Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s: “Tokenize Fonlar Beraberinde Risk Getiriyor”

Analistler tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, tokenizasyon teknolojisi sağlayan kuruluşların sınırlı bir sicili var ve artan riske katkıda bulunabiliyor.

15 Ocak 2024 13:20

Güncellenme: 15 Ocak 2024 13:53

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Investor Services, bugün yayımladığı raporda tokenize edilmiş yatırım fonlarının benimsenmesinin arttığını söyledi ancak teknoloji sağlayıcılarının "sınırlı bir sicile" sahip olduğu ve risklerin arttığı konusunda uyardı. 


Tokenize fonlar, birimleri kriptoya güç veren dağıtık defter teknolojisi (DLT) kullanılarak dijital olarak temsil edilen yatırım fonlarıdır. Varlık veya fon tokenizasyonu, dünya çapındaki finansal kurumlar piyasa likiditesini, verimliliğini ve şeffaflığını artırmaya çalıştığı bu dönemde öne çıkmaya devam ediyor. Moody's DeFi ve Dijital Varlıklar ekibi tarafından hazırlanan rapora göre, çoğunlukla devlet tahvillerine yatırım yapan fonların tokenleştirilmesiyle desteklenen tokenize fonların hızla benimsenmesi, piyasa potansiyelinin tamamıyla kullanılmadığına işaret ediyor.


“Tokenize edilmiş fonların potansiyel uygulamaları, yalnızca varlık likiditesini artırmanın ötesine uzanıyor. Bu fonların, teminat olarak hizmet etmek de dahil olmak üzere çeşitli olası işlevleri de bulunuyor."


Bununla birlikte, raporun yazarları tokenizasyonun "ek" teknolojik uzmanlık gerektirdiği konusunda uyarıyor. Raporda yatırım fonları, dayanak varlıklar ve fon yönetimi gibi durumlardan kaynaklanan risklere dikkat çekiliyor. Başka bir deyişle, tokenize edilmiş fonlar DLT'ye bağlı ek riskler oluşturabilir.


Yine de analistler, bunun benimsenmenin önüne geçmediğini vurguluyor. Franklin Templeton ve Goldman Sachs'tan Hong Kong Para Otoritesi'ne kadar birçok önemli isim, tokenize edilmiş varlıkların ihracında aktif rol oynamaya devam ediyor.Daha Fazla Oku

    Tokenizasyontokenize varlıklarDLT

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sandali Handagama

Sandali Handagama, kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiridir. Columbia Üniversitesi gazetecilik yüksek lisans programından mezun oldu ve 2020'de Overseas Press Club Foundation'ın iş haberciliği bursunu aldı. The Guardian, The Nation ve Popular Science dahil olmak üzere çeşitli yayınlara katkıda bulundu. Sandali'nin kripto birikimi bulunmuyor ve @iamsandali olarak tweet atıyor

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin ETF'leri 19 Günlük Giriş Serisini Bozdu

18 Haziran 2024 14:43

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk