Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü: "Türk bankaları kripto para saklayıcısı olarak hizmet verebilir."

Kripto paraların alternatif bir finansal araç olarak düzenlemelere ihtiyaç duyduğunu belirten genel müdür, bu konuda atılacak adımların önemine dikkat çekti.

22 Aralık 2023 14:56

Güncellenme: 22 Aralık 2023 15:29

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, Finansın Geleceği Zirvesi adlı etkinlikte kripto paralara dair önemli değerlendirmelerde bulundu. Aran, kripto paraların 2008 yılında çıkmasının tesadüfi olmadığını belirterek, bu yılın aynı zamanda mevcut finansal sistemin çöktüğü bir dönem olduğunu ifade etti. 


Kripto paraların teknolojik bir başkaldırının ürünü olduğunu vurgulayan Aran, mevcut finansal sistemin sadece tek yönlü çalıştığını ve toplumu dikkate almayarak sadece finansal aktörleri desteklediğini savundu. Aran'a göre, kripto paralar, finansal sisteme karşı bir isyanın sembolü niteliğinde.


Kripto paraların alternatif bir finansal araç olarak düzenlemelere ihtiyaç duyduğunu belirten genel müdür, bu konuda atılacak adımların önemine dikkat çekti. Kripto paraların arkasındaki dayanakların, 500 yıllık oturmuş geleneksel finansal sistemlerle benzerlik göstermediğini vurguladı ve bu nedenle kripto paraların büyük dalgalanmalara açık olduğuna işaret etti. 


“Önümüzde kripto para yasasını çıkarmak için bir fırsat var.”

Kripto paraların arka planının dayanakları 500 yıllık oturmuş geleneksel finansal sistemler gibi olmadığı için çok büyük bir dalgalanmaya açıktır. Bankaların kripto yasa tasarısı hakkında bilgilendirilmesi gerekiyor. Türk bankaları kripto para saklayıcısı olarak hizmet verebilir. Önümüzde kripto para yasasını çıkarmak için bir fırsat var ama bu kripto para yasasının bankalarla paylaşılmamış olmasını bile ben şu anda çok büyük eksiklik olarak görüyorum."


 

Türk bankalarının kripto yasa tasarısı konusunda bilgilendirilmesi gerektiğini söyleyen Aran, Türk bankalarının gelecekte kripto para saklayıcısı olarak hizmet verebileceğini ifade etti.


Aran, kripto para yasası çıkarma fırsatının önlerinde olduğunu ancak bu yasının bankalarla paylaşılmamış olmasını eksiklik olarak gördüğünü belirtti. Bankaların, kripto paraların regülasyon sürecine daha fazla dahil olmaları ve bu alanda aktif rol almalarının gerekliliğini vurgulayan Aran, finans sektörünün kripto paralara uyum sağlaması için adımların hızla atılması gerektiğini söyledi.


Daha Fazla Oku

    türkiye iş bankasıhakan arankriptofinans

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Başak Çetinbülüç

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olan Başak, yaklaşık 3 yıldır kripto paralar, blok zinciri teknolojisi, NFT'ler ve Web3 alanlarında çeviri ve yazarlık yapıyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk