Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Shangai Çatalı Öncesinde Son Deneme Ethereum Goerli Testnet'te Yapıldı

Ethereum geliştiricilerinin, Shangai sert çatalının ana ağ blok zincirinde hayata geçeceği tarihi belirlemeleri gerekiyor.

15 Mart 2023 11:20

Güncellenme: 15 Mart 2023 12:46

Ethereum'un, daha çok “Shapella” olarak bilinen Shangai yükseltmesi için son prova Salı günü Goerli test netinde (test ağı) gerçekleştirildi. Prova, stake edilmiş etherin (ETH) çekim simülasyonunu yaparak beklenen yükseltmeyi son aşamasına, önümüzdeki ay ana ağ blok zincirinde canlı olarak gerçekleştirilecek aktivasyonuna bir adım daha yaklaştırdı.


Yükseltme, 162304 devresinde, 13:26'da (TSİ) başlatıldı. Ancak devre, düşük kalan validatör katılım oranları nedeniyle bu yazı kaleme alınırken henüz sonuçlanmamıştı. Beklenen katılım olsaydı, devre 13:38'de (TSİ) sona erecekti.


Sözkonusu devre başlatıldığı sırada validatörlerin katılım oranı % 29'du ve bu Ethereum için oldukça düşüktü. Ethereum müşterilerinden Teku'da ürün lideri olan Ben Edgington YouTube'da üzerinden yapılan bir canlı yayında, düşük katılım oranının, muhtemelen Goerli çatalı için zamanında yükseltilmemiş validatör node'larından kaynaklandığını bildirdi.


Shangai yükseltmesi Ethereum'un proof-of-stake (PoS) ağına geçişini tamamlayacak ve sonuç olarak validatörlere, blok zincirine blok ekleyerek veya blokları onaylayarak kazandıkları ödülleri ve stake edilmiş etherlerini çekmelerine izin verecek. Bu fonlar, Ethereum'a ait PoS Beacon Zinciri'nin faaliyete geçtiği Aralık 2020'den bu yana kilitli.


Testnetler, bir ana blok zincirinin çalışıp çalışmadığını görmek için test alanı olarak kullanılıyor ve yükseltmenin ana ağda gerçekleştirilmesinden önce geliştiricilerin yaşanabilecek herhangi bir hatayı düzeltmelerini sağlıyor.


Goerli, böyle bir simülasyondaki üç testnetin sonuncusuydu. Bu, en büyük validatör setine sahip olduğundan ve Ethereum blok zincirinin etkinliğini en net şekilde göstereceğinden dolayı en çok beklenen testnetti. Aynı zamanda, stake edilen ETH'nin düzgün şekilde çekilip çekilmediğini test edecek staking hizmeti verenler için yükseltmeden önceki son fırsattı.


İki hafta süreyle bir araya gelen Ethereum geliştiricileri, Perşembe günü yapacakları görüşmede ana ağ Shangai yükseltmesi için kesin tarihi belirleyecekler. Ethereum geliştiricileri bu toplantıların sonuncusunda, daha önce Mart ayında yapılması kararlaştırılan yükseltmenin Nisan ayının başında gerçekleştirilme ihtimalini ele almışlardı. 


Daha Fazla Oku

    EthereumshapellagoerliTestnet

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Tether 100 Milyon Dolar Değerinde Bitdeer Hissesi Satın Aldı

1 Haziran 2024 11:11

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk