Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Tether’in Kurucu Ortağı PayPal’ın Stabilcoin Fikrine Sıcak Bakmıyor

PayPal’ın erken yatırımcılarından biri olan William Quigley, şirketin stabilcoin alanına kayda değer bir yenilik getireceğinden şüphe duyduğunu belirtti.

18 Eylül 2023 15:42

Güncellenme: 18 Eylül 2023 16:12

Özel olarak dağıtılan stabilcoin’lerin “topluma her açıdan fayda sağladığını” savunan Tether’in kurucu ortaklarından William Quigley, PayPal’ın PYUSD token’ının sektöre yenilik getirme ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.


Şu anda stabilcoin piyasasına öncülük eden tether (USDT), dolar sabitli en likit token. Tether’i ise Circle’a ait USDC takip ediyor. Şimdilik durum böyle olsa da dünyadaki yüz milyonlarca cüzdana erişimi olan PayPal’ın bu liderlik tablosunu sarsması bekleniyor.


2015 yılında Tether'den ayrılan Quigley, artık hisselerinin hiçbirini elinde tutmamasına rağmen PayPal'ın erken yatırımcılarından biriydi. Quigley, şirketin 7-8 yıldır stabilcoin sektörüyle ilgilendiğini bildiriyor ve bu ilginin ikiden fazla para birimi kullanılan işlemlerde potansiyel bir tassarruf sağlamasıyla alakalı olduğunu ekliyor.


İşlem ücretlerine ne olacak?

Yatırımcı, şöyle açıklıyor: “Artık tüm işlemler Visa ağı ve bankacılık sistemi dışındaki özel blok zincirinde gerçekleşiyor. Artık finansal aracılar yok, yalnızca PayPal var. Gerçek para birimi takas edilmediği için marj alan üçüncü taraf bir FX aracısı da yok. Sadece bir token başka bir token’la takas ediliyor. Herhangi bir işlem ücreti de yok.”


“PayPal artık bu ücretlere tabi olmasa bile her işlemde ücret talep etmeye devam edebilir ve bu ücretlerin tamamını kâr olarak şirket hazinesinde tutabilir. Ancak şimdiye kadar müşterilerin ödediği tüm bu ücretlendirmeleri ortadan kaldırıp sınır ötesi işlem maliyetlerini genel olarak düşürebilir.”


Bugün ABD Hazine bonoları gibi yerlerde onlarca milyar dolar tutan büyük stabilcoin operatörleri, son yıllardaki faiz oranı artışları sayesinde bu rezervlerden etkileyici getiriler elde ediyor. Sektördeki potansiyel kazananlardan biri olan Quigley, geleceğe dair herhangi bir tahminde bulunamadığını da itiraf ediyor.


“Tether işine ilk başladığımızda bunu açık kaynaklı bir blok zincirinin topluluğuna katkı sağlamak amacıyla yapmıştık. Faiz oranları o zamanlar sıfırdı ve tabii ki 50 milyar dolara ulaşacağımızı hiç düşünmemiştik.”


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    paypaltetherStabilcoinusdtpyusd

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Ian Allison

Ian Allison is a senior reporter at CoinDesk, focused on institutional and enterprise adoption of cryptocurrency and blockchain technology. Prior to that, he covered fintech for the International Business Times in London and Newsweek online. He won the State Street Data and Innovation journalist of the year award in 2017, and was runner up the following year. He also earned CoinDesk an honourable mention in the 2020 SABEW Best in Business awards. Ian graduated from the University of Edinburgh. He holds ETH.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Haftaya Bakış: Savaş Gündeminin Ardından

15 Nisan 2024 12:08

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk