Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Chronicle, MakerDAO Ekosisteminin Dışına Açılıyor

Oracle, fiyatlandırma verilerinin genel piyasayla uyumlu olmasını sağlıyor.

5 Eylül 2023 10:26

Güncellenme: 5 Eylül 2023 10:37

MakerDAO ekosisteminde 5 milyar dolardan fazla varlığı koruyan ikinci en büyük oracle sağlayıcısı Chronicle, ekosistemin dışında da faaliyet göstereceğini duyurdu.


Chronicle Protokolü, hızla büyüyen ekosisteme hizmet etmek ve Chronicle’ın en önemli ortaklarından biri olan Spark Protokol’ü entegre etmek amacıyla ilk olarak Polygon zkEVM’de piyasaya sürülecek.


Böylece verilen hizmetler, diğer sağlayıcılara kıyasla tahmini yüzde 60 daha az gaz ücreti kullanacak. Geliştiriciler, oracle’lar şu anda blok zincirleri ve DeFi protokolleri için en büyük maliyete sebep olduklarından düşük ücretlerin önemli bir avantaj olduğuna dikkat çekiyor.


Veri Şeffaflığı

Oracle’lar, blok zincirinin dışından veri sağlayan blok zinciri tabanlı hizmetlerdir. Blok zincirleri doğaları gereği değişmez veri depolarıdır ancak girilen bilgilerin gerçekliğini doğrulayamazlar. Oracle ağları burada devreye girer, kullanıcılar için blok zinciri tabanlı hizmetlere ve ürünlere güvenilir veriler sağlamak amacıyla birden fazla kaynak kullanabilirler.


Chronicle, kullanıcıların verilerin kaynağını takip etmek için erişebilecekleri bir dashboard (gösterge tablosu) sunacak. Geliştiriciler bunun on-chain veri şeffaflığı açısından önemli olduğunu belirtiyor. Tabloda Infura, Etherscan, Gnosis, Gitcoin, Argent, MakerDAO ve dYdX gibi 22’den fazla node operatörü bulunacak.


Chronicle’ın kurucusu Niklas Kunkel, CoinDesk’e gönderdiği e-postada şunları söylüyor: “Doğrulanabilir Oracle’lar merkeziyetsiz finansın (DeFi) bütünlüğü için kritik bir inovasyon.”


Kunkel, ABD doları sabitli DAI stabilcoin’in selefi olan SAI’nin oluşturulmasını kolaylaştırmak amacıyla 2017 yılında Ethereum’daki ilk oracle’ı geliştirdi.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    oracledaoMakerDAOchronicledefi

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Protocol Village: Babylon, Bitcoin Staking Protokolünü Tanıtacak

2 Ekim 2023 17:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk