Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Solana'nın Yıllık Karbon Ayak İzi, Londra'dan New York'a 8 Uçuşa Eşit

Solana sunucuları 1 Nisan 2023 tarihinden önceki 12 içinde, doğaya 10.651 metrik ton karbondioksit bıraktı.

23 Nisan 2023 10:34

Güncellenme: 17 Mayıs 2023 23:06

Solana Vakfı, Solana blok zincirine enerji sağlayan çok sayıdaki bilgisayar sunucusunun meydana getirdiği karbon ayak iziyle ilgili emisyon panosu yayınladı.


Ayak izi hesaplayıcısı Corbonara’nın oluşturduğu kontrol panelindeki verilere göre, Solana sunucuları,1 Nisan 2023 tarihinden önceki 12 içinde, doğaya 10.651 metrik ton karbondioksit bıraktı. Söz konusu rakam, rotanın tek seferde yaklaşık 1.300 metrik ton üreteceği hesaplamasıyla, CoinDesk tahminlerine göre, Londra New York arasındaki sekiz uçuşla eşdeğer düzeyde.


Kripto endüstrisinin, blok zinciri ile ilgili gaz emisyonlarının iklim krizine etkileri konusunda daha fazla sorumluluk alması yönündeki baskı her geçen gün artarken, bitcoin blok zinciri, özellikle kripto madenciliğe yönelik ihtiyaç duyulan enerji miktarı nedeniyle çevrecilerin eleştirilerine uğrarken, Ethereum blok zincirinin proof-of-stake ağına geçişi enerji tasarrufu konusunda bir nebze de olsa iyimserlik yarattı.


Pow Madencilik Sistemi tüketimde zirvede

Merkeziyetsiz blok zincirler, dünyanın bir çok noktasında kurulu sunucular aracılığıyla işlevselliğini sürdürürken, bu cihazları çalışır kılmak için fazlasıyla enerji ihtiyacı duyar ve oldukça yüksek miktarlarda karbon salınımı gerçekleştirir.


Çevre yanlılarının tepkisi yoğun olarak Bitcoin'e (BTC) yönelmiş olsa da, proof-of-work madenciliği sistemi, devasa blok zincirleri arasında en çok enerji tüketimi gerçekleştiren süreçtir.


Solana Vakfı strateji başkanı Austin Federa, CoinDesk'e yaptığı açıklamada, “Solana'nın üst sıralarda bulunan ayak izi, ağın doğrulayıcılarının ve RPC düğümlerinin dünyanın neresinde bulunduğuna dayalı bir tahmin” dedi.


Daha Fazla Oku

    SolanakarbonemisyonBitcoin

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Danny Nelson

Danny, CoinDesk'in işletme editör yardımcısı konumundadır. Daha önce Tufts Daily için soruşturma yürütüyordu. CoinDesk'te yaptığı vuruşlar şunları içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir): federal politika, düzenleme, menkul kıymetler yasası, borsalar,

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
SEC, Bitcoin L2 Stacks Geliştiricisi Hiro’nun Soruşturmasını Düşürdü

15 Temmuz 2024 10:10

3
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk