Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

AzukiDAO Topluluğu, Elementals NFT’lerinin Baştan Savma Mint’lendiğini Söyleyerek 20 Bin Ether’i Geri Almaya Yönelik Oylama Gerçekleştirdi

DAO, “Bize yalnızca orijinal Azuki sahiplerininkine benzer bir profil resmi verildi” diyor.

3 Temmuz 2023 13:12

Güncellenme: 3 Temmuz 2023 14:47

Azuki NFT sahiplerinden oluşan grup, Elementals NFT’lerinin mint’lenmesinden bir hafta sonra yaklaşık 20 bin ether’in iade edilmesi için oy kullanıyor. Grup, koleksiyonun bir hayal kırıklığı olduğunu ve topluluğun “açıkça dolandırıldığını” iddia ediyor.


Yapılan oylamada “Azuki topluluğunun büyümesini teşvik etmek için” sanatçılara, içerik üreticilere ve geliştiricilere ödüller ve teşviklerin DAO’ya iade edilmesi öneriliyor. Yeni kurulan DAO’nun pazartesi günü itibarıyla 72 üyesi olsa da teklifte yalnızca 36 oy gözüküyor ve “evet” oylarının yaklaşık yüzde 40’ı tek bir kullanıcıdan geliyor.


 Azuki NFT’lerinin arkasındaki şirket Chiru Labs, geçtiğimiz hafta Elementals’ı Azuki sisteminin bir parçası olarak piyasa sürmüştü ve 15 dakika içerisinde 38 milyon dolar değerinde ether toplamıştı. Ancak koleksiyon, sahipleri ve piyasa gözlemcileri tarafından sert eleştirilere maruz kaldı.


Topluluktan gelen tepkiler hemen hemen aynı: Yeni NFT’lerden bazıları, Elementals farklı bir hikayeye sahip olmasına rağmen Şubat 2022’de piyasaya sürülen Azuki koleksiyonuna çok benziyor. Şimdi ise Azuki’nin taban fiyatı yüzde 50 düşerken Chiru Labs, hatalarını düzeltmeye yönelik adımlar atıyor.


Ancak bazı Azuki DAO üyeleri paralarını geri istiyor. Hafta sonu boyunca oylanan teklif sonucunda üyelerin yüzde 88’inin Elementals mint’lerine gönderilen paranın yeni NFT’ler almak yerine iade edilmesi yönünde oy kullandığı görülüyor.


DAO üyeleri, cuma günü yaptıkları açıklamada şunları söylüyor: “Azuki’nin iyi zamanlarında da kötü zamanlarında da yanında olduk. Bir topluluk oluşturma ve markayı çeşitli yerlerde tanıtma konusunda katkıda bulunduk. Çabalarımıza rağmen bize yalnızca orijinal Azuki sahiplerininkine benzer bir profil resmi verildi. Ekip, oyalamaya yönelik vaatlerle bizi açıkça dolandırıyor.”


Üyeler, Azuki’nin yaratıcısı “Zagabond”un birden fazla projede “rugging” gerçekleştirdiği iddiasıyla yasal işlem başlatmak adına bir avukat tutmayı bile düşünüyor. Rugging, bir geliştirici veya içerik üreticisinin yeni bir token veya NFT gibi bir projeyi tanıtmasının ardından yatırımcıların parasıyla birlikte ortadan kaybolması anlamına geliyor.


Bununla birlikte, Twitter’daki bazı kripto meraklıları arasında AzukiDAO’nun doğruyu ne kadar yansıttığını ve niyetini sorgulayanlar da bulunuyor.


Örneğin, Nfty Finance’in kurucusu @Tytaninc, “Çoğu Azuki sahibi bu grubu hiç duymamış, bu yüzden sahte veya kötü niyetli bir grup olabilirler. Oylama için kullanılan token’ların iki gün önce mint’lendiği konusu da var” ifadelerini kullanıyor.


AzukiDAO ise CoinDesk’e yolladığı Twitter mesajında, grubun Azuki’ye asıl desteği verenlerden oluştuğunu belirtiyor ve aralarında “diamond handed” NFT sahiplerinin bulunduğunu da belirtiyor.


Ayrıca grup, belirtilen teklifin “Zagabond’u iyi bir şey yapmaya yönlendirebileceğini” söylüyor.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    azukidaoazukidaochiru labs

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Haftanın Liderleri WLD, GRT ve FIL Oldu

23 Şubat 2024 17:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk