Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Yazarlar

PayPal’ın Stabil Para Stratejisi Paranızdan Faiz Geliri Kazanmak

PYUSD kripto için olumlu gibi görünse de bu stabil para en çok PayPal’ın hazinesine fayda sağlayacak.

11 Ağustos 2023 08:09

Güncellenme: 13 Ağustos 2023 10:47

David Z. Morris

David Z. Morris, CoinDesk'in Baş Insights Köşe Yazarıdır. Fortune, Slate ve Aeon için 2013'ten beri kripto hakkında yazıyor. Bitcoin'in sosyal dinamiklerine bir giriş olan "Bitcoin Sihirlidir" kitabının yazarıdır. O, Iowa Üniversitesi'nden Medya Çalışmaları alanında doktora derecesine sahip eski bir akademik teknoloji sosyoloğudur.

Twitter'da Takip Et:

@davidzmorris

Son günlerin en popüler haberlerinden biri Paypal’ın Ethereum ağı üzerinde bir stabil para (PYUSD) hayata geçirecek olmasıydı. Bu haber kripto dünyasında büyük yankı uyandırdı, hatta diğer token’larda bir ufak çaplı ralli yaşanmasına bile neden oldu. İyimserler son derece ciddi bir fintech şirketinin blok zinciri ve akıllı sözleşme dünyasına girmesinin bu dünyayı onaylamak anlamına geldiğinin altını çizdiler.  


Ancak PayPal gibi 64 milyar dolarlık dev bir şirketin sadece teknoloji aşkına bu adımı attığına inanmak pek de gerçekçi olmaz. Aksine PayPal’ın bu hamlesi çok basit bir nedene dayanıyor:


PayPal sizin yatıracağınız paralardan faiz geliri elde etmeye niyetli.


PYUSD de diğer popüler stabil paralar gibi banka mevduatları ve Paxos Trust tarafından yönetilen ve likiditesi yüksek diğer araçlar tarafından destekleniyor. PYUSD’nin arkasındaki hazinenin önemli bir parçasını oluşturacak olan kısa vadeli ABD Tahvilleri şu anda yüzde 5 getiri vaat ediyor. PayPal bu getiriyi almaya devam edecek.


Bu durum PayPal’ın kripto projelerini yöneten Jose Fernandez da Ponte’nin bu haftaki yorumlarını biraz gölgede bırakıyor gibi. Da Ponte, CNBC Crypto’ya verdiği demeçte “PYUSD’yi PayPal hesabının bir uzantısı olarak görüyoruz. PayPal ekosisteminin dışında da kullanılabilir olmasını istiyoruz” diyordu. 


PayPal hesabı bir müşterinin platformda bıraktığı paraya verilen tanım. Şimdi PYUSD’nin devreye girmesiyle birlikte kullanıcılar PYUSD almak için de PayPal’a para koymak durumunda kalacaklar. Kullanıcıların bu para bırakma işini büyük ölçeklerde yapmalarını beklememek lazım zira paralarına el koyulabilir. (Stabil paralarına da el koyulabilir.) Daha da önemlisi PayPal yatırdığınız paraya herhangi bir faiz ödemiyor. Yani faizler arttıkça sizin paranız PayPal için bir gelir kapısı olmaya devam ediyor.


İnsanlar PayPal’da ne kadar para tutuyor?

PayPal bu konuda rakamları net biçimde ortaya dökmüyor. Şirket, müşterilerin mevduatlarından elde ettiği faiz gelirlerini çeyrek raporunda “Katma değerli Hizmetlerden Gelen Gelirler” başlığı altında açıklıyor. Bu başlık içerisinde, “Müşteri hesaplarını da kapsayan belirli varlıklardan elde edilen faiz gelirleri yer alırken ayrıca “abonelik gelirleri, telifler, gateway gelirleri ve diğer hizmetlerden sağlanan gelirler” gibi başka kalemler de yer alıyor. Yani bu kategoriden PayPal’ın kullanıcılarından ne kazandığını net biçimde anlamak mümkün değil.


Görülen bir şey var ki o da katma değerli hizmet gelirleri işlem ücretlerinden bile daha hızlı bir büyüme gösteriyor. Bu gelirler 2022’nin ikinci çeyreğiyle 2023’ün aynı dönemi arasında yüzde 37 artarken işlem gelirleri sadece yüzde 4,5 artmış. Bu farkın temelinde artan faizler nedeniyle müşteri mevduatından elde edilen gelirlerin yükselmesinin yatıyor olması muhtemel.


Yaşanan değişimlere bakıldığında bu stabil paranın PayPal için cazip olmasının iki temel nedeni var: Öncelikle Da Ponte’nin de belirttiği gibi bir stabil para sayesinde kurgulanabilecek ilave hizmetler kullanıcıların daha fazla para harcamasına ve parayı daha uzun süre tutmasına neden olabilir. Teoride bunun gerçekleşmesi için PYUSD’nin klasik PayPal hesabından daha farklı kullanım alanları sunması gerekli. Örneğin merkeziyetsiz platformlarda kripto alım satımına imkân verilebilir. Bu genişleyen hesap hacmi PayPal’ın arka planda daha fazla getiri elde etmesine zemin hazırlar. 


(PYUSD, ABD’de ikamet eden ve daha önce PayPal üzerinden kripto almış olan kişilerin kullanımına sunulacak. Ancak blok zincirinin küresel doğası gereği bu kulanım dünya geneline de yansıyabilecek.) 


Bir diğer önemli nokta da bir stabil paranın, onu destekleyen nakdin PayPal’ın hesaplarından çıkmadan da harcanabilmesi. Örneğin PayPal üzerinden ev sahibine göndereceğiniz bir kira bedelinin gerçek dolara çevrilip ev sahibinin hesabına geçirilmesi gerekir. Ancak aynı ev sahibi kirayı PYUSD cinsinden almayı kabul edebilir ve bu token’larla inşaatçılara ve tamircilere ödeme yapabilir.


Bu çok daha az PayPal müşterisinin gerçek anlamda parasını çekmesi anlamına gelir. Yani PayPal’ın hazinesi daha dolu kalır ve faiz gelirleri artar. PYUSD’nin halka açık bir blok zinciri token’ı olma durumu bu dinamiği besleyebilir. Elbette ki yeterli sayıda kullanıcının güvenini kazanması gerekli. Kapsını araladığımız dönemin geçen on yıla kıyasla faizlerin daha yüksek seyrettiği bir zamanı işaret ediyor olması PayPal’ın gelir kümesinde faiz tarafının güçlenmesi anlamına gelebilir.


Stabil para alanı kalabalık olsa da PYUSD’nin ilgi görmesi durumunda hem kripto sektörü hem de PayPal’ın kurumsal stratejisi anlamında önemli bir açılım sağlanabilir. 
Daha Fazla Oku

    Stabil parapaypalpyusdkripto

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

David Z. Morris, CoinDesk'in Baş Insights Köşe Yazarıdır. Fortune, Slate ve Aeon için 2013'ten beri kripto hakkında yazıyor. Bitcoin'in sosyal dinamiklerine bir giriş olan "Bitcoin Sihirlidir" kitabının yazarıdır. O, Iowa Üniversitesi'nden Medya Çalışmaları alanında doktora derecesine sahip eski bir akademik teknoloji sosyoloğudur.

Twitter'da Takip Et:

@davidzmorris

David Z. Morris, CoinDesk'in Baş Insights Köşe Yazarıdır. Fortune, Slate ve Aeon için 2013'ten beri kripto hakkında yazıyor. Bitcoin'in sosyal dinamiklerine bir giriş olan "Bitcoin Sihirlidir" kitabının yazarıdır. O, Iowa Üniversitesi'nden Medya Çalışmaları alanında doktora derecesine sahip eski bir akademik teknoloji sosyoloğudur.

Twitter'da Takip Et:

@davidzmorris

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Merkeziyetsiz Finansın ARC Reaktörü: RWA Tokenizasyonu

30 Eylül 2023 11:29

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk