Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Yapay Zekâ ve Blok Zincirinin Kesişiminden Büyük Bir Potansiyel Var

KuCoin tarafından yapılan ankete dayanarak hazırlanan raporda farklı kuşakların bu iki devrimsel yaklaşıma bakışları da ele alınıyor.

1 Haziran 2023 12:12

Güncellenme: 1 Haziran 2023 12:23

KuCoin tarafından yapılan ankete dayanarak hazırlanan raporda farklı kuşakların bu iki devrimsel yaklaşıma bakışları da ele alınıyor. 


Son dönemlerde devrimsel ve dönüştürücü etkisi yüksek gelişmelere ve teknolojilere bakıldığında blok zinciri ve yapay zekânın öne çıktığı görülüyor.  Bu iki ezber bozan yaklaşım bir araya geldiğinde çok önemli bir değer ortaya koyma potansiyeline sahip. Seyşeller merkezli kripto borsası KuCoin’in 25 Mayıs’ta yayımladığı “AI and Blokchain Tango” başlıklı raporunda “Yapay zekâ ve blok zincirinin kesişiminden büyük bir değer potansiyeli var. Bu nedenle buradaki içgörüleri anlamak ve topluluğun yaklaşımını analiz etmek için bir çalışmaya imza attık” deniliyor.


Rapor yapay zekâ ve blok zinciri konusunda farkındalık, fayda ve sıkıntılara dair algılar, belirli kullanım senaryoları ve kullanıcılara ilginç gelen özellikler gibi farklı içgörüler ortaya koyuyor. Örneğin yapay zekânın kripto topluluğunda benimsenmesi ve kabulü konusuna bakıldığında ankete katılanların yüzde 90’ından fazlasının YZ konusunun hayatlarına kolaylık ve verimlilik katacağını düşünürken Y ve Z kuşağına dahil kullanıcıların bu konuda daha heyecanlı olduğu görülüyor. Burada ChatGPT başta olmak üzere metin temelli üretimsel YZ uygulamaları öne çıkarken navigasyon, sesli asistanlar gibi uygulamaların da hayatın içerisine entegre olduğuna dair bir resim görülüyor.


Heyecan güzel ama kripto dünyası YZ’ya nasıl bakıyor? Katılımcıların yüzde 59’u blok zinciri ve kripto alanında alım-satım işlemlerinde YZ uygulamalarının gelişimine sıcak baktıkları ve bundan heyecan duydukları görülüyor. Ayrıca eğitim ve çalışmayı daha verimli kılacak uygulamaların yanı sıra sağlık ve risk yönetimi alanında YZ uygulamalarının değer katacağına dair bulgular öne çıkıyor. 


Kaygılar da yok değil

Tüm bu olumlu gelişmelerin yanı sıra son günlerde YZ tarafında dile getirilen bazı kaygıların kripto topluluğunda da yansıma bulduğu görülüyor. Katılımcıların yüzde 48’i mahremiyet ve gizlilik gibi konularda kaygı duyarken daha yaşlı kuşakların YZ’nın hakimiyetine dair kaygılarının daha yüksek olduğu görülüyor. 


Rapordaki veriler arasında dikkat çeken önemli bir nokta da farklı kuşakların konuya dair bakış açılarındaki değişimler. Genç nesiller adaptasyon ve ilgi anlamında daha büyük bir heyecan duyarken yaşı ilerleyenlerin fırsatı görmekle birlikte kaygı eşiğinin arttığı görülüyor. Yayılım ve benimsenme sürecinde doğru yaklaşımları kurgula noktasında nesiller arasındaki bu anlayış ve uygulama farklılıklarının anlaşılması ve bu yönde kurguların oluşturulmasının önemli olduğu da rapordaki vurgular arasında yer alıyor.


KuCoin CEO’su Johnny Lyu, “Kullanıcılarımızın çalışmaya heyecanla katılmış olması motive edici bir durum. Bu araştırmanın ortaya koyduğu değerli çıktılar bizim gelecekteki faaliyetlerimizi şekillendirmemiz açısından da faydalı olacak” diyor.


Rapor farklı ülkelerden 1.125 kripto kullanıcısının katılımıyla hazırlanmış. Bunların yüzde 15’i Z kuşağı (18-24 yaş), yüzde 54’ü Y kuşağı (25-40 yaş) ve yüzde 31’i X kuşağı (40+ yaş) temsilcisi. 


Daha Fazla Oku

    KuCoinyapay zekablokchain

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Chainbase, Omnichain Veri Ağını Büyütmek için 15 Milyon Dolar Topladı

19 Temmuz 2024 13:00

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk