor ve kullanıcılarla geliştiricilere yeni kullanım alanları açan bazı ek avantajlar sağlıyor."


Paketteki diğer EIP'ler ise şu şekilde:
 

  • EIP-3855 – Geliştiriciler için gaz maliyetlerini azaltacak ‘Push0’ adlı bir kod oluşturuyor.
  • EIP-3860 – 'Initcode' (geliştiriciler tarafından akıllı sözleşmeler için kullanılan bir kod) ile etkileşim kuran geliştiriciler için gaz maliyetine bir sınır koyuyor.
  • EIP-6049 – Gaz ücretlerinin düşürülmesiyle de ilgili olan ve "SELFDESTRUCT" olarak bilinen bir kodun değerini düşürmesini geliştiricilere bildiriyor.

Shanghai Hard Forku’ndan sonra Ethereum için sırada ne var?


Geliştiriciler, temelde stake edilen ETH çekimlerinin mümkün olan en kısa sürede serbest bırakılması için Shanghai’nin kapsamını nispeten küçük tutmaya karar verdiler. Sonuç olarak Ethereum protokolündeki diğer bazı büyük değişiklikler Shangai’dan 2023'ün üçüncü çeyreğine ertelendi.


Bunlar arasına ağı birkaç zincire veya ‘parçalara’ bölerek blokzincirini daha ölçeklenebilir hale getirme yöntemine atıfta bulunan ve kulağa pek hoş gelmeyen bir terim olan ‘proto-danksharding’ de dâhil.


Ayrıca ufukta Ethereum Sanal Makinesini iyileştirmek için birkaç küçük yükseltme içeren EVM Nesne Formatında (EOF) değişiklikler de var.


Daha Fazla Oku

    Hard ForkShanghaiEthereumproof-of-stake

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin ETF'leri 19 Günlük Giriş Serisini Bozdu

18 Haziran 2024 14:43

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk