Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Yazarlar

Haftaya Bakış: Stabil Paralar ABD’nin Lehine

Tether’in son rezerv açıklamasına göre, şirketin 72,5 milyar dolarlık ABD tahvili tuttuğu görülüyor.

11 Eylül 2023 10:10

Güncellenme: 11 Eylül 2023 11:04

Berkay Aybey

Bodrum-Muğla'da doğup büyüdü, Marmara Üniversitesi Ekonometri Bölümü mezunu. Yaklaşık 7 yıldır kripto paralarla ilgileniyor. Yazılı ve videolu içerik üretimine ek olarak danışmanlık hizmeti veriyor.

Twitter'da Takip Et:

@AybeyBerkay

FTX başta olmak üzere likidite kriziyle ilgili yeni gelişmelerin, stabil paraların geldiği noktanın büyüklüğünün ve çeşitli adaptasyonların olduğu ilginç bir haftayı geride bıraktık. En önemli haberleri kısa açıklamalarla özetledim. Keyifli okumalar.


Salame Anlaşmaya Yakın 

FTX’in ana şirketi Bahamalar’da bulunmaktaydı. Buradaki şirketin CEO’larından olan Ryan Salame, FTX davasının aslında baş aktörlerinden. Ancak bugüne kadar susma hakkını kullanan ve pek de ortalıkta gözükmeyen Salame, geçtiğimiz hafta mahkemedeydi. Salame’nin savcılıkla bir anlaşma yapmak üzere olduğuna dair çeşitli görüşler ortaya atıldı. Bu görüşler oldukça mantıklı çünkü davanın başından beri savcılık SBF’nin yakınındakilerle anlaşma yoluna giderek SBF’yi tek bırakmaya çalışıyor. Şu ana kadar başarıyla yürütüldü bu süreç. Bu yüzden Salame’nin benzer bir anlaşmayla SBF ile ilgili bildiklerini anlatması, hiç sürpriz olmaz. SBF’ye yönelik ülkemizdeki Thodex borsasının kaçan yöneticisi için verilen 11 bin yıllık hapse yakın ibretlik bir ceza bekleniyor.


İlginizi çekebilir: Son Dakika: Thodex Davasında Faruk Fatih Özer 11,196 Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı


Ayrıca, yeni açıklanan verilere göre SBF’nin borsayı yönettiği dönemde kendisine 900 milyon dolar, Caroline Ellison’a 19 milyon dolar ve Samuel Trabucco’ya 2,5 milyon dolar aktarıldığı ortaya çıktı. Müşteri paralarıyla Trabucco’ya yat alındığı da faturalarla kanıtlandı. 


Bir diğer batık şirket Celsius’un yöneticisi Mashinsky’nin tüm mal varlığı ve gelirleri donduruldu. Şirketin batışından çok sonra gelen bu kararın Mashinsky ile ilgili yeni bir suçlamadan kaynaklandığı söyleniyor. 


Son olarak, Genesis kendi ana şirketi DCG ve onun uluslararası ayağı DCGI şirketlerine verdiği toplamda 600 milyon doların üzerinde bir miktarın geri ödenmesini talep etti. Gemini borsasının Genesis alacaklılarını örgütleyerek daha yüksek bir geri ödeme planı almak için lobi yaptığına dair söylentiler de mevcut. Öyle görünüyor ki ilk başta çok hızlı şekilde tamamlanması beklenen kurtarma planı, anlaşmazlıklar yüzünden bir süre daha çözülemeyecek.


Stabil Paralar ABD’nin Lehine 

Tether’in son rezerv açıklamasına göre, şirketin 72,5 milyar dolarlık ABD tahvili tuttuğu görülüyor. Bu da şirketi dünyadaki en büyük 22. tahvil alıcısı haline getiriyor. Yani Tether, BAE, İspanya, Meksika, Avustralya gibi ülkelerin önünde bulunuyor. 


İlginizi çekebilir: "Kapsamlı Kripto Yasakları İşe Yaramayacak"


Dolaşımdaki USDT miktarı kadar bankada rezervde tutulan miktarın bir kısmı tahvil gibi garanti yatırım araçlarına yatırılıyor. Böylelikle rezervlerin yüzde 15’inin yatırım araçlarına yatırıldığını varsaydığımızda, yüzde 15’lik ek bir para arzı sağlanmış oluyor. Sağlanan bu para arzı doğrudan tahviller aracılığıyla ABD hükümetinin kasasına giriyor. O yüzden hem kripto para gibi yeni bir ekonomik sektör yaratılırken hem de bu paranın bir kısmıyla ABD’ye borç veriliyor. Dolayısıyla, ABD bu bakımdan stabil paralardan hiç de rahatsız değil. İspanya, BAE gibi ülkeleri tahvil almaya ikna etmek yerine Tether’in tahvil alımını teşvik etmek çok daha kolay ve efektif bir yöntem. 


Adaptasyon 

Londra Borsası, 1 yıldan uzun süredir yürüttüğü blok zinciri tabanlı alım-satım sisteminde gelişme sağlandığını, uygulanabilir bir hale geldiğini belirtti. Blok zinciri sayesinde altyapının daha efektif hale getirilmesi planlanıyor. Bu tabiki borsanın kriptopara kullanacağı anlamına gelmiyor. Ancak tokenizasyonun yapılacağını gösteriyor.


Hindistan’daki merkez bankası ve ülkedeki 247 bankanın dahil olduğu ödeme sistemi NPCI, blok zinciri yöneticisi için yeni bir iş ilanı açtı. Hindistan’ın regülasyon ve CBDC konusunda iştahlı olduğu biliniyor. İş ilanı, işlerin hızlandırılmak istendiğine yönelik yorumlandı.


El Salvador Eğitim Bakanlığı, kar amacı gütmeyen bir vakıfla yaptığı anlaşma sayesinde, yeni eğitim öğretim yılında ders kitaplarında BTC’ye dair eğitim vermeye başlayacak.


Buterin’den İnciler 

Vitalik Buterin, Kore Blockchain Haftası’ndaki konuşmasında, Ethereum üzerinde yapılacak geliştirmeler sonucunda artık ağdaki full node validatörlerin tüm ağın kaydını bulundurmasına gerek kalmayacağı bir sisteme geçiş yapılacağını söyledi. Bu gereksinim ortadan kalkınca, cep telefonlarından bile full node yürütülebilmesi mümkün olacak.


Ayrıca, hem regülatörlerin hem de kripto para sektörünün tatmin olması adına yeni bir Tornado Cash benzeri platform için çalışmalara başlayan Vitalik, yayımladığı açıklamada platformun zero-knowledge üzerine gizlilik temelli çalışacağını ancak transfer edilecek paranın kaynağının sorgulanacağını açıkladı.


DeFi Gelişmeleri 

  • Bir dönem Drake ile ünlenen Stake platformu, Kuzey Kore hacker grubu Lazarus tarafından 41 milyon dolar hacklendi.

  • Coinbase’nin kurduğu Base ağında faaliyet gösteren Aerodrome DEX platformu, 170 milyon dolardan fazla varlık girişine konu olunca, Ethereum’daki birçok DEX’i geride bıraktı.

  • Uniswap, Ethereum’daki Dencun geliştirmesi sonrasında, platformun 4. versiyonunun yayımlanacağını açıkladı. Platform, öncekilere benzer şekilde açık kaynak kodlu olacak ancak 2 yıl boyunca başkaları tarafından kullanılması mümkün olmayacak.

  • Visa, USDC ödemeleri için Solana ağını kullanacağını açıkladı. Worldpay ve Nuvei ile iş birliği yapıldı.

  • USDC, OP ve Base ağlarında faaliyete geçtiğini duyurdu.Daha Fazla Oku

    defiFTXvitalik buterinStabilcoinThodex

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Bodrum-Muğla'da doğup büyüdü, Marmara Üniversitesi Ekonometri Bölümü mezunu. Yaklaşık 7 yıldır kripto paralarla ilgileniyor. Yazılı ve videolu içerik üretimine ek olarak danışmanlık hizmeti veriyor.

Twitter'da Takip Et:

@AybeyBerkay

Bodrum-Muğla'da doğup büyüdü, Marmara Üniversitesi Ekonometri Bölümü mezunu. Yaklaşık 7 yıldır kripto paralarla ilgileniyor. Yazılı ve videolu içerik üretimine ek olarak danışmanlık hizmeti veriyor.

Twitter'da Takip Et:

@AybeyBerkay

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Mixin Network Saldırısında 200 Milyon Dolar Çalındı

25 Eylül 2023 10:26

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk