Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Yazarlar

Gelişmekte Olan Ülkeler Yüzlerini Kriptoya Dönüyorlar

Pakistan ve Nijerya’nın da aralarında olduğu birçok büyük ülke kur sıkıntılarıyla boğuşuyor. Yetkililer kriptoyu sınırlamaya çalışsa da kriptoya olan ilginin arttığına dair sinyaller güçleniyor.

23 Mayıs 2023 09:59

Güncellenme: 27 Mayıs 2023 10:27

Noelle Acheson

Noelle Acheson CoinDesk'in eski araştırma yöneticisidir.

Twitter'da Takip Et:

@NoelleInMadrid

ABD’de işler sürüncemede kalmaya devam ededursun diğer ülkeler kriptoya dair çerçevelerini netleştiriyorlar. Gelin biz de radarımızı kriptoya gerçek anlamda talep olan alanlara çevirelim ve duruma bakalım. Yüksek enflasyonla, çalkantılı kurlarla ve finansal varlıklar üzerinde otokratik kontrollerle boğuşan büyük ülkelerde toplum her geçen gün kripto konusunda farkındalığını artırıyor ve merkezi kurumlara olan güven azalıyor. 


Pakistan hükümeti (nüfus anlamında dünyanın beşinci büyük ülkesi, 239 milyon kişi yaşıyor) geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada kriptonun Pakistan’da hiçbir zaman yasal hale gelmeyeceğini vurguladı. Buradaki ana amaç FATF cezalarından korunmaktı. 


Açıklamayı yüzeysel okuduğunuzda FATF’nin kripto yaklaşımına dair aşırı bir reaksiyon gibi görülebilir. Zira kurumun başkanı geçtiğimiz günlerde “Kanunsuz kripto ortamını sonlandırmak” başlıklı bir mektup yayınladı ve kriptoyu tamamen engellemek yerine düzenlemeyi tavsiye etti.


Pakistan’ın FATF ile gergin bir ilişkisi var ancak geçen Ekim ayında gri listeden çıkarıldı. (Gri liste kara para aklama kontrolleri gibi konularda yetersiz kalan ülkelerin yer aldığı ve bu ülkelerin çeşitli finansal yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceği bir liste.) 


Uluslararası Para Fonu’nun bu konudaki yaklaşımını görmek zor değil. Pakistan IMF ile bir kurtarma paketi oluşturma müzakerelerini sürdürüyor. Ancak bu görüşmeler ülkenin komşularına yönelik tavrı nedeniyle çıkmaza girmiş görünüyor. IMF kripto piyasalarına dair şüpheli bakışını açıklamaktan çekinmedi. Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan bir raporda IMF’nin Arjantin’de kriptoyu baskılayacak koşullar ortaya koyduğu görülüyor. 


Kullanım artıyor

Tüm bunlara rağmen Pakistan’da kripto kullanımı her zamankinden daha yoğun hale geldi. İnsanlar maaşlarını alır almaz stabil paraya çeviriyorlar ve enflasyondan erimesini önlemeye çalışıyorlar. Pakistan rupisi yılın başından bu yana dolar karşısında yüzde 20’den daha fazla değer kaybetti. Bu kayıp son yıla bakıldığında yüzde 30’un üzerindeydi. Buna karşın BTC rupiye karşı 2023’te yüzde 103 değer kazandı. Chainalysis’in 2022 raporunda Pakistan’ın küresel kripto adaptasyonu listesinde altıncı sırada yer alması tesadüf olmasa gerek.


Öne çıkan bir diğer ülke de 218 milyon kişinin yaşadığı ve nüfus bakımında dünyanın altıncı büyük ülkesi konumundaki Nijerya. Ülkenin yeni cumhurbaşkanı göreve geldiğinden hemen sonra bir devalüasyon olması kaçınılmaz görünüyor. Nijerya Chainalysis’in küresel kripto endeksinde 11. sırada yer alıyor. Google Trends’e bakıldığında son 90 günde kripto kelimesinin en fazla arandığı ülke Nijerya. Bitcoin kelimesine dair aramalarda ise ikinci sırada…
Son 90 günde kripto kelimeine dair aralamar - Google Trends


Türkiye, 85 milyondan fazla nüfusa ve dünyanın en büyük 18. ekonomisine sahip olan bir ülke. Geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen seçimler ikinci tura kalmış ve Recep Tayyip Erdoğan’ın seçilme şansının yükseldiği görüşü ağrılık kazanmıştı. Kripto veri şirketi Kaiko’nun yayınladığı bir grafiğe göre kripto temelli aktivitelerin Euro temelli aktivitelerden daha fazla olduğu görülüyor. Türkiye Chainalysis endeksine 12. sırada yer alıyor. Kur konusu ve hedge etme ve portföy çeşitlendirme ihtiyacı baskın görünüyor. Kaiko Research analizi


Kriptonun yayılımını izlediğim listemdeki sürpriz ülkelerden biri Japonya. 124 milyon kişinin yaşadığı, dünyanın en büyük 11. Ekonomisi olan Japonya, nominal GSMH açısından bakıldığında dünyanın en zengin üçüncü ülkesi. CoinShares’de araştırma müdürü olan James Butterfill’in geçen günlerde paylaştığı grafikte kripto borsalarında büyüme analiz ediliyordu. En fazla büyüme nerede dersiniz? Günlük ortalama hacim anlamında ABD sonrasında Japonya ikinci sırada. Büyüme oranı açısından (yüzde 55) ise birinci sırada…

Bu durum spekülasyon da olabilir zira Japonya’da enflasyon düşük ve para birimi istikrarlı. Ya da yatırımcılar enflasyon artışına ve istikrarsızlığa hazırlık yapıyor da olabilirler. Yüksek enflasyonun faiz artışlarına neden olması Japon yeninin güçlendirebilir. Böylesi bir durumda bitcoin hedge olarak görülür mü emin değilim.


Halkın yerel para birimlerine ve çalkantılara karşı hedge anlamında kriptoya döndüğü ülkelere verilebilecek birçok örnek daha var: Ukrayna, Arjantin ve Lübnan bunlardan birkaçı… Bu ülkelerin çoğunda nakte dönme ve saklama konusunda güven sorunları var. Bazıları da ABD’nin hukuki hamlelerinden çekiniyorlar. 


Tüm bunlar bize şunu gösteriyor: ABD dünyadaki en büyük finans piyasası olabilir ancak kriptonun ulvi amacı finansal spekülasyonun çok ötesine geçiyor. Ayrıca birçok gelişmekte olan ülkede düzenleyicilerin finansal özgürlükleri kısıtlamaya dair adımlar atması söz konusu. Bu da vatandaşların kriptonun merkeziyetsiz doğasından gelen özellikleri daha anlamalarına ve benimsemelerine imkân veriyor. 


Gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerdeki ciddi kur krizlerini, enflasyon baskılarını ve doların güçlü seyrini, politik çalkantıları düşündüğünüzde BTC ve stabil paraların “hedge” ve “sigorta” özelliklerinin ne kadar cazip olduğunu daha iyi anlıyorsunuz. 
Daha Fazla Oku

    Düzenlemelerkripto

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Noelle Acheson CoinDesk'in eski araştırma yöneticisidir.

Twitter'da Takip Et:

@NoelleInMadrid

Noelle Acheson CoinDesk'in eski araştırma yöneticisidir.

Twitter'da Takip Et:

@NoelleInMadrid

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk