Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin, ABD’nin Aylık Enflasyon Oranları Açıklandığında Daha Volatil Olabilir

ABD’nin aylık enflasyon okumaları hem kripto piyasasını hem de geleneksel piyasaları etkilemeye devam ediyor.

10 Mayıs 2023 17:00

Güncellenme: 10 Mayıs 2023 18:16

Çarşamba günü ET saatiyle 08.30’da (12.30 UTC) nisan ayının tüketici fiyat endeksi (TÜFE) açıklanacak.


FXStreet tarafından yayımlanan tahminlere göre, TÜFE’nin yüzde 5 oranıyla aynı kalması bekleniyor. Volatil gıda ve enerji bileşenlerini hesaba katmayan çekirdek endeksin ise mart ayındaki yüzde 5,6’dan 5,5’e gerilemesi bekleniyor.


Paris merkezli kripto veri sağlayıcısı Kaiko’da araştırma analisti olan Dessislava Aubert, geçmişte Bitcoin’in (BTC) enflasyon oranlarından önceki ve sonraki altı saatlik dilimde volatil olmasına dikkat çekti.Yukarıdaki grafikte yer alan mavi çizgi, saatlik mutlak getiriyle ölçülen bir aydaki saatlik ortalama volatiliteyi gösteriyor. Turuncu çizgi ise TÜFE oranının açıklanma günündeki altı saatlik dilimi temsil ediyor.


Mavi çizgi son iki yılda istikrarlı bir şekilde azarlırken turuncu çizgi özellikle Nisan 2022’den bu yana kuzey eğilimi gösteriyor. Turuncu dairelerin mavi dairelerin üzerinde olması da aylık enflasyon verilerinin piyasaya ayrı bir volatilite kattığını vurguluyor.


Başka bir deyişle, Bitcoin aylık enflasyon açıklamaları sonrasında yoğun bir fiyat türbülansı yaşayabilir. CoinDesk verilerine göre, bu yazının yazılması sırasında BTC 28,158 dolardan işlem görüyor.


ABD Merkez Bankası (Fed) geçtiğimiz hafta faiz oranlarını 25 baz puan artırarak faiz artırım döngüsünde bir duraklama olabileceği sinyalini vermişti.


Bu nedenle tahminlerin üzerinde açıklanacak bir enflasyon okuması, faiz artışlarının devam edeceği anlamına gelebilir. Bu da kripto para birimleri dahil tüm risk varlıklarını kötü etkileyebilir. Diğer yandan, eğer beklentiler doğru çıkmazsa Bitcoin volatiliteden olumlu etkilenebilir.


Fed, sıkılaştırma politikasını enflasyonu kontrol altına almak adına 14 ay önce başlatmıştı ve o zamandan beri oranlar 500 baz puan arttı. Geçtiğimiz yıl, likidite sıkılaştırması kripto paraları oldukça sarsmıştı.


Daha Fazla Oku

    BitcoinEnflasyonFedbtc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Binance Belçika’daki Faaliyetlerine Devam Edecek

26 Eylül 2023 13:09

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk