Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Özel Röportaj: İstanbul Blockchain Week'in Kurucusu Erhan Korhaliller

Korhaliller ve EAK ekibi, önümüzdeki sene için hazırlıklara başladı.

7 Eylül 2023 11:57

Güncellenme: 7 Eylül 2023 15:22

2022'den bu yana gerçekleştirilen İstanbul Blockchain Week'in kurucusu Erhan Korhaliller, geçtiğimiz haftalarda yapılan etkinliğe dair sorularımızı yanıtladı.


İstanbul Blockchain Week sizin açınızdan nasıl geçti? Başlangıçta koyduğunuz hedefler nelerdi ve bunlara ulaşabildiğinizi düşünüyor musunuz?

2023 İstanbul Blockchain Week'in başarısından genel olarak memnun kaldım; etkinlik bir kez daha çok iyi bir katılımcı sayısına ulaştı ve değerli katılımcılarımız ile sponsorlarımızdan harika geri bildirimler aldı. Ayrıca bu yıl Paribu, Crypto.com, Socios, SingularityNet, BNB Chain, FireBlocks, DCP Infinity ve birçok diğer sponsorun desteği sağlandı, bu da etkinliğin farkındalık yarattığı anlamına geliyor. Desi AI Robot ve MetaEntry'nin metaverse'e tarama gibi mükemmel etkinlikleri de unutulmaz deneyimler sunmamıza olanak tanıdı.


2022 Kasım'da gerçekleştirdiğimiz ilk etkinliğin başarısını görünce, yalnızca 9 ay geçmesine rağmen etkinliği devam ettirmek istedik. Bu da ayı piyasasının ikinci yılında ekip açısından çıtayı yükseltti. Ancak ben de ekibim de bundan etkilenmeyip vizyonumuzu sürdürmek için çalışmaya devam ettik. Hatta İstanbul Blockchain Week 2024'e daha bir yıl varken etkinliği daha da büyütmeye ve katılımcılara daha fazla network ortamı sağlamaya yönelik yeni planlarımıza başladık.


EAK Digital'daki ekibim çok iyi bilir; bir girişimci olarak her zaman daha fazlasını ve daha iyisini yapabileceğime inancım sonsuz. İstanbul Blockchain Week'i dünyanın en iyisi haline getirme hedefimde çıtayı yükseltmek adına yeni yollar aramaya devam edeceğim.


Yaşamını ve işini yurt dışında idame ettiren biri olarak etkinlik için İstanbul'u seçmenizin sebebi nedir? Böyle bir etkinlik fikri aklınıza nasıl geldi?

Aslında her şey 2019 yılında başladı. Türkiye'ye gerçekleştirdiğim bir ziyaret sırasında ING'nin yayımladığı bir rapora denk geldim. Raporda Türkiye'nin yüzde 20'sinin kripto para sahibi veya kullanıcısı olduğu belirtiliyordu. Bu durum ilgimi çekti ve Türk Web3 ekosistemini daha derinlemesine incelemeye karar verdim. Belirtilen yüksek rakamların nedenini anlamaya ve bu olumlu istatistiklere destek sağlamak için network'ümü nasıl kullanabileceğime dair düşünmeye başladım.


Bir pazarlamacı ve küresel etkinliklerin stratejik ortaklıklarını üstlenmiş biri olarak, Türkiye'de gerçekleşen ve dünya çapında tanınıp saygı duyulan bir etkinlik olmadığını görmek beni şaşırttı.


Kriptoda iş birliği yapmaktan ve katkı sağlamaktan heyecan duyan bir topluluk gördüm, küresel Web3 ekosistemi ve etkinlikler hakkındaki bilgilerimi birleştirerek böyle bir girişimde bulunmaya karar verdim.


İstanbul'u seçmemin sebebi hem kişisel hem de meslekiydi. Ailem İstanbullu olduğu için bu şehir çocukluğumdan beri bende önemli bir yere sahip. Tabii ki dünyanın en yoğun ulaşım merkezlerinden biri olması ve doğu ile batı arasında bir köprü olması da İstanbul'u mükemmel bir tercih haline getiriyor.


Birçok ülkede kripto odaklı etkinlikler gerçekleştiriyorsunuz. Hem yerel hem global partnerleriniz Türkiye'deki kripto pazarı hakkında ne düşünüyor? Sizin bu konudaki düşünceleriniz neler?

Dünya genelinde Türkiye'deki kripto pazarına büyük bir ilgi var ve bunu görmek harika. Zamanla bu ilginin artacağını ve böylece Türkiye'nin potansiyelini ortaya çıkararak büyük projeler sunulabileceğini düşünüyorum. Türkiye'de Web3 konusundaki heyecanı ilk yakalayanlar büyük kripto borsaları ve soğuk cüzdanlar oldu. Şimdi ise bu heyecan, layer-1 blok zincirleri ve altyapı protokolleri gibi teknik projelere de yayılmış durumda.


Tanıştığım küresel çaptaki projeler sürekli olarak Türk topluluğunun beklenmedik bir şekilde en aktif kitle olduğunu ve bu topluluk üyeleriyle etkileşimde bulunmak adına Türkiye'ye yatırımda bulunmak istediklerini söylüyorlar. Tabii ki bunları duymak çok hoşuma gidiyor.


Bence artık Türk Web3 girişimcilerinin kendilerini dünyaya göstermelerinin zamanı geldi. Türkiye'de birçok harika girişimci var ve umuyorum ki bu yıl gerçekleşen tüm küresel etkinlikler ve hackathon’larla güzel işler çıkarabilirler.


Etkinlik sonrası global partnerlerinizden Türkiye'ye dair nasıl yorum ve iç görüler geldi?

Konuşmacılarımızdan, sponsorlarımızdan ve katılımcılarımızdan harika geri bildirimler aldık. Kimi İstanbul'a ilk kez gelmişti ancak birçoğu geçen yıl da katılmıştı. Her gün Türk finans merkezini deneyimleyen insanlarla etkinlik sayesinde tanışma fırsatı bulabildikleri için oldukça mutlular.


Global ortaklar ve sponsorlarla yaptığım görüşmelerde, Türk topluluğunun kripto konusunda bu kadar bilgili ve çok yönlü olmasından etkilenen birçok kişiyle karşılaştım. Bunların birçoğu etkinlikten sonra projeleri için Türkiye'de de bir merkez kurmak istediklerini bildirdi. Söylediklerine göre, İstanbul Blockchain Week onlara neden projelerini Türk kripto topluluğuna tanıtmaları gerektiğini gösterdi. IBW, bu sene de küresel yatırımcılara Türkiye pazarını doğrudan deneyimleme fırsatı sundu.


Sizce İstanbul'da gerçekleşen veya gerçekleşecek olan etkinliklerden farkınız nedir?

İstanbul Blockchain Week, ben ve ekibim için sadece bir etkinlik değil, bir tutku. Her gün İstanbul'a en iyi içerikleri ve deneyimleri sağlamak için çalışıyoruz. Yıllık olarak sadece en iyi içerikleri kabul ediyoruz ve içeriğin katılımcılarının her konuşmadan daha bilgili bir şekilde ayrılmalarını önceliyoruz.


Her yıl etkinlik deneyimini iyileştirmek adına sınırları zorluyoruz. 2022 IBW'de W3E adında özel bir Web3 oyun şampiyonası ve sergisi düzenledik, bir NFT Günü'ne ev sahipliği yaptık ve IstanDAO adında DAO konuşmalarının kilit konularına adanmış bir konferans gerçekleştirdik.


Bu yıl ise 2022'ye göre 10 kat fazla olan 50 bin dolarlık ödüle sahip bir hackathon düzenledik, Singularity Net'ten Desi AI Robot'u ve katılımcıların metaverse'te bir kopyasını oluşturan MetaEntry'yi ağırladık. Pek çok şeyin yanı sıra ilk Türk Bored Ape Yacht Partisi'ne ev sahipliği de yaptık.


Her sene yıl boyunca dünya çapındaki Web3 etkinliklerine katılan biri olarak dünyanın dört bir yanında gördüğüm en iyi konuşmacıları, ortakları ve etkinlikleri İstanbul'a getirmeyi amaçlıyorum. 


Sonuç olarak, IBW'yi diğer etkinliklerden ayıran en önemli nokta, EAK organizasyonumuzun 2017'den beri yılın her ayında Web3 ekosisteminin aktif bir katılımcısı olması ve etkinliklerimizin endüstriye olan ilgimizin bir ürünü olması.


Seneye bizi nasıl bir etkinlik bekliyor? Bu seneden farklı olarak uzun vadede neler sunmayı planlıyorsunuz?

Ekibimle şimdiden İstanbul Blockchain Week 2024 üzerinde çalışmaya başladık ve üçüncü etkinliğin şimdiye kadarki en büyük etkinliğimiz olacağını bilmek bizi çok heyecanlandırıyor. IBW 2022 ve 2023'ü başarıyla gerçekleştirdikten sonra etkinliğimizi bir üst seviyeye taşımaya hazırız.


Yaklaşımımızda mümkün olduğunca iddialı olmayı planlıyoruz ve sergi alanımızdaki her bir metrekareyi kullanarak diğerlerinden farklı bir etkinlik yaratmayı hedefliyoruz. Umuyorum ki İstanbul Blockchain Week 2024 ve 2025 daha parlak piyasa koşullarını görecek, bu da etkinliğimize daha yaratıcı ve yenilikçi bir yaklaşım sunma imkanı verecek. Şu an için planlarımız hâlâ erken aşamada olduğundan açıklamak için çok erken, ancak yakında duyacaksınız.


Türkiye'ye daha fazla uluslararası Web3 projesi ve katılımcısı getirmeyi amaçlıyoruz. Web3'teki en son trendleri ve yenilikleri takip etmek için lider bir konuma gelmek, IstanHack gibi IBW alt markalarımızı büyütmek ve nihayetinde İstanbul Blockchain Week'te gelişmek ve geliştirmek istiyoruz. Ayrıca, insanlara asla unutamayacakları harika bir deneyim sunabilen İstanbul'un kültürel ve tarihi mekanlarında etkinlikler de düzenlemeyi amaçlıyoruz.


Uzun vadeli planlarımızın bir parçası olarak, İstanbul Blockchain Week'in eğitim, network oluşturma ve eğlence bileşenlerini iyileştirme yollarını aktif olarak araştırıyoruz. Etkinlikte herkesin aktif olarak katılımını sağlayan atölyeler, hackathon'lar ve soru cevap oturumlarını büyütmek istiyoruz.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    istanbul blockchain weekibwerhan korhalillerTürkiye

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Başak Çetinbülüç

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olan Başak, yaklaşık 3 yıldır kripto paralar, blok zinciri teknolojisi, NFT'ler ve Web3 alanlarında çeviri ve yazarlık yapıyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
P2 Ventures, Polygon Ekosistemindeki Girişimcilere 50 Milyon Dolar Taahhüt Etti

17 Nisan 2024 17:26

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk