Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Binance, BRC-20 Hakkında Bir Rapor Yayımladı

Kripto varlıklar gündemi, mart ayında ortaya atılan değiştirilebilir (fungible) token standardı yaratmaya yönelik teorik ve deneysel bir yöntem olan BRC-20 ile canlanıyor.

15 Haziran 2023 12:09

Güncellenme: 15 Haziran 2023 13:03

Ordinals Protokolü, yılın başında faaliyete geçtiğinden ve Bitcoin NFT'leri sahneyi doldurmaya başladığından beri Bitcoin ekosisteminde bir yenilik yaşanıyor. BRC-20 tokenları, Ordinal odaklı yeniliklerin sonucu olan en son gelişme olması nedeniyle son birkaç haftadır gündemde yer alıyor. 


Binance Research, gündemi yoğun olarak meşgul eden BRC-20 tokenları ile ilgili olarak konunun meraklılarını bilgilendirmek üzere geçtiğimiz günlerde bir rapor yayımladı. 


2023 Mart ayında kavramsallaştırılan deneysel bir token standardı olan BRC-20, Bitcoin blok zincirinde değiştirilebilir token'ların dağıtılmasını, basılmasını ve transferini mümkün kılıyor. Bu en son yenilik, değiştirilebilir token'ların yanı sıra non-fungible token'ların (NFT) da Bitcoin ekosisteminin bir parçası haline gelmesi anlamına geliyor. 


Raporda, bu token'ların toplam piyasa değeri Mayıs ayının başlarında 1 milyar doları aştığı belirtildi. Ayrıca, önde gelen BRC-20 token'ı olan $ORDI, birkaç borsada listelenmişti. İlk token sözleşmesi, Bitcoin'in maksimum arzına bir övgü olarak sınırlı sayıda mint edilen 1K token ve 21M maksimum arzla $ORDI token için yapıldı. Bu lansman, Bitcoin topluluğunun bir alt sektöründe heyecan yaratırken, kısa bir süre içinde tüm 21M $ORDI token mint edildi. Bu heyecan verici girişin ardından $MEME, $PEPE ve $PUNK gibi diğer token'ların da ortaya çıkması uzun sürmedi. 


Binance hazırladığı raporda, BRC-20'nin kökenlerini, mevcut piyasa görünümünü, ERC-20 token'larıyla karşılaştırmasını, Bitcoin'in metriklerine etkisini,, potansiyel riskleri ve geleceğe yönelik öngörüleri paylaştı. 


Raporda, BRC-20'nin yalnızca birkaç ay önce kavramsallaştırılması ve Ordinal ve Inscription’ların altı aydan az bir süreye sahip olması göz önüne alındığında, bu piyasanın henüz erken aşamada olduğunu belirtildi. 


16 Mayıs 2023 itibariyle 18 bin'den fazla BRC-20 token bulunduğu ve toplam piyasa değeri 500 milyon doları aştığı vurgulanan raporda, piyasa değerinin Mayıs'ın ilk günlerinde 1 milyar dolara yaklaştığı, ancak piyasanın kendini düzelterek daha istikrarlı bir denge bulmayı hedeflediği aktarıldı. 


Raporda, BRC-20 token’larının piyasanın erken aşamasında riskler içerdiği ve daha fazla altyapı desteğine ihtiyaç duyulduğu aktarılırken, bunun bir deney olduğu ve potansiyel risklerin titizlikle incelenmesi gerektiği vurgulandı. 


Raporun tamamına linkten ulaşılabilir.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    BinanceBRC-20OrdinalsBitcoin

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Başak Çetinbülüç

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olan Başak, yaklaşık 3 yıldır kripto paralar, blok zinciri teknolojisi, NFT'ler ve Web3 alanlarında çeviri ve yazarlık yapıyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Kripto Borsası Bitay'da Üst Düzey Atama

27 Eylül 2023 19:05

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk