Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Solana Tabanlı Kripto Borç Verme Platformu Jet, Sabit Oranlı Vadeli Kredi Sistemine Geçiyor

Projenin yeni modeli, faiz oranlarını belirlemek için piyasa merkezli bir mekanizmaya dayanarak borçluları ve borç verenleri eşleştirmek için bir emir defteri kullanacak.

23 Haziran 2023 09:59

Güncellenme: 23 Haziran 2023 10:10

Solana tabanlı kripto borç verme platformu Jet, sabit faizli kredilerle yeniden lanse ediliyor. Kriptodaki rakiplerinin çoğu değişken oranlı ürünlere odaklanırken Jet, geleneksel finansla bağlarını koruyor.


Platform, borçluların ve borç verenlerin faiz oranlar ve geri ödeme yapılandırmaları da dahil olmak üzere kendi şartlarını belirledikleri bir emir defteri tasarımı kullanıyor.


Platformun yapay bir şekilde türetilen bir APY olmadığını söyleyen kurucu James Moreau, tamamen piyasa odaklı çalıştıklarını belirtiyor.


Sermayenin çoğu bu şekilde global ekonomiye karışıyor. Kriptoda ise işler farklı: Borç verme protokolleri,  bir anda göklerdeyken aynı gün içerisinde çökebilecek sürekli değişen faiz oranlarının reklamını yapıyor. Bunun iyi tarafı büyük riskler alarak büyük paralar kazanabilme ihtimaliniz olsa da kötü tarafı, muhtemelen bunun gerçekleşmeyecek olmasıdır.


Moreau, daha az riskin söz konusu olduğu Jet modelinde bile değişken oranlı ürünlerin esnekliğine alışmış olan piyasa yapıcılar gibi büyük trader’larla sorun yaşayabildiklerini söylüyor. Bu tip ürünlerde kullanım oranları çok yüksek olmadığı sürece yatırımcılar istedikleri zaman para çekebilirken sabit oranlı ürünlerde kriptolar sözleşme süresi boyunca kilitli kalıyor.


DeFiLlama’ya göre, Jet’in performans metrikleri, hemen hemen her Solana protokolünde olduğu gibi 2021’in sonlarında en yüksek seviyeleri yaşarken keskin bir şekilde düşüş görüyor. Şimdilerde ise 200 bin doların altında değere sahip.


Moreau, sabit faizli borç verme ürünlerinin Solana’daki likidite akışını harekete geçirmesinin pek de muhtemel olmadığını kabul ediyor. Ancak, ürünün DAO ve diğer on-chain organizasyonların nişine hitap edebileceğinden umutlu olduğunu belirtiyor.


Ayrıca Moreau, stake edilmiş SOL trader’larının Jet aracılığıyla kolay para kazanabileceklerini söylüyor ve maksimal çıkarılabilir değer (MEV) stratejileri ve stake edilmiş SOL ile ilgili yatırımcıları hedef aldıklarını ekliyor.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    Solanakripto borç sağlayıcısıjetGeleneksel Finans

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Danny Nelson

Danny, CoinDesk'in işletme editör yardımcısı konumundadır. Daha önce Tufts Daily için soruşturma yürütüyordu. CoinDesk'te yaptığı vuruşlar şunları içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir): federal politika, düzenleme, menkul kıymetler yasası, borsalar,

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Yapay Zeka Çılgınlığı Büyüyor

22 Şubat 2024 18:53

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk