Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Powell’ın Mali Sıkılaştırma Politikası, Bitcoin Rallisinin Hızını Kesiyor

Kripto trader’ları, Başkan Powell’ın piyasada duraklamaya sebep olacak bir durum söz konusu olursa geri adım atması gerektiğini düşünüyor.

3 Mayıs 2023 13:11

Güncellenme: 3 Mayıs 2023 14:01

Piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto parası ve ABD doları likidite metriklerini yakından izleyen bir makro varlık olan Bitcoin (BTC), bu yıl 1 Ocak’tan bu yana yüzde 70 oranında artarak yeniden canlandı.


Bazı kripto gözlemcilerine göre, Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın sıkılaştırma politikasında merakla beklenen duraklama sinyalini vermemesi durumunda, rallinin hız kaybetmesi mümkün.


Fed, faiz kararını çarşamba günü saat 14.00 ET’de (18.00 UTC) açıklayacak. Açıklamadan yarım saat sonra Powell, bir basın toplantısı düzenleyecek. Trader’lar, bankanın faiz oranlarını 25 baz puan (bps) artırarak yüzde 5 ve 5,25 aralığına yükseltmesini bekliyor. Bu gelişme doğrultusunda kripto para piyasasını sarsan sıkılaştırma politikasının da sona ermesini umut ediyorlar.


Son zamanlarda borçların tavan yapması, resesyon endişeleri, yerel bankalardaki krizler ve bankacılık hisselerindeki düşüşler, açıklanacak olan Fed kararına olan merakı artırmış gözüküyor.


Duraklama ve faiz indirimlerindeki agresif fiyatlandırmalar, Powell geri adım atmazsa Hazine getirileri ve ABD dolarının (USD) sıçrama yaşayabileceği anlamına geliyor. Geçmiş göz önüne alındığında dolardaki herhangi bir artış Bitcoin açısından düşüşü gösteriyor.


Kripto trading şirketi TDX Strategies’in kurucusu ve CEO’su Dick Lo, CoinDesk’le görüşmesi sırasında şunları söylüyor: “Piyasa bu artıştan sonra bir duraklama beklediği için ‘ek bir sıkılaştırma politikası uygun olabilir’ ifadesinin kararda yer almamasını umuyoruz. Bunun yerine veriler doğrultusunda açık kapı bırakan bir ifade kullanılması daha doğru olur.”


Doların önde gelen fiat para birimlerine karşı değerini ölçen dolar endeksi, 2022 Ekim ayının başından bu yana yüzde 14’ün üzerinde düştü. Aynı dönemde, Wall Street’in teknoloji ağırlıklı Nasdaw endeksi ve Bitcoin sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 50 artış gösterdi.


Bu nedenle, Lo’nun da dediği gibi Powell’ın duruşu, piyasaları hayal kırıklığına uğratabilir ve dolarda bir toparlanma başlatabilir.


Kambiyo acentası Pepperstone’un araştırma başkanı Chris Weston da Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda benzer bir görüş dile getirdi.


Weston, Fed öncesi dovish fiyatlandırmanın, Avustralya Merkez Bankası’nın (RBA) verdiği son faiz kararıyla benzerliğine dikkat çekti. RBA, pazartesi günü faiz oranlarını 25 baz puan yükselttikten sonra yılın devam eden dönemlerinde sıkılaştırma politikası uygulamalarının artacağı konusunda uyardı. Bu gelişmeyle Avustralya doları yükselişe geçti.Weston’a göre, basın açıklamasından sonra gelir ve dolarda sıçrama yaşanması durumunda bankacılık sektörünün sıkıntılarının artabileceğine değindi. Bu artışların kısa süreli olacağını da ekledi. En son gerçekleşen bankacılık kargaşaları sırasında Bitcoin, olumlu bir performans göstererek güvenli liman haline gelmişti.


Ancak bazı gözlemciler, Powell’ın basın açıklamasından bağımsız olarak, sürekli devam edecek bir dolar rallisi öngörmediklerini belirtiyor.


Kripto hizmet sağlayıcısı Matrixport’un araştırma ve strateji başkanı Markus Thielen ise şunları söyledi: “Fed’in zam yapıp yapmamasından veya başka bir artış gerçekleştirip gerçekleştirmemesinden bağımsız, ABD dolarının toparlanması pek olası görünmüyor.”


“Buradaki önemli sorun, bankacılık sektörünün deflasyonist olması ve enerji maliyetlerinin düşmesi. Ayrıca Fed, işsizlik oranında bir iyileşme gösteriyor ve bu, faiz artırımlarının sona erdiğinin göstergesi olabilir. Açıklama sonrası Bitcoin’in ralliye devam etmesi muhtemel.”


Daha Fazla Oku

    ABD Merkez Bankasıkripto paralarBitcoinbtc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk