Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Bitcoin’deki BRC-20 Patlaması, Lightning Dahil Tüm Çözümleri Oyun Dışı Bırakıyor

BRC-20'nin etkileri, Binance’teki BTC para çekme işlemlerinin durdurulmasından Afrika ve Güney Amerika gibi bölgelerde BTC işlem maliyetlerinin yükselmesine kadar uzanıyor.

9 Mayıs 2023 11:17

Güncellenme: 9 Mayıs 2023 11:32

Şanslı bir madencinin yaklaşık 200 bin dolarlık 6,701 Bitcoin (BTC) çıkarmasının ardından Bitcoin ağındaki mevcut blok sübvansiyonu 6,25 BTC’yi aştı.Geçtiğimiz yılın sonlarında Ordinals, “inscriptions” adı verilen NFT’leri tanıtmıştı. Bunlar, Bitcoin’deki en küçük birim olan satoshi’ler üzerine yazılabilen metinleri veya görselleri ifade ediyordu. Ordinals şu anda fungible token olan BRC-20’lerin mint’lenmesi için de kullanılıyor.


Bu yeni token’lar hızla popülerlik kazandı ancak maliyetlerin yükselmesine de yol açtı. Bitcoin’de oluşan tıkanıklık, işlem hacmine göre en büyük blok zinciri olan bu ağda ölçeklendirme problemleri yarattı.


İşlem ücretleri yükselirken işlem gerçekleştirmek için girilen kuyruklar uzadı. Durum böyle olunca kullanıcılar ve borsalar alternatif ağları düşünmeye başladı. Bunlar arasında Bitcoin işlemlerini daha hızlı ve daha ucuz hale getirmek için tasarlanmış layer-2 ölçeklendirme çözümü olan Lightning Network de bulunuyor.


Tepki gösteren isimlerden biri de Bitcoin for Fairness’ın kurucusu olan ve Bitcoin eğitimleri veren Anita Posch oldu. Posch, yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Bu ücretlerle insanlara nasıl yardımcı olabileceğimi açıklamak isteyen var mı? Çoğunlukla Afrika bölgesindeki insanlarla çalışıyorum ve sizin gibi bu yüksek ücretleri ödeyebilecek ayrıcalığa sahip değiller. Siz bu işin ciddiyetini anlamıyor olabilirsiniz ancak insanların gerçekten ihtiyaçları var.”


Bu olumsuz gelişmelerin arkasında yatan problem, çok büyük miktarlarda token mint’leniyor olması. Şu anda bloklar BRC-20 işlemleriyle dolup taşıyor ve işlem ücretleri yaklaşık 20 dolara denk geliyor. İşlemlerin 2022 boyunca 1-2 dolar olduğu göz önünde bulundurulduğunda yüzde 800’lük bir artış yaşandığı görülüyor.Ücretlerdeki artış Bitcoin ekosisteminde büyük sorunlar yaratıyor. Örneğin, dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, ücretlerin yanlış hesaplanması nedeniyle Bitcoin para çekme işlemlerini geçici olarak da olsa durdurmuştu. Bu durum, Afrika ve Latin Amerika bölgelerinde yaşayan ve günlük ödemelerinde Bitcoin’e güvenen birçok kullanıcının sıkıntılar yaşamasına sebep oldu.Lightning Network’ün devreye girdiği yer tam olarak burası. Lightning Network, birbirleriyle bağlı bilgisayarların Bitcoin ödemelerini off-chain’e yönlendirilmesini sağlayan layer-2 çözümüdür. Bu şekilde daha hızlı ve daha ucuz işlemler sağlanır.


Durum böyle olunca Binance, Bitcoin ücretlerindeki ani artışın önüne geçmek adına Lightning’i entegre etme sürecinde olduğunu söyledi.


Ancak Lightning de bir ödeme kanalı oluşturmak için on-chain bir işlem gerektiriyor ve Posch, maliyetlerin buna engel olduğunu, tek bir işlemin bile artık birçok kişi için çok pahalı olduğunu söylüyor.


On-chain işlemleri kullanamadığını belirten Posch, yaptığı paylaşımda şöyle ekliyor: “Custodial Lightning tek çare gibi görünüyor. Tüm bunlar Bitcoin’in sınırlarını zorlamaktan keyif alan kişiler olduğu için gerçekleşiyor.”


Posch’un bahsettiği Bitcoin’in sınırlarının zorlanması teması, yani “breaking Bitcoin”, kriptonun Twitter kitlesinde gündem haline geliyor.


Aslında Posch, meme-lover hacker’ların Bitcoin’in sınırlarını zorlamaktan keyif aldıklarını ima ediyor. Bazı Twitter kullanıcıları ise ortada herhangi bir kanıt olmamasına rağmen BRC-20 standardının blok zincirine yönelik bir saldırı olduğunu söylüyor.Daha Fazla Oku

    BitcoinOrdinalsBRC-20Lightning NetworkBinance

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Merkeziyetsiz Finansın ARC Reaktörü: RWA Tokenizasyonu

30 Eylül 2023 11:29

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk