Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Yapay Zekâ Odaklı CryptoGPT 10 Milyon Dolarlık Fon Sağladı

Yapay zekâ odaklı blok zincir CryptoGPT, kısa süre önce yapay zekâ asistanı "Alex"i piyasaya sürdü. Aynı zamanda, ticari uygulamalar için veri toplama, şifreleme ve taşıma işlevi gören bir verileri yapay zekâya aktarma motoru ve kendi ZK rollup layer 2 blok zincirini geliştiriyor.

10 Nisan 2023 17:28

Güncellenme: 10 Nisan 2023 17:49

Sıfır-bilgi (ZK) layer 2 blok zinciri CryptoGPT, 10 milyon dolarlık fon toplamak için yapay zekaya (AI) olan ilginin son zamanlardaki artışından yararlandı.


Bir açıklamaya göre, kripto ayı piyasası sırasında en aktif yatırımcılardan biri olarak baş gösteren piyasa yapıcı DWF Labs tarafından yönetilen Seri A yatırım turu, yapay zekâ odaklı blok zincirine 250 milyon dolar değer biçti.


CryptoGPT, kısa süre önce yapay zekâ asistanı "Alex"i piyasaya sürdü. Aynı zamanda ticari uygulamalar için veri toplama, şifreleme ve taşıma işlevi gören bir verileri yapay zekâya aktarma motoru ve kendi ZK rollup layer 2 blok zincirini geliştiriyor.


CryptoGPT pazartesi günkü açıklamasında, " CryptoGPT, ZK teknolojisini ödemelere uygulamak yerine, bunu özel veri aktarımlarına entegre ediyor" dedi. Yapay zekâ odaklı blok zincirinin kurucu ortağı ve baş teknoloji sorumlusu Dejan Erja, yeni finansmanın hasılatının geliştirici ekibini küresel olarak büyütmek ve Asya pazarlarındaki bölgesel varlığını geliştirmek için kullanılacağını belirtti.


ChatGPT sohbet robotunun (chatbot) ana akım başarısı sayesinde, yılın başından itibaren yapay zekâ odaklı kripto paralara olan ilgide büyük bir artış meydana geldi. Ancak, son aylarda elde edilen sağlıklı kazançların, bu coşkunun ardındaki fırsatçı trader’lardan kısa dönem fiyat artışından biraz daha fazlası olduğu görüşleriyle birlikte, bu tür token’ların uzun vadede ne kadar yaşayabileceğine dair bazı şüpheler de var.


CoinMarketCap'in verilerine göre, bu yılın mart ayı başlarında çıkan ChatGPT'nin esas token'ı GPT'nin, bu yazı kaleme alınırken 12 milyon doların biraz üzerinde bir piyasa değeri bulunuyor. CoinGecko verilerine göre, daha büyük piyasa değeri olan diğer yapay zekâ odaklı kripto emsalleri arasında Fetch.ai (FET) ve SingularityNET (AGIX) de bulunuyor.


Daha Fazla Oku

    CryptoGPTChatGPTyapay zeka

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jamie Crawley

Jamie, çeşitli mecralarda iki yıl boyunca kripto ve blockchain hakkında geniş kapsamlı yazılar yazdıktan sonra Şubat 2021'de CoinDesk'e muhabir olarak katıldı. Kriptodan uzak olan Jamie, hevesli bir koşucu ve sporla ilgili her şeyin hayranı. Küçük miktarlarda BTC, ETH, ADA ve LTC'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk