Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Merkez Bankası, Fed Fon Oranını 25 Baz Puan Artırdı ve Olası Duraklamanın Sinyallerini Verdi

Yapılan hamle, ABD Merkez Bankası’nın yüksek profilli banka iflas ederken inatla yüksek enflasyonla savaştığı anlamına geliyor.

4 Mayıs 2023 09:28

Güncellenme: 4 Mayıs 2023 09:37

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), federal fon oranlarını 25 baz puan artırarak beklenen yüzde 5-5,25 oranına ulaştı.


Bitcoin’in (BTC) fiyatı, haberlerin ardından çok az da olsa yükseldi ve şu anda yaklaşık 29 bin dolardan işlem görüyor.


Fed’in bu hamlesi birçok kişi tarafından bekleniyordu ancak yatırımcılar ve trader’lar, Merkez Bankası’nın 2022 başlarında 0 iken bugün 5-5,25 oranına ulaşan bu tarihi faiz artırımından sonra bankanın bir duraklama düşünüp düşünmediğini merakla bekledi. Başkan Jerome Powell’ın toplantı sonrasında düzenlediği basın açıklaması büyük ilgi gördü.


Açıklama, daha önce devam eden faiz artışlarının kesin olduğunu öne süren üsluptan uzak olduğu için dikkat çekti. Duyuru sırasında “sıkı kredi koşullarının” uzun vadeli ekonomi üzerinde baskı oluşturduğu vurgulandı ve FOMC’nin “sıkılaşma politikasının ekonomik aktiviteyi, enflasyonu ve diğer finansal gelişmeler üzerindeki etkisini dikkate alacağı” söylendi.


Enflasyon bir yıl önce neredeyse iki haneli oranlardan yüzde 5 seviyesine düşmüş olsa da Fed’in yüzde 2 hedefinin oldukça üzerinde kalmaya devam ediyor. Bu da uygulanan politikanın daha da sıkılaştırılmasının gerekli olduğunu gösteriyor.


Bununla birlikte Fed, iki cepheli bir savaşla mücadele ediyor ve faiz artırımları bir dizi ABD bankasının bilanço sorunlarının ortaya çıkmasına sebep oluyor. Örneğin, geçtiğimiz hafta sonu Federal Mevduat Sigorta Şirketi (FDIC) ve JPMorgan (JPM), ülkenin en büyük 12. bankası olan First Republic’i (FRC) kurtarmak adına ortaklaşa bir operasyon gerçekleştirdi.


Powell, FOMC toplantısının ardından gerçekleştirdiği basın toplantısında faiz artırımlarını duraklatma kararının henüz alınmadığını da belirtti. Enflasyonu kontrol altına almak için daha fazlasına hazır olduklarını dile getirdi.


Daha Fazla Oku

    Merkez BankasıEnflasyonBitcoinbtc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Stephen Alpher

Stephen, CoinDesk'in Amerika Kıtası ortak bölge haber şefidir. Daha önce Seeking Alpha'da yönetici editör olarak görev yaptı. Washington, D.C. banliyösünde yaşayan Stephen, Pennsylvania Üniversitesi'ndeki Wharton School'da finans bölümünde okudu. CoinDesk'in 1.000 dolarlık beyaz eşiğinin üzerinde BTC ve ETH'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk