Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Blok Zinciri Yazılımlarının Evrimi Daha Yeni Başlıyor

Near, Polkadot ve Cardano gibi protokoller ölçeklenebilirlik, merkeziyetsizlik ve güvenlik arasındaki dengeyi iyileştirmek adına yeni yaklaşımlar deniyor.

23 Mart 2023 15:14

Güncellenme: 23 Mart 2023 18:00

Bank of America (BAC), salı günü yayımlanan raporda şu ifadeleri kullandı: “Near protokolü Cardano, Solana ve Polkadot gibi ölçeklenebilirlik, merkeziyetsizlik ve güvenlik için en güncel yöntemleri kullanan yeni nesil blok zincirler arasına katılıyor.”

Rapora göre, işlevselliği artıran ve gelişime teşvik eden Near gibi blok zincirlerin geliştiriciler için cazip hale gelmesi oldukça muhtemel. Raporda Near’ın sharding (parçalama) yaklaşımının, pooling nedeniyle merkezileşmenin artması ve güvenliğin azalmasıyla ilgili yaygın ölçeklendirme sorunlarını azalttığı da belirtiliyor.

Ancak, yine rapora göre, uzun vadede kazançlı çıkacakları ve zarara uğrayacakları belirtmek için henüz çok erken.

Analist Alkesh Shah ve Andrew Moss, gelişmeyle alakalı şunları söylüyor: “Uzun vadede, kullanılabilirliğe öncelik veren ve kendilerini etkili bir şekilde pazarlayan blok zincirlerinin pazar payının artacağını düşünüyoruz.”

Bank of America ise diğer blok zincirler verimi en üst düzeye çıkarmaya odaklanırken Near’ın ağ kullanılabilirliğine öncelik verdiğini belirtti. Ancak banka, Near’ın gelişiminin yenilikçi bir mimariye, kullanılabilirliğe ve binden fazla uygulamadan oluşan ekosistemine odaklanmasına rağmen 2022’de bir önceki yıla oranla durgunlaştığını ekledi.

Açıklamaya göre işlem ücretleri geçen yılın ilk çeyreğinden bu yana düştü. Yeni kullanıcıların oranı da ikinci çeyrekten bu yana azaldı. Bu da, artık uygulamaların kullanıcı artışını hızlandırmadığını gösteriyor.

Cardano, Solana, Polkadot, Tron, Avalanche ve Near gibi üçüncü nesil blok zincirlerine güç veren yazılımlarının çoğunun hâlâ olgunlaşmamış olduğu da belirtildi.


Daha Fazla Oku

    Near Protocolteknolojiyazılımblok zinciri

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Will Canny

Will Canny, finansal hizmetler sektöründe kanıtlanmış bir geçmişe sahip deneyimli bir piyasa muhabiridir. Şimdi CoinDesk'te bir sözleşme muhabiri olarak kripto ritmini takip ediyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 67 Bin Dolar Seviyesinde Adeta Boğuşuyor

14 Haziran 2024 16:46

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk