Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Ethereum’un Holesky Testnet’i Başlatılamadı

Geliştiriciler, ağın genesis dosyalarında yanlış bir yapılandırma olduğunu bildirdi.

18 Eylül 2023 09:48

Güncellenme: 18 Eylül 2023 09:59

Ethereum geliştiricileri, yeni testnet Holesky’ı başlatamadı. Geçen yıl bu tarihlerde gerçekleştirilen Merge yükseltmesinin yıldönümü kutlaması olarak planlanan ağ başarısız oldu.


Bazı doğrulayıcılar ağı manuel olarak başlatabilse de Ethereum çekirdek geliştiricileri, ağın genesis dosyalarından birinde yanlış yapılandırma bulunduğunu söyledi.

Geliştiriciler lansmanı iki hafta ertelemeye karar verdi.Bu tip bir başarısızlık, geçtiğimiz yıl boyunca Merge ve Shapella gibi önemli yükseltmeleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştiren Ethereum için nadir bir durum.


Bitcoin’den hemen sonra ikinci en büyük blok zinciri olan Ethereum, bilgisayar benzeri birçok işlev gerçekleştiren ve akıllı sözleşmeleri destekleyenebilen ağlar arasında en büyüğüdür.Geliştiriciler Goeli’yi kullanmaya devam edebilir

Testnet’ler, ağların ana blok zincire entegre edilmeden önce işlemlerin simüle edilmesi ve uygulamaların test edilmesi için kullanılan klonlardır. Ethereum geliştiricileri, Holesky’ı blok zincirinin mevcut testnet’lerinden biri olan Goerli’nin yerini alması için yarattı.


Goerli testnet, geliştiricilerin ağ üzerindeki testlerine devam edebilmeleri adına yayında kalıyor. Goerli’nin 2024’ün başında durdurulması planlanıyor.


Mainnet’e kıyasla iki kat daha fazla doğrulayıcının ağa katılmasına izin verecek olan Holesky’ın Ethereum’daki ölçeklendirme sorunlarını hafifletmesi bekleniyor.


Ethereum Foundation mühendisi Parithosh Jayanthi, “Ağı bir düzeltmeyle yeniden canlandırmak mümkün ancak yıllarca devamlılık sağlayacak yeni bir başlangıç yapmanın daha temiz sonuçlar vereceğini düşünüyoruz” dedi.


Holesky, Ethereum’daki bir sonraki hard fork olan Dencun açısından da kritik bir önem taşıyor. Ağda blok zincirini ölçeklendirmeyi amaçlayan protoko-danksharding özelliğinin eklenmesi bekleniyor. Jayanthi’ye göre, Holesky’ın lansmanında yaşanan tökezleme, Dencun’ın zamanlamasını etkileyecek gibi görünmüyor.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    EthereumdeveloperTestnetholeskygoerli

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
GT Protocol, Türk Topluluğuna Özel İftar Etkinliğinde Buluştu

8 Nisan 2024 21:32

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk