Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

"Kapsamlı Kripto Yasakları İşe Yaramayacak"

Küresel standart belirleyiciler, birden fazla yargı tarafından benimsenen stabilcoin’lerin volatiliteden payını alabilecekleri konusunda uyardı.

7 Eylül 2023 13:35

Güncellenme: 7 Eylül 2023 18:35

Finansal İstikrar Kurulu (FSB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi kripto sektörüne yönelik uluslararası standart belirleyiciler, Hindistan’ın liderliğindeki G20 zirvesinde yayımlanan belgede, “kripto varlıkların kapsamlı düzenleyici ve denetleyici gözetimin bir unsuru olması gerektiğini” söyledi.


IMF-FSB ortaklığıyla hazırlanan belge bu hafta sonu G20’ye sunulacak ve uluslararası kuruluşların endüstri için küresel kurallar koymalarını önerecek.


Rapor, kriptodan kaynaklanan makroekonomik risklerle mücadele etmek için yargı bölgelerinin "para politikası çerçevelerini güçlendirmesi, aşırı sermaye akışı volatilitesine karşı korunması ve kriptonun vergi işlemlerini benimsemesi" gerektiğini söylüyor.


IMF’nin kriptoya yönelik kapsamlı yasakların ilişkili riskleri azaltmayacağına yönelik tutumunu yineleyen rapor, hedefe yönelik kısıtlamaların gelişmekte olan ekonomiler için kullanışlı olabileceğini ekliyor.


Hindistan gibi ülkeler ise gelişmekte olan ekonomilerde yaygın kripto kullanımından para politikasına kadar artan tehditle ilgili endişelerini dile getiriyor. Aynı zamanda bu ülkeler, politikacıların daha güçlü yasaklar önermesi konusunda çağrıda bulunuyor.


Hedefe yönelik kısıtlamalar

Rapora göre ticaret ve madencilik de dahil olmak üzere kripto faaliyetlerini yasa dışı statüye sürükleyen yasaklar yalnızca durumu kötüleştiriyor ve “diğer yargı bölgelerine göç faaliyetlerine yol açarak dış ekonomileri de etkiliyor.”


Ancak raporda yer alan ifadeler tüm yasakların kalkması gerektiği anlamına gelmiyor. IMF ve FSB, bazı risk faktörlerini yönetmek adına hedefe yönelik ve geçici kısıtlamaları göz önünde bulundurabileceklerini söylüyor. Belge, Dubai gibi bölgelerde “gizlilik” sağlayan coin’lerdeki kısıtlamalar gibi örneklere atıfta bulunuyor.


Belgede “Bazı yargı bölgeleri, özellikle gelişmekte olan ekonomiler belirli riskleri ele alırken küresel düzenleyicileri aşan önlemler almak isteyebilir” ifadeleri yer alıyor.


Stabilcoin'ler

IMF-FSB yol haritası, G20 ülkelerinin bir başka endişesini daha ele aldı: stabilcoin'lerin yaygınlaşmasının, gelişmekte olan ekonomilerde sermaye kaçışı riskini artırabileceği konusu. Rapor, yabancı para cinsinden stabilcoin'lerin, yabancı para cinsinden banka hesaplarına göre büyük miktarlarda daha kolay ve ucuz bir şekilde tutulabilir hale gelmesi durumunda, hızlı sermaye kaçışlarının meydana gelebileceğini belirtti.


Ayrıca rapor, stabilcoin'lerin çeşitli işlemleri kolaylaştırabileceğini, ancak istikrarlı bir değeri sürdürmenin ve belirli ihraççılara bağımlı olmanın getirdiği belirgin risklere işaret etti. Bu riskler, 2022'de algoritmik stabilcoin terraUSD'nin ABD doları sabitini kaybetmesiyle piyasadan milyarlarca doların silinmesine yol açmıştı. Birden fazla yargı tarafından benimsenen küresel stabilcoin'lerin, diğer kripto varlıklara göre daha ani bir şekilde volatilite iletebileceğini ve finansal istikrara ciddi riskler taşıyabileceğini vurguladı.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    StabilcoinIMFFSBdüzenleyicilerkripto

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sandali Handagama

Sandali Handagama, kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiridir. Columbia Üniversitesi gazetecilik yüksek lisans programından mezun oldu ve 2020'de Overseas Press Club Foundation'ın iş haberciliği bursunu aldı. The Guardian, The Nation ve Popular Science dahil olmak üzere çeşitli yayınlara katkıda bulundu. Sandali'nin kripto birikimi bulunmuyor ve @iamsandali olarak tweet atıyor

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin Yarılanması Kapıda, Fiyatlar Yükseliyor

19 Nisan 2024 16:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk