Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Yazarlar

Tornado Cash Olayı ve Düşündürdükleri

Tornado Cash uygulamasının kripto dünyasındaki etkilerini görmek.

19 Ağustos 2022 10:00

Güncellenme: 20 Ağustos 2022 14:30

Turan Sert

2017 yılından bu yana Web3 olarak adlandırılan blokzincir temelli merkeziyetsiz teknolojiler konusunda araştırmalar yapan Turan Sert, bu alanda yaptığı çalışmalar sonucu yayınladığı yazıları “Sorularla Blockchain” ve “Sorularla DeFi - Merkeziyetsiz Finans” adlı kitaplar altında topladı. Klasik finans ve teknoloji ağırlıklı kariyerine Arthur Andersen’da denetim ve Garanti Bankası’nda yatırım bankacılığı ile başlayan Turan Sert, Booz Allen New York ofisinde üç yıl süren yönetim danışmanlığı sonrası 2005 yılında Türkiye’ye döndü. Çeşitli Fiba Grubu iştiraklerinde murahhas azalık ya da yönetim kurulu üyelikleri ve 2014-16 yılları arasında Özyeğin Üniversitesi’nde CBO’luk görevinde bulundu. Halen blokzincir teknolojileri konusunda Paribu ve BlockchainIST Center’a danışmanlık vermekte. Turan Sert, yüksek öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi İşletme (BA, 1995) ve Harvard Business School (MBA, 2001)’da tamamladı.

Twitter'da Takip Et:

@turansert

Bu haftaki yazımızda geçtiğimiz günlerde ABD tarafından yasaklı listesine alınan Tornado Cash uygulamasını ve bu olayın kripto dünyasına etkilerini ele alacağız.


Neydi Tornado Cash?


Tornado Cash, Ethereum blokzinciri üzerindeki para akışlarının kaynağını gizlemek için kullanılan bir uygulama. Temel olarak, kendisine gönderilen ETH'leri topluca bir havuza alıp karıştırıp, daha sonra istenilen adrese çekim yapılabilen bir akıllı kontrat, kimilerinin deyişiyle bir karıştırıcı. Bu sayede, herhangi bir adrese gelen paranın gönderildiği adres belli olmuyor. Hizmete girdiği 2019 yılından bu yana yaklaşık 7.6 milyar ABD doları bu uygulama üzerinden aktarılmış.


Neden otoritelerin ilgisini çekmişti?


Geçtiğimiz birkaç yıl içinde DeFi dünyasında yaşanan pek çok hack olayında çalınan paraların Tornado Cash aracılığıyla izlerinin kaybettirildiği görüldü. Yapılan incelemeler sonucunda bu hacklerin önemli bir kısmının Kuzey Kore'de devlet tarafından 'yetiştirilen' ve ABD tarafından 2019 yılında yaptırım konan 'Lazarus' isimli bir korsan grubu tarafından gerçekleştirildiği anlaşıldı. Hack konudaki son büyük örnek ise Axie Infinity tarafından kurulan Ronin blockchain’ini Ethereum'a bağlayan köprüde 2022 yılı Mart ayındaki saldırıda çalınan 455 milyon dolar oldu.


Kuzey Kore, ABD'nin 1950'lerden beri yaptırım uyguladığı bir ülke. Bu nedenle bu olay devlet bağlantılı hackerların 'yürüttüğü' para elbette Amerikan otoritelerin tüm keyfini kaçırdı. Tornado Cash üzerinden geçen paranın yaklaşık yüzde 28'inin direkt hackerlar ve yaptırım altındaki yapılardan geldiği düşünülürse, otoriteler tarafından aksiyon alınması kaçınılmazdı.


Tornado Cash'e gelen varlıkların kaynağı. Kaynak: Chainalysis


Otoriteler ve merkezi kurumlar nasıl tepki verdiler?


ABD Hazine Bakanlığı’nın kara para faaliyetlerini önleme alanında çalışan iki kurumu var. Bunlardan biri FINCEN (Financial Crimes Enforcement Network - Mali Suçları Araştırma Ağı) diğeri ise OFAC (Office of Foreign Assets Control - Yabancı Varlıklar Kontrol Dairesi). FinCEN özellikle finansal kurumların şüpheli işlemleri belirleme konusunda izleyecekleri yol konusunda politikalar üretirken, OFAC direkt şüpheli kişi ya da kurumların belirlenmesi ve yaptırım uygulanması ile uğraşıyor.


İşte bu iki kurumdan biri olan OFAC, 8 Ağustos 2022'de yayınladığı bir bildiri ile Tornado Cash uygulamasını ve bu uygulama ile ilişkilendirdiği 38 adresi yasaklı listesine (SDN - Specially Designated Nationals and Persons List) aldığını açıkladı.


Bu açıklamanın hemen ardından Tornado Cash ile ilgili ardı ardına aksiyonlar gelmeye başladığını gördük.


  • Kripto dünyasının ikinci büyük stabil parası olan USDC'yi çıkaran Circle, Tornado Cash ile ilgili yaptırım listesine alınan hesaplardaki 75,000 USDC'yi dondurdu (burada aklınıza 'iyi ama hani kriptoparalar sadece bana ait varlıklardı, başka kimse onlara dokunamazdı?' sorusu gelebilir. O dediğiniz daha çok BTC, ETH gibi merkeziyetsiz olarak kullanıma çıkmış paralarda geçerli bir durum. USDT, USDC gibi paralar merkezi yapılar tarafından çıkarılan akıllı kontratlar oldukları için bir hamle ile kullanıcının cüzdanında bloke edilebilirler).

  • Sadece kripto değil tüm açık kaynak dünyasındaki uygulamaların bir arada bulunduğu ve geçtiğimiz yıllarda Microsoft tarafından satın alınan Github, Tornado Cash'in gelişmesine katkı veren hesaplara ait sayfaları askıya aldı.


  • dydx, Aave, Uniswap, Balancer benzeri merkeziyetsiz olma hedefinde olan ancak hâlâ merkezi unsurları bulunan protokoller web sitelerinden Tornado Cash ile etkileşime girmiş hesapları bloke etmeye ya da yetkililere bildirmeye başladılar.

  • Tornado Cash'i yürüten DAO kendisini feshetti. Grup, Discord kanalını ve yönetim forumunu kapattı.

  • Belki de en ilginci de Hollanda resmi otoritelerinin Tornado Cash geliştiricilerinden birini tutukladığını açıklaması oldu.

Kripto dünyası bu konuda ne düşünüyor?


Tornado Cash'e karşı alınan bu aksiyonlar kripto dünyasında tam anlamıyla bir soğuk duş etkisi yarattı. Konu ile ilgili pek çok kişi ve kurum tepki verdi. Bu tepkileri birkaç temel nokta çevresinde toplamak mümkün.


ABD'nin bu hareketi öncelikle Tornado Cash'in verdiği hizmet üzerinden eleştiriliyor. Zira, bu uygulama temel olarak kişilere 'mahremiyet' konusunda fayda sağlıyor. 'Mahremiyet' ise temel vazgeçilmez özgürlüklerden bir tanesi ve özellikle blokzincir dünyasındaki kullanıcılar için hayati bir öneme sahip. Blokzincir hepimizin bildiği gibi oldukça şeffaf bir sistem. Kişi ismi görülmese bile hesapların ne yaptıkları herkes tarafından görülebiliyor. Bu da hesapları ve içindeki varlıkları dış tehlikelere açık hale getiriyor. Örneğin, Ukrayna'daki kuruluşlara yardım etmek isteyen bir kullanıcı, hesabından bir transfer yaptığı anda Rus tarafının radarına girip 'mimlenebiliyor'. Ya da hesabında yüklü miktarda para tutan biri, yapacağı herhangi bir işlemin karşı tarafça açığa çıkarılması riskini taşıyabiliyor.


Elbette, blokzinciri üzerindeki varlıkların terörist aktivitelerde araç olarak kullanılmasını hiç kimse istemiyor, ancak bunun için temel özgürlüklerin kısıtlanması konusunda Amerikan kamuoyu oldukça hassas. ABD'li otoritelerin bu hareketini mideden ufak bir parça almak için girip karaciğer, dalak ve safra kesesini alan acemi cerrahın yaptığı ameliyata benzetenler var.


İkinci eleştiri ise daha pragmatik. Kripto alanındaki saygın düşünce kuruluşlarından Coincenter, ABD'li otoritelerin 'sap ile samanı karıştırdığını' iddia ediyor. Zira, bu tip listelere genel olarak kişi ya da kurumlar alınıyor. Burada ise kara listeye alınan bir uygulama! Kişiler ya da kurumlar kendi iradeleriyle hareket eder, yaptıklarından sorumlu olur ve gerekirse bu hareketlerinden geri dönebilirler. OFAC böyle bir merkezi yapı olan Blender uygulamasını Mayıs 2022'de kara listeye aldığını açıkladığında kimsenin bir itirazı olmamıştı. Tornado Cash ise bir yazılım. Blokzincirin değiştirilemez özelliği gereği bir kez hizmete sunulduktan sonra isteyenin dilediği gibi kullanabileceği ve bunu kimsenin engelleyemeyeceği bir yazılım. ABD'nin bu hareketi, aslına bakarsanız, ekmek bıçağı ile cinayet işlendiği için bıçak üreticilerini tutuklamaya benziyor. Coincenter'a göre, Tornado Cash'i çıkaran bir kurum ya da grup varsa bunlar yaptırım altına alınabilir ama uygulamaya ya da onu kullananlara getirilecek yaptırım maksadını aşıyor ve muhtemelen dava edilerek ABD Anayasa Mahkemesinden geri dönecek bir hareket.


Arkası yarın


Buraya kadar, Tornado Cash olayını ve arkasından yaşananları toparladık. Bir sonraki yazımızda kripto dünyasının bu karara karşı kısa ve uzun vadeli verdiği tepkiler ve protokoller, geliştiriciler, altyapı platformlarını nelerin beklediğine değineceğiz.Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

2017 yılından bu yana Web3 olarak adlandırılan blokzincir temelli merkeziyetsiz teknolojiler konusunda araştırmalar yapan Turan Sert, bu alanda yaptığı çalışmalar sonucu yayınladığı yazıları “Sorularla Blockchain” ve “Sorularla DeFi - Merkeziyetsiz Finans” adlı kitaplar altında topladı. Klasik finans ve teknoloji ağırlıklı kariyerine Arthur Andersen’da denetim ve Garanti Bankası’nda yatırım bankacılığı ile başlayan Turan Sert, Booz Allen New York ofisinde üç yıl süren yönetim danışmanlığı sonrası 2005 yılında Türkiye’ye döndü. Çeşitli Fiba Grubu iştiraklerinde murahhas azalık ya da yönetim kurulu üyelikleri ve 2014-16 yılları arasında Özyeğin Üniversitesi’nde CBO’luk görevinde bulundu. Halen blokzincir teknolojileri konusunda Paribu ve BlockchainIST Center’a danışmanlık vermekte. Turan Sert, yüksek öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi İşletme (BA, 1995) ve Harvard Business School (MBA, 2001)’da tamamladı.

Twitter'da Takip Et:

@turansert

2017 yılından bu yana Web3 olarak adlandırılan blokzincir temelli merkeziyetsiz teknolojiler konusunda araştırmalar yapan Turan Sert, bu alanda yaptığı çalışmalar sonucu yayınladığı yazıları “Sorularla Blockchain” ve “Sorularla DeFi - Merkeziyetsiz Finans” adlı kitaplar altında topladı. Klasik finans ve teknoloji ağırlıklı kariyerine Arthur Andersen’da denetim ve Garanti Bankası’nda yatırım bankacılığı ile başlayan Turan Sert, Booz Allen New York ofisinde üç yıl süren yönetim danışmanlığı sonrası 2005 yılında Türkiye’ye döndü. Çeşitli Fiba Grubu iştiraklerinde murahhas azalık ya da yönetim kurulu üyelikleri ve 2014-16 yılları arasında Özyeğin Üniversitesi’nde CBO’luk görevinde bulundu. Halen blokzincir teknolojileri konusunda Paribu ve BlockchainIST Center’a danışmanlık vermekte. Turan Sert, yüksek öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi İşletme (BA, 1995) ve Harvard Business School (MBA, 2001)’da tamamladı.

Twitter'da Takip Et:

@turansert

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Haftanın Liderleri WLD, GRT ve FIL Oldu

23 Şubat 2024 17:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk