Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Polygon'dan Ayrılan Avail, Ethereum için Veri Onay Köprüsünü Başlattı

Bu adım, Avail'in Ethereum ekosistemindeki ikincil ağlara işlemlerini hızlandırmalarına yardımcı olma planında bir ilerleme olarak kabul ediliyor.

7 Temmuz 2023 16:28

Güncellenme: 7 Temmuz 2023 17:46

Bu yılın başlarında Polygon'dan ayrılan Avail, blok zincirleri için veri depolama ve doğrulama işlemlerini gerçekleştirmek amacıyla "veri onay köprüsü" adlı yeni bir hizmet başlatıyor. Bu yeni hizmet, Ethereum ekosistemindeki 2. ve 3. katman zincirlerinin maliyetlerini azaltmayı amaçlıyor.


Veri onay köprüsü, verilerin blok zinciri dışında güvenli bir şekilde saklanmasına yardımcı oluyor. Ethereum ile bağlantılı olan bu köprü, Ethereum'u taban katmanı olarak kullanan hem sıfır bilgi (zero-knowledge) hem de optimistic rollup'lar tarafından kullanılabiliyor.


Ethereum blok zincirinde veri depolamak pahalı olabiliyor, bu nedenle Avail, 2. ve 3. Katmanlara yönelik bir çözüm olmayı hedefliyor ve verileri blok zincirinde yayımlamak yerine blok zinciri dışında yayımlamayı sağlıyor. Böylece genellikle ana Ethereum blok zincirine veri göndermekten kaynaklanan yüksek işlem ücretlerini azaltıyor. Buradaki asıl amaç, ana Ethereum blok zincirinin yürütme ve yerine getirme faaliyetlerini gerçekleştirebilmesinin yanı sıra ağdaki yoğunluğu önlemek oluyor.


Verilerin işlenmesi ve veri depolama için ayrı ağlar oluşturma zorluğu "veri erişilebilirlik sorunu" olarak biliniyor ve bu alanda verinin varlığını ve doğru olduğunu kanıtlamak için kriptografik sistemlerin geliştirilmesini ifade ediyor.


Avail'in basın açıklamasında belirtildiği gibi, "Veri onay köprüsü, L2 rollup'ın verisini ve Avail'in zincir dışı (off-chain) veri erişilebilirlik katmanını doğrudan L1'e bağlıyor."


Bu köprü, Avail'in layer-2 ekosistemine sunacağı bileşenlerden biri haline geliyor. Uzun vadede, Avail rollup'ların tamamen kendi ağı üzerinde başlatılmasını istiyor. Bu ağlar, Ethereum işlem verilerini blok zinciri dışında depolayan Ethereum ölçeklendirme çözümleri olan "validium"ları da içerebiliyor.


Avail'in kurucusu Anurag Arjun şöyle açıklıyor: “Bir L3 veya validium, işlem verilerini Avail'e gönderdiğinde veri onay köprüsü Ethereum'a onay veriyor, böylece Ethereum'a rollup tarafından Avail'e sunulan verilerin gerçekten mevcut olduğunu kanıtlıyor.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    EthereumPolygonlayer-2layer-3avail

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Restaking Protokolü Kelp DAO, EigenLayer Puanlarına Likidite Sağlıyor

21 Şubat 2024 21:50

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk