Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Blok Zinciri Tabanlı Yapay Zeka Bilgi İşlem Protokolü Gensyn, 43 Milyon Dolarlık A Serisi Finansman Turunu Tamamladı

Sermaye, yapay zekaya olan ilginin artmasıyla sağlandı. Gensyn toplanan parayı protokol sürecinin hızlandırılması ve işgücünün genişletilmesi için kullanacak.

12 Haziran 2023 10:19

Güncellenme: 12 Haziran 2023 10:25

Yapay zeka (AI) platformları için blok zinciri tabanlı bilgi işlem kaynak sağlayıcısı Gensyn, risk sermayesinin dev ismi a16z liderliğinde gerçekleşen A serisi finansman turunda 43 milyon doları güvence altına aldı.


İngiltere merkezli şirketin protokolü, geliştiricilerin daha küçük veri merkezleri, kişisel oyun bilgisayarları ve diğer bağlı donanımlar üzerinde AI sistemleri kurmalarını ve talep üzerine ödeme yapmalarını sağlıyor. Gensyn, kullanıcıların aracılara ihtiyaç duymadan protokol üzerinden paylaşılan makine öğrenimi çalışmalarının doğru bir şekilde tamamlanıp tamamlanmadığını gösteren şifrelenmiş bir doğrulama ağı kullanıyor.


Gensyn’in kurucu ortağı Ben Fielding, yaptığı basın açıklamasında şunları söylüyor: “Yapay zekanın potansiyelinin ortaya çıkması için büyük bir hesaplama gücü gerekiyor. Yeni bir çağın elektriğini dizginliyoruz, bunu sınırsız ölçekte ve adil piyasa fiyatlarıyla herkesin kullanımına açık hale getiriyoruz.”


Yaygın erişilebilirliğin “çoğunluğa hizmet etmek ancak azınlık tarafından inşa edilen önyargılı teknolojilerden kaçınmak için” gerekli olduğunun altını çizen Fielding, dünyadaki herkesin bu teknolojinin gelişimine katkıda bulunmasının önemli olduğunu belirtiyor.


Yine Gensyn’in kurucu ortaklarından Harry Grieve, merkeziyetsiz ağlarda değerin sadece arz ve talebin bir fonksiyonu olarak ortaya çıktığını ekliyor.


Grieve, protokolün dünyanın dört bir yanında daha önce oldukça az kullanılan donanımları bir araya getirerek bilgi işlem arzını keskin bir şekilde artırdığını da söylüyor.


Medya, perakende, üretim ve finansal hizmetler de dahil olmak üzere bir dizi sektörde yer alan işletmelerin çalışma şeklini potansiyel olarak değiştirebilecek yapay zekaya olan ilgi artmaya devam ediyor. Geçtiğimiz ay, ürünleri AI sistemlerinin merkezindeki grafik işleme birimleri (GPU’lar) için gerekli olan bilgisayar çipi üreticisi Nvidia, 1 trilyon dolarlık değerlemeye ulaşmıştı.


Gensyn de gerçekleştirdiği son turla 50 milyon dolardan fazla para topladı ve şirket bu parayı protokolün tanıtımını hızlandırmak, protokol ve makine öğrenimi mühendisleri de dahil olmak üzere işgücünü genişletmek için kullanacağını açıkladı. a16z liderliğinde gerçekleşen turda CoinFund, Canonical Crypto, Protocol Labs, Eden Block gibi çeşitli AI ve kripto yatırım öncüleri yer aldı.


a16z kripto sorumlu ortağı Ali Yahya, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “AI'daki son gelişmeler inanılmaz, ancak hesaplama gücü imkanları, büyük teknoloji şirketlerine yapay zekanın potansiyelini açığa çıkarma yarışında önemli bir avantaj sağlıyor. Şu anda kimsenin hem AI hem kripto cyberpunk dünyalarında yer alan bilgiyi ve kültürel anlayışı Gensyn’den daha iyi bir araya getiremediğine inanıyoruz. Protokolün AI altyapısını çok daha geniş çapta erişilebilir hale getirmek için onlarla ortaklık kurmayı dört gözle bekliyoruz.”


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    yapay zekaAIGensynA16zblok zinciri teknolojisi

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


James Rubin

James Rubin, CoinDesk'in Batı Kıyısı merkezli ABD haber editörüdür. Diğer kuruluşların yanı sıra Milken Enstitüsü, TheStreet.com ve Economist Intelligence Unit için yazılar yazdı ve editörlük yaptı. Aynı zamanda Urban Cyclist's Survival Guide kitabının yazarlarındandır. Az miktarda bitcoine sahiptir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Onramp Invest, Platformuna CoinDesk 20 Endeksini Entegre Etti

29 Şubat 2024 17:48

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk